Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności21 lipca 202213:21

Przyjaciele z Europy badają międzywojenną historię. Raciborzanie pojechali do Francji

Przyjaciele z Europy badają międzywojenną historię. Raciborzanie pojechali do Francji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Grupa raciborzan wspólnie z zaprzyjaźnionymi organizacjami z wielu europejskich państw uczestniczyła, od 7 do 11 lipca Villenueve d' Ascq we Francji, w kolejnym spotkaniu roboczym dużego projektu historycznego, którego realizację zaplanowano na lata 2020-2023.

Warto dodać, że raciborzanie od lat uczestniczą w wielu projektach podejmowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej. Od wielu lat w projektach biorą też udział pracownicy raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej – obie instytucje – PWSZ i TMZR wiąże od kilkunastu lat umowa o współpracy. Dotyczy to także CKZiU nr 2 „Mechanik” oraz Stowarzyszenia Odra 1945.

Warto dodać, że Towarzystwo Miłośników Ziemi Raciborskiej od wielu lat prowadzi wspólne badania historyczne z wieloma zaprzyjaźnionymi miastami z całej Europy. Najwcześniej współpracę nawiązano z miastem Leverkusen w Nadrenii Północnej-Westfalii. Leverkusen jest miastem partnerskim Raciborza od roku 2002. Początki współpracy TMZR oraz OGV (Towarzystwo Historyczne z Leverkusen) sięgają 2005 roku. 12 września 2006 roku podpisano pomiędzy dwoma towarzystwami historycznymi deklarację partnerstwa.

W latach 2020-2023 realizujemy zatwierdzony i dofinansowany przez UE Projekt europejski w ramach programu Erasmus + Antrags-Nr.: 2020-1-DE02-KA204-007747; Projekttitel: StadtRäume. „Eine europäische Kulturgeschichte zwischen 1918 und 1939 als multilingualer und variabler Filmbaukasten“ („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”). Projekt dostał dofinansowanie główne w wysokości ponad 448 000 euro oraz drobniejsze dofinansowania z innych źródeł (w sumie ok. 700 000 euro).

Spotkanie w Villenueve d' Ascq 7-11 lipca 2022

W francuskim workshopie brali udział członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej (dr Renata Sput z PWSZ Racibórz oraz koordynator projektu ze strony miasta Racibórz dr Piotr Sput), Członkowie Stowarzyszenia Odra 45 (Anna Musiał oraz Robert Lasak) oraz dyrektor Muzeum w Raciborzu Romuald Turakiewicz. Grupę młodzieżową tworzyli uczniowie CKZiU nr 2 w Raciborzu: tegoroczna absolwentka „Mechanika” Agnieszka Wilczek, Grzegorz Fiołka z klasy IV k T oraz Krzysztof Płaczek z klasy III d T.

We wspomnianym przedsięwzięciu od początku biorą udział przedstawiciele władz samorządowych miast partnerskich, historycy z miejscowych uczelni, przedstawiciele współpracujących towarzystw historycznych oraz muzeów z miast; Bracknell z Anglii, Jülich, Leverkusen i Schwedt z Niemiec, Raciborza, Lublany ze Słowenii, Oulu z Finlandii i Villenueve d' Ascq z Francji. Z większością tych organizacji raciborzanie, także uczniowie i nauczyciele raciborskiego „Mechanika” wraz z członkami TMZR, PWSZ oraz Urzędem Miasta Racibórz, współpracuje już od wielu lat.

W przepięknej Flandrii

Grupa raciborska przyleciała bez większych problemów z Katowic przez Warszawę do Brukseli. Tam czekali już na nas członkowie innych delegacji, z którymi zwiedziliśmy kilka zakątków Brukseli. Po południu udaliśmy się autobusem do Francji, do miasta partnerskiego Villenueve d' Ascq. Miasto owo leży w regionie Hauts-de-France (Nord Nord-Pas-de-Calais), liczy ok. 70 tys. mieszkańców. Jest zarazem częścią większej aglomeracji miejskiej Lille. Samo Lille liczy ćwierć miliona mieszkańców. wspólnota 85 gmin (Lille Métropole Communauté urbaine) i zespół miejski mają prawie 1,2 mln mieszkańców. Teren ten jest historycznie częścią Flandrii – bardzo bogatej w średniowieczu i czasach nowożytnych krainy, której ziemie historyczne leżą obecnie w Belgii, Francji i Holandii. Dawne bogactwo mieszczaństwa widać na każdym kroku, pomimo znacznych zniszczeń wojennych w obydwu wojnach światowych.

Bogaty program

Po przyjeździe wszystkich partnerów odbyła się konferencja plenarna oraz uroczysta kolacja. W dniach następnych odbyliśmy szereg konferencji i narad wspólnych oraz w grupach roboczych (dotyczących Public relations (PR), treści wystaw, publikacji i filmów, finansów, realizacji filmów, obradowały też grupa młodzieżowa oraz informatyczna). Zwiedziliśmy też centrum miasta partnerskiego, kończąc dzień na kolacji w restauracji „Crocodile“, słynącej ze swych owoców morza, przedniego wina i piwa.

W piątek grupy robocze obradowały w malowniczym zameczku Château de Flers, po południu zaś na uniwersytecie w Lille wysłuchaliśmy ciekawych wykładów Jérôme Kropa oraz Bruno Carliera dotyczących międzywojennej historii regionu.

