Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 lipca 202216:46

Gang pseudokibiców przemycał ludzi [FOTO i WIDEO]

Gang pseudokibiców przemycał ludzi [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Jak ustalono, grupa działała transgranicznie i trudniła się przemytem migrantów pochodzących z krajów bliskiego wschodu, tak zwanym szlakiem wschodnioeuropejskim, to jest z kierunku białoruskiego, do krajów Europy Zachodniej.

W środę 13 lipca w Polsce, Estonii, Litwie, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone Międzynarodowe działania pod auspicjami Europolu „Action Day OTF FLOW”. W akcji w całej Europie wzięło udział w sumie 276 mundurowych, a w samej Polsce 180. W działaniach na Śląsku uczestniczyli stróże prawa z Europolu, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Straży Granicznej. Jako pierwsi do mieszkań wytypowanych do zatrzymania osób wkroczyli mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Katowicach oraz funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczeń Działań SG.

W ramach międzynarodowych działań koordynowanych przez Europol policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, składającą się w głównej mierze z polskich obywateli, pochodzących ze środowisk śląskich pseudokibiców. Jak ustalono, grupa działała transgranicznie i trudniła się przemytem migrantów pochodzących z krajów bliskiego wschodu, tak zwanym szlakiem wschodnioeuropejskim, to jest z kierunku białoruskiego, do krajów Europy Zachodniej. Zleceniodawcami przestępczego procederu były osoby pochodzenia arabskiego, na stałe przebywające na terenie Europy Zachodniej. Działająca na terenie Polski grupa, realizowała zlecenia i werbowała kierowców odpowiedzialnych za transporty cudzoziemców, organizowała tłumaczenia oraz rozliczenia finansowe.

Organizacją całego przedsięwzięcia na terytorium Polski zajmował się mężczyzna, który posiadał szerokie kontakty w międzynarodowych grupach przestępczych zajmujących się między innymi przemytem ludzi. Otrzymując zlecenia przerzutu nielegalnych imigrantów, organizował on na bieżąco sieć kierowców i środków transportu. Za każdego obcokrajowca przemyconego do Niemiec, otrzymywał około 1000 dolarów.

Przy współpracy ze Strażą Graniczną, od września do listopada ubiegłego roku policjanci zatrzymali 3 transporty z 41 nielegalnymi imigrantami. W ręce stróżów prawa wpadły dzięki temu 4 osoby odpowiedzialne za przerzut i pełniące funkcje kierowców.

Śledczy ustalili, że grupa w tym czasie aż jedenastokrotnie przeprowadziła lub usiłowała przeprowadzić przemyt około 110 imigrantów z Białorusi do Niemiec. Aby zacieśnić i sformalizować współpracę w tej sprawie, podpisane zostało porozumienie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Nadzór procesowy nad postępowaniem objął Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Dalsze działania śledczych pozwoliły ustalić kolejne 7 osób związanych z tym procederem oraz potwierdzić ich rolę i udział w grupie.

W sumie zatrzymano 10 mieszkańców Śląska w wieku od 24 do 39 lat. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się organizacją innym osobom przekraczania granic, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Niektórzy z zatrzymanych odpowiedzą także za posiadanie narkotyków, jakie znaleziono podczas przeszukań. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia.

Po przesłuchaniach prokurator zdecyduje, jakie środki zapobiegawcze zostaną wobec nich zastosowane. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli należące do zatrzymanych pieniądze oraz biżuterię.

Autor: KWP, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport14 marca 202620:18

Byli o krok od sensacji. Markowice straciły wygraną w 85. minucie [FOTO]

Byli o krok od sensacji. Markowice straciły wygraną w 85. minucie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Sobotnie spotkanie w Markowicach mogło zakończyć się dużą niespodzianką. Gospodarze przez długi czas prowadzili z wyżej notowanym zespołem Naprzodu Borucin, jednak w końcówce meczu goście zdołali doprowadzić do wyrównania.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 marca 202615:05

Decydująca końcówka w Nędzy. Tobiasz Wodecki bohaterem Silesii [FOTO]

Decydująca końcówka w Nędzy. Tobiasz Wodecki bohaterem Silesii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotnim meczu klasy okręgowej kibice zgromadzeni na stadionie w Nędzy obejrzeli spotkanie pełne walki, emocji i zwrotów akcji. W starciu LKS 1908 Nędza z LKS Silesia Lubomia nie zabrakło ostrych starć, dwóch czerwonych kartek oraz bramek, które ostatecznie przesądziły o zwycięstwie gości.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport15 marca 202621:57

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Podczas weekendu kibice nie mogli narzekać na brak sportowych emocji. Grali piłkarze od II ligi do C klasy Podokręgu Racibórz. Ciekawych momentów nie zabrakło także w Zoo-Mar JP Telebim RLPS oraz w rozgrywkach II ligi śląskiej siatkówki mężczyzn. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.03.2026
12 marca 202617:46

Nasz Racibórz 13.03.2026

Nasz Racibórz 06.03.2026
5 marca 202618:12

Nasz Racibórz 06.03.2026

Nasz Racibórz 27.02.2026
26 lutego 202618:56

Nasz Racibórz 27.02.2026

Nasz Racibórz 20.02.2026
20 lutego 202610:40

Nasz Racibórz 20.02.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.