Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 maja 202218:27

Oto dlaczego czystość wody przemysłowej jest tak ważna

Oto dlaczego czystość wody przemysłowej jest tak ważna - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Woda stanowi jeden z głównych surowców wykorzystywanych w przemyśle. Stosowana jest do mycia i płukania, ogrzewania i chłodzenia, sprzątania i dezynfekcji. Nie jest przeznaczona do spożycia przez ludzi i zazwyczaj posiada piątą klasę czystości. Niemniej podlega również określonym wymaganiom, gdyż biorąc bezpośredni udział w produkcji, pośrednio ma wpływ na końcową jakość i bezpieczeństwo wyrobów.

Woda przemysłowa – rodzaje i zastosowanie

Rozróżnia się następujące rodzaje wody przemysłowej:

Woda technologiczna – dodawana do produktu w procesie jego wytwarzania, np. w przemyśle kosmetycznym lub spożywczym, w którym ponadto stosowana jest do mycia i obróbki surowców. Woda ta musi posiadać najwyższe parametry jakościowe, zgodne z normami przewidzianymi dla wody przeznaczonej do spożycia dla ludzi: Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 7 grudnia 2017 roku oraz Dyrektywą Rady 98/83/WE w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Woda techniczna – wykorzystywana pomocniczo, np. do obsługi maszyn i urządzeń. Np. woda kotłowa nie może zawierać substancji sprzyjających powstawaniu korozji, osadów oraz pienieniu się, zaś woda stosowana w procesach energetycznych nie powinna ponadto zawierać związków organicznych ani zanieczyszczeń mechanicznych. W każdym wypadku należy przestrzegać zaleceń producenta danego urządzenia. Nie dotyczy to wody do celów przeciwpożarowych, co do której nie ma wytycznych odnośnie właściwości

Woda wtórna – będąca pozostałością po procesach technologicznych. W wielu zakładach przemysłowych, zwłaszcza z branży spożywczej, stosowany jest odzysk wody, umożliwiający zmniejszenie jej poboru do celów produkcyjnych, zgodnie z zasadami ekologii. Przed ponownym wykorzystaniem wodