Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności31 sierpnia 202211:50

PKS Racibórz obsłuży nową linię w powiecie wodzisławskim

PKS Racibórz obsłuży nową linię w powiecie wodzisławskim - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

U sąsiadów. 1 września zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej. Linia nr 44 będzie obsługiwała przystanki Gorzyce – Rogów – Bluszczów – Syrynia – Wodzisław Zawada – Pszów – Rydułtowy. Porozumienie w tej sprawie podpisał wicestarosta Tadeusz Skatuła, członek zarządu powiatu Kornelia Newy oraz prezes PKS-u w Raciborzu Damian Knura.

Nowa linia autobusowa ruszy wraz z pierwszym dniem nowego roku szkolnego. Jest dedykowana przede wszystkim uczniom z południowej części naszego powiatu, w szczególności z terenu gminy Gorzyce i okolic, którzy dojeżdżają do szkół ponadpodstawowych w Pszowie i w Rydułtowach. Uruchomienie nowej linii autobusowej to odpowiedź na wzrost liczby uczniów, którzy mają trafić do powiatowych szkół w nowym roku szkolnym, a także odpowiedź na prośby mieszkańców. Ci zgłaszali m.in. potrzebę przejazdów lokalnych, np. Syrynia, Zawada – Pszów czy dojazdu do przychodni i szpitala w Rydułtowach.

Nową linią tylko w tygodniu

Autobusy linii 44 będą kursować tylko w dniu nauki szkolnej. Na początek planowane są trzy odjazdy z Gorzyc (przystanek przy Urzędzie Gminy ul.Kościelna: 6:55, 7:55, 10:15), powrót z Rydułtów (KWK Rydułtowy: 11:25, 14:15, 15:55). Jeśli będzie duże zainteresowanie – częstotliwość kursów może zostać zwiększona.

We wrześniu pojedziesz bezpłatnie

We wrześniu z autobusów obsługujących linię nr 44 będzie można korzystać bezpłatnie. Przejazdy wszystkich pasażerów będą się odbywały na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych przez kierowcę (promocja nie będzie dostępna w aplikacji mobilnej). We wrześniu też za zakup PKS-karty na linii nr 44 będzie się płaciło 1 zł zamiast 10 zł.

W powiecie działa już 11 linii

Nowa linia autobusowa jest jedenastą obsługującą powiat wodzisławski. Linie łączą południową część powiatu, tj. gminy Gorzyce, Godów i Lubomia z Wodzisławiem, Jastrzębiem- Zdrojem, Raciborzem, Pszowem i Rydułtowami. Rocznie autobusy Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej pokonują ponad 1,1 mln km. W dni nauki szkolnej powiatowe przewozy osobowe organizuje ok. 230 kursów.

28 sierpnia ruszy nowy rozkład jazdy

Od 28 sierpnia na wszystkich liniach Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy. Ze wszystkimi zmianami w kursowaniu autobusów można się zapoznać TUTAJ

Rozkłady jazdy autobusów są dostępne także:

– kiedyprzyjedzie.pl
– mapy Google, klikając na lokalizację przystanku, wyszukiwanie połączeń Google
– e-podróżnik (wyszukiwanie połączeń)

Wraz z nowym rozkładem jazdy zwiększy się częstotliwość kursowania autobusów – nowe kursy na liniach 31, 32, 36, 38, 41 (w szczególności w dni nauki szkolnej). W kursach o dużym potoku pasażerów zaplanowano większy tabor. Ma to związek między innymi ze wzrostem liczby uczniów – do szkół średnich pójdzie o 600 uczniów więcej.

aaa.[29]

Ceny bez zmian

Kolejna dobra informacja jest taka, że mimo wzrastających cen ceny biletów jednorazowych i okresowych Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej, póki co nie wzrosną. Za bilety bez zmian będzie się płaciło:

- bilety jednorazowe: gmina – 3 zł, powiat – 5 zł, poza powiatem 6 zł;
- bilety okresowe ulgowe: 35 zł, powiat – 80 zł, poza powiatem 95 zł.

Wodzisławska Komunikacja Powiatowa wprowadziła też bezpłatne przejazdy dla Honorowych Dawców Krwi, ujednolicono bilet weekendowy – bez względu na długość przejazdu opłata wyniesie 2 zł. W dalszym ciągu obowiązują ulgi dla ,,Dużej Rodziny’’ i osób korzystających z pomocy społecznej. Z bezpłatnych przejazdów Wodzisławską Komunikacją Powiatową mogą korzystać seniorzy 70+.

Zgodnie z nową taryfą ograniczono czas ważności biletów mobilnych na smartfony: na terenie miasta/gminy 3 zł – 25 min, powiatu 5 zł – 50 min i przejazdy poza powiat – 6 zł – 75 min (od chwili zakupu). Nie będzie też już można kupić w aplikacji mobilnej biletów okresowych. Bilety okresowe można kupić w 3 punktach kasowych w Wodzisławiu Śl. (dworzec autobusowy), Raciborzu (dworzec PKS), Jastrzębiu -Zdroju (Mała Galeria).

35 tys. biletów miesięcznie

Po pandemii pasażerowie wrócili do autobusów. Sprzedaż biletów jest większa niż przed pandemią w 2019 roku. Dla przykładu: bilety jednorazowe: 31 tys. (2019 r.), 35 tys. (2022 r.); bilety miesięczne: 815 (2019 r.), 850 (2022 r.).

Nowy tabor

Wodzisławską Komunikację Powiatową obsługuje 20 autobusów. Tabor regularnie, m.in. dzięki funduszom zewnętrznym, wymieniany jest na nowy. Aktualnie tylko 3 autobusy WKP liczą więcej niż 10 lat. Tylko w tym roku powiatowa komunikacja wzbogaciła się o dwa autobusy Iveco wartości ok. 2 mln zł. 80 proc. taboru stanowią autobusy niskopodłogowe, z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi w wózkach oraz miejscami dedykowanymi dla osób starszych. Od 12 lat przewoźnikiem realizującym kursy WKP jest PKS w Raciborzu, który dzięki współpracy z Powiatem Wodzisławskim nie tylko rozwija sieć połączeń, ale też oferuje kierowcom z terenu powiatu stabilne warunki pracy. Aktualnie w obsłudze powiatowej komunikacji pracuje m.in. 9 pań-kierowców.

Autor: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Nasz Racibórz 26.08.2022
31 sierpnia 202222:40

Nasz Racibórz 26.08.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.