W sobotę, po przedpołudniowych obradach w grupach, pojechaliśmy do Lille, gdzie zwiedziliśmy historyczne centrum miasta. Dzień, jak zwykle, zakończyliśmy kolacja. Niedziela była dniem zwiedzania. Przed południem zwiedziliśmy m.in. modernistyczną willę Cavrois in Croix, po południu zaś bardzo ciekawe „Museum La Piscine“ in Roubaix. Pożegnalną kolację zorganizowano w rewelacyjnej restauracji Crocodile.

W poniedziałek wczesnym rankiem, pełni wrażeń, pojechaliśmy do domu, co nie obyło się bez problemów. Samolot z Brukseli do Warszawy miał spóźnienie i w Warszawie musieliśmy przenocować w hotelu i lecieć w południe dnia następnego do Katowic. Jak wszyscy jednak stwierdzili, problemy nie zaćmiły wspaniałych wrażeń wyprawy.

Praca nad projektem

Warto dodać, że projekt jest związany z mnóstwem pracy. W ramach obecnie realizowanego projektu („Przestrzenie miejskie. Historia kultury europejskiej jako wielojęzyczny, wielowarstwowy i wielowątkowy dokumentalny przekaz filmowy”) realizujemy kilkadziesiąt filmów dokumentalnych (w tym ok. dziesięciu filmów o Raciborzu) w kilku językach, dotyczących międzywojennej historii, polityki, życia społecznego, kulturalnego, gospodarczego naszych miast, kilku wystaw i publikacji zwartej. Plonem projektu będą też zasoby internetowe, artykuły, wydawnictwa zwarte, wystawy i inne, przedstawiające szeroko rozumianą historię i kulturę międzywojenną naszych miast i krajów.

Wkrótce spotkanie w Raciborzu

Co ważne, w październiku 2022 roku planujemy duże, kilkudniowe spotkanie (workshop) w Raciborzu, na które przyjadą przedstawiciele wszystkich partnerskich miast. Grupa młodzieżowa z naszej szkoły, Towarzystwo Miłośni Ziemi Raciborskiej, Stowarzyszenie Odra 1945 oraz raciborska PWSZ będą czynnie uczestniczyć w planowanym spotkaniu oraz sprawować honory gospodarza spotkania. Planowany workshop i spotkania będą przeprowadzone w instytucjach kulturalnych naszego miasta oraz innych centrach kongresowo-hotelowych w okolicy. O wszystkich przedsięwzięciach, spotkaniach i warsztatach będziemy informować na bieżąco.

Autor: materiał nadesłany/dr Piotr Sput, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności14 sierpnia 202209:47

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie

Masy błota po ulewach w Raciborzu i Pawłowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
red., fot. Filip Sulski, OSP Pawłów
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202212:47

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą

Ogórki omy Hildy spod Raciborza z prestiżową nagrodą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/Zagroda na Pograniczu
Sport14 sierpnia 202222:18

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO]

Derby Gminy Krzyżanowice. Tworków wciąż na tronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Krzyżanowice:

Lepszej inauguracji sezonu dla obu ekip kibice Tworkowa i Krzyżanowic nie mogli sobie wymarzyć. Los tak zestawił terminarz III grupy klasy okręgowej, że obie drużyny spotkały się już w pierwszej kolejce.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności14 sierpnia 202217:28

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Siedliskach. Kozi na tronie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Ochotnicy z Rudy Kozielskiej wystawili dziś do gminnych zawodów dwie drużyny i to się opłaciło - drugi skład o włos pokonał gospodarzy z Siedlisk, zdobywając bilet na wrześniowe zawody powiatowe i puchar kibicującego na zawodach burmistrza Pawła Machy.

red., fot. waw, Agata Bartoń, Laura Motyka-Gola
Reklama
Sport14 sierpnia 202219:02

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za nami pierwsza kolejka sezonu 2022/2023 na szczeblu Podokręgu Racibórz. Już od początku piłkarskich zmagań nie brakuje emocji. Sprawdź, kto udanie rozpoczął sezon, a kto zaliczył falstart.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 sierpnia 202222:14

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO]

B klasa. Kobylski Płomień niestraszny Ocicom [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Katarzyna Kubik
Kultura i edukacja14 sierpnia 202222:36

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO]

Między wschodem a zachodem. Tara Gayan na bulwarach [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Grupę tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Zagrali pierwszy raz w Raciborzu, choć Maciej to raciborzanin, znany w naszym mieście z różnych przedsięwzięć artystycznych.

red.
Reklama
Biznes14 sierpnia 202209:35

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają

Tauron z Rafako naprawiają i rozmawiają - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności16 sierpnia 202208:59

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków

Lasy Państwowe wsparły LKS Tworków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
fot. swojskapilka.pl
Aktualności16 sierpnia 202209:11

Ostrzeżenie METEO dla powiatu raciborskiego

Ostrzeżenie METEO dla powiatu raciborskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
IMGW, fot. martawaw
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 29.07.2022
29 lipca 202210:47

Nasz Racibórz 29.07.2022

Nasz Racibórz 22.07.2022
29 lipca 202210:46

Nasz Racibórz 22.07.2022

Nasz Racibórz 15.07.2022
14 lipca 202221:04

Nasz Racibórz 15.07.2022

Nasz Racibórz 08.07.2022
14 lipca 202219:50

Nasz Racibórz 08.07.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.