Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 czerwca 202223:43

Drony i systemy satelitarne w pracy geodetów CKZiU nr 1

Drony i systemy satelitarne w pracy geodetów CKZiU nr 1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Technicy geodeci Centrum ukończyli dwa przydatne kursy niezbędne w ich przyszłej pracy. „Operator drona BVLOS” oraz „Pomiary statyczne i obliczenia post-processingu”.

W ramach kursu operator drona BVLOS uczniowie zdobyli uprawnienia VLOS (latanie w zasięgu wzroku) i BVLOS (latanie poza zasięgiem wzroku). Zapoznali się z podstawami fotogrametrii, czyli jak opracować zdjęcia z wykonanych nalotów i na ich podstawie stworzyć ortofotomapę, numeryczny model terenu czy wykonać podstawowe pomiary i obliczenia na wykonanych zdjęciach – chmurze punktów.

W ramach kursu pomiarów statycznych i obliczeń post-processingu nabyli umiejętności opracowania danych pozyskanych ze stacji referencyjnych na podstawie wykonanego pomiaru obiektu w tym przypadku boiska szkolnego Centrum. Pomiar wykonano metodą RTN (Real Time Network). Metoda RTN jest jedną z geodezyjnych metod pomiaru w czasie rzeczywistym. Pomiar opiera się o systemy satelitarne oraz sieć stacji referencyjnych. Na podstawie wykonanego pomiaru uczniowie stworzyli mapę – model boiska szkolnego.

Kursy zrealizowano w ramach projektu „Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego w powiecie raciborskim – CKZiU nr 1 w Raciborzu, etap II” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Autor: materiał nadesłany/CKZiU nr 1, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 sierpnia 202614:26

Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO]

Tu nie było miejsca na słabość. Strażacy stoczyli morderczą walkę na Placu Dominikańskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Plac Dominikański w Raciborzu zamienił się w arenę wymagającej rywalizacji strażaków. Podczas zawodów Toughest Firefighter Racibórz 2026 uczestnicy musieli zmierzyć się z torem, który w krótkim czasie wystawiał na próbę ich siłę, szybkość, wytrzymałość, technikę i odporność psychiczną.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 sierpnia 202615:07

Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO]

Rodzinny rajd połączył mieszkańców regionu. Tak wyglądała rowerowa część strażackiego Memoriału [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W sobotę, 22 sierpnia, mieszkańcy Raciborza i okolic spotkali się na dwóch kółkach, by wspólnie spędzić czas podczas Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Wydarzenie było częścią strażackiego Memoriału i połączyło aktywny wypoczynek z integracją całych rodzin.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 21.08.2026
20 sierpnia 202622:20

Nasz Racibórz 21.08.2026

Nasz Racibórz 14.08.2026
14 sierpnia 202608:43

Nasz Racibórz 14.08.2026

Nasz Racibórz 07.08.2026
6 sierpnia 202620:53

Nasz Racibórz 07.08.2026

Nasz Racibórz 31.07.2026
30 lipca 202618:15

Nasz Racibórz 31.07.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.