To pokazuje skalę zagrożenia. Ponad milion fałszywych sms-ów!

Policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji, wspólnie z kolegami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o tzw. phishing.
Oszuści, podszywając się pod dostawcę energii, wysyłali fałszywe wiadomości SMS z informacją o rzekomo nieuregulowanym rachunku za energię i linkiem do płatności. W ten sposób wyłudzali poufne informacje, dane logowania, dane kart kredytowych, kont bankowych lub używanych haseł. Jak wynika z policyjnych ustaleń, w ciągu dwóch tygodni oszuści wysłali ponad milion takich wiadomości.
Podejrzani wpadli w ręce policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości z Komendy Głównej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowicach na gorącym uczynku przestępstwa w jednym z hoteli w Opolu. Zatrzymani dwaj mężczyźni, podejrzani są o masową wysyłkę wiadomości z fałszywą informacją o niedopłacie do rachunku za energię wraz z linkiem, rzekomo umożliwiającym dokonanie płatności, w których podszywali się pod Polską Grupę Energetyczną. W rzeczywistości załączony link prowadził do stron phishingowych, wyłudzających dane dostępowe do rachunków bankowych.
Jak ustalili policjanci, od 5 do 19 maja 2022 roku oszuści nadali łącznie ponad milion takich wiadomości tekstowych. Na chwilę obecną wartość strat poniesionych w wyniku działania sprawców wynosi ponad 52 tysiące złotych. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty, grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
To już kolejna rozwiązana sprawa przez policjantów zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczości, którzy jedynie w 2022 roku na terenie całego kraju zatrzymali 14 osób podejrzanych o oszustwa internetowe. Wobec wszystkich zatrzymanych każdorazowo sąd, na wniosek prokuratury, stosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
![Akcja ratunkowa w centrum Raciborza. Dwie osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO] Akcja ratunkowa w centrum Raciborza. Dwie osoby poparzone, lądował śmigłowiec LPR [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776516925img-20260418-134623-.jpg)






![Policjanci ruszyli z pomocą psu błąkającemu się po DK45 [WIDEO] Policjanci ruszyli z pomocą psu błąkającemu się po DK45 [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177641026055-930770-2-.jpg)






![Śniadanie Mistrzów w Raciborzu. Sport, zdrowie i wspólnota szkolna [WIDEO] Śniadanie Mistrzów w Raciborzu. Sport, zdrowie i wspólnota szkolna [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776525486673873121-1567169222083568-1005105512662217864-n-.jpg)






![Śniadanie biznesowe dla przedsiębiorców [ZAPROSZENIE] Śniadanie biznesowe dla przedsiębiorców [ZAPROSZENIE] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776412378s-niadanie-biznesowe-rig-1-.png)

















![Walczyli dzielnie, przegrali na finiszu. Poważna kontuzja gracza Gamowa [FOTO] Walczyli dzielnie, przegrali na finiszu. Poważna kontuzja gracza Gamowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1776549809img-20260418-182859-.jpg)





Komentarze (0)
Dodaj komentarz