Raciborsko-ostrawski projekt zainteresował TVP

- Muzeum w Raciborzu wraz z Muzeum w Ostrawie współpracują nad nie lada projektem - anonsuje swój materiał TVP 3 Katowice.
Kolejny raz okazuje się, że granica państwa nie dzieli a łączy. Muzeum w Raciborzu wraz z Muzeum w Ostrawie współpracują nad nie lada projektem. Okazuje się bowiem, że w zbiorach obu placówek są ryciny miast śląska z pierwszej połowy XVIII wieku. Przez ostatnie prawie 300 lat od Ostrawy do Raciborza granica zmieniała się wielokrotnie, ale pozostała wspólna kultura, historia i ryciny, które niebawem zobaczą światło dzienne w niecodziennej formie.
Pochodzą z 1730 roku i być może wyglądają nieco bajkowo, ale legenda z nimi związana tworzy się tu i teraz. Poszczególne ryciny to nic innego, jak widoki śląskich miast z pierwszej połowy XVIII wieku rysowane ręką Fridricha Bernarda Wernera.
Zbiór, który przetrwał do naszych czasów w zasadzie podzielony jest pół na pół pomiędzy Racibórz, a Ostrawę. Zestawienie współczesnych fotografii z XVIII-wiecznymi rycinami obejmie łącznie 17 miast polsko-czeskiego pogranicza. Prace już się rozpoczęły i trwają równolegle w Raciborzu, jak i w Ostrawie. 300 lat historycznej zawieruchy na pograniczu zrobiło swoje, dlatego na razie efekt końcowy to zagadka. Przewidzieć za to da się, że swoją niecodziennością będzie zaskakiwał.
Pierwsze efekty współpracy raciborskich i ostrawskich muzealników zobaczymy już na przełomie października i listopada. Wystawa, którą stworzą wspólnymi siłami dotrze do każdego miasta, którego dotyczy. Materiał TVP 3 Katowice dostępny TUTAJ
![Na rynku rozpoczęło się sadzenie drzew [FOTO] Na rynku rozpoczęło się sadzenie drzew [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763202752img-0271-.jpg)
![Nocna akcja policji w rejonie zbiornika Raciborza. Desperacka ucieczka 33-latka [WIDEO] Nocna akcja policji w rejonie zbiornika Raciborza. Desperacka ucieczka 33-latka [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176319159755-905283-.jpg)



![Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763243215zdjecie-whatsapp-2025-11-15-o-21-58-46-726ed0bb-.jpg)







![KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763224737gre01698-.jpg)

![Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] Cztery niedzielne interwencje strażaków [RAPORT 998] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763370901zdjecie-whatsapp-2025-11-16-o-15-15-04-e80997fa-.jpg)


![Historyczne wieczory na Zamku Piastowskim z kompletem publiczności [FOTO i WIDEO] Historyczne wieczory na Zamku Piastowskim z kompletem publiczności [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763208157581924683-1287564746749387-1374047962376769774-n-.jpg)










![Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] Turniejowe zmagania w hali przy Łąkowej. Unia Turza Śląska najlepsza [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1763371803photo-53-of-466-.jpg)




















Komentarze (0)
Dodaj komentarz