Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności16 czerwca 202220:58

System automatycznego nawadniania w CKZiU nr 1 w Raciborzu

System automatycznego nawadniania w CKZiU nr 1 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Uczniowie Centrum w zawodzie technik architektury krajobrazu ukończyli szkolenie w zakresie „Projektowania i wykonywania systemów automatycznego nawadniania”, którego finałem jest profesjonalny system automatycznego nawadniania przyszkolnego trawnika.

Szkolenie prowadziła „Fundacja Krajobrazu” z Lublina, która jest niezależną organizacją promującą oraz wspierającą rozwój architektury krajobrazu, a także dobre praktyki w zakresie dbania o przestrzeń i tereny zieleni. Wszelkie działania podejmowane przez organizację są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i mają na uwadze przede wszystkim dbałość o krajobraz. Fundacja jest inicjatorem szkoleń, prelekcji i spotkań podnoszących kompetencje biznesowe z dziedziny architektury krajobrazu.

W trakcie szkolenia uczniowie zapoznali się z wieloma rozwiązaniami systemów automatycznego nawadniania. Ostatecznie zaprojektowali i uczestniczyli w wykonaniu systemu nawadniania przyszkolnego trawnika. System jest podzielony na 3 sekcje. Dwie umieszczone są w trawniku w formie zraszaczy a trzecia to linia kroplująca, która podlewa rośliny. System jest zaprogramowany i obsługiwany za pomocą sterownika, który uruchamia działanie zraszaczy i linii kroplującej w wyznaczonym czasie. Dodatkowo zamontowany został czujnik deszczu, który w czasie opadów podaje sygnał do elektrozaworów i zamyka system ograniczając straty wody.

Zadowolenia z efektów pracy nie krył Jacek Kąsek – dyrektor CKZiU nr 1. Tak skomentował zaangażowanie uczniów. „We współczesnej szkole jest jak w biznesie – podstawą sukcesu są ludzie. Inwestowanie w uczniów powinno być ważnym elementem strategii każdej szkoły. Rozwój młodych ludzi, którzy nam zaufali, to rozwój całej szkoły. To także szansa dla lokalnego biznesu. Tego kapitału nie wolno zmarnować. Jestem pod wrażeniem efektu ich pracy. Dziękuję im za to”.

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w Powiecie Raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Autor: materiał nadesłany/CKZiU nr 1, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport15 listopada 202522:42

Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO]

Pięć goli i oprawa rodem z wyższej ligi. Derby w Górkach Śląskich pełne emocji [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

W sobotę, 15 listopada w Górkach Śląskich rozegrano derbowy mecz C klasy grupy III pomiędzy miejscowym LKS-em a drużyną LKS Zgoda Zawada Książęca. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie kibiców obu klubów, którzy licznie pojawili się przy boisku i od pierwszych minut podkręcali atmosferę głośnym dopingiem oraz oprawą pirotechniczną. Sam mecz również dostarczył wielu emocji, choć jednostronny wynik końcowy rozwiał wszelkie wątpliwości co do tego, kto był tego dnia lepszy.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Aktualności14 listopada 202513:39

Mundurowi na spotkaniu z przedszkolakami

Mundurowi na spotkaniu z przedszkolakami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Sport14 listopada 202507:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

W nadchodzący weekend nie zabraknie sportowych emocji w regionie, zarówno na boiskach jak i na parkietach hal sportowych. Sprawdź, z kim zagra drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. arch. portalu/Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Sport15 listopada 202517:21

KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO]

KS Rafako Racibórz triumfatorem Winter Futsal Cup rocznika 2017 [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W hali sportowej OSiR Racibórz przy ul. Łąkowej rozegrano 15 listopada pierwszy z cyklu turniejów Winter Futsal Cup. Do rywalizacji przystąpiło sześć zespołów – pięć z Polski oraz jeden z Republiki Czeskiej. Turniej rozgrywano systemem „każdy z każdym”, dzięki czemu każda drużyna mogła sprawdzić swoje możliwości w bezpośredniej rywalizacji ze wszystkimi pozostałymi uczestnikami.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 14.11.2025
13 listopada 202519:27

Nasz Racibórz 14.11.2025

Nasz Racibórz 07.11.2025
7 listopada 202510:08

Nasz Racibórz 07.11.2025

Nasz Racibórz 31.10.2025
30 października 202519:05

Nasz Racibórz 31.10.2025

Nasz Racibórz 24.10.2025
23 października 202521:20

Nasz Racibórz 24.10.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.