Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności2 sierpnia 202218:20

Rośliny owadopylne, owady roślinopylne – warsztaty w Arboretum

Reklama
Racibórz:

Drugi miesiąc wakacji grupa dzieci rozpoczęła wędrówką z raciborską biblioteką w Arboretum Bramy Morawskiej zgłębiając wiedzę na temat roślin owadopylnych stanowiących bazę pokarmową dla owadów zapylających. Przewodnikami po świecie roślin byli pracownicy Arboretum.

Już na początku wędrówki uczestnicy warsztatów natknęli się na kwitnącą budleję obleganą przez chmarę motyli, które upodobały sobie jej słodki i intensywny zapach. Stąd też inna nazwa tej rośliny, „motyli krzew”. Wśród motyli dzieci zauważyły m.in. furczaka gołąbka, czyli polskiego kolibra spijającego nektar z kwiatów swoją trąbką, która jest często dłuższa niż jego ciało. Udając się w kierunku Pożytecznych Grządek uczestnicy warsztatów obserwowali innych mieszkańców Arboretum, nie tylko tych roślinopylnych. Wśród roślin udało się wypatrzeć biegacza skórzastego, pająka krzyżaka a nawet sunącego ścieżką winniczka. Będąc w Arboretum nie można ominąć MiniZoo gdzie znajdują się budki dla owadów. Przy budkach grupa zatrzymała się na dłużej i wysłuchała w jakim celu, dla kogo oraz jak prawidłowo zakłada się tzw. hotele dla owadów. Pożyteczne Grządki zachwycają różnorodnością roślin owadopylnych i owadów, które tam rezydują. Niektóre z owadów można było nawet wziąć na rękę, np. kruszczycę złotawkę. Uczestnicy warsztatów rozpoznawali smakiem lub węchem zioła, których na Grządkach jest niemało. Pamiątką z warsztatów były samodzielnie wykonane kwietne bransoletki. Wyprawę zakończono w Zaczarowanym Ogrodzie, gdzie z niespożytą energią dzieci próbowały się zgubić w labiryncie.

Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu „ŁĄCZY NAS BIBLIOTEKA” dofinansowanego ze środków konkursu BLISKO Narodowego Centrum Kultury. Arboretum Bramy Morawskiej jest partnerem projektu.

Już w czwartek 4sierpnia o godz. 16.30 serdecznie zapraszamy na spacer botaniczny w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą, również osób niesłyszących i słabosłyszących - w spacerze udział weźmie tłumacz języka migowego!

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 09.12.2022
8 grudnia 202219:13

Nasz Racibórz 09.12.2022

Nasz Racibórz 02.12.2022
8 grudnia 202219:12

Nasz Racibórz 02.12.2022

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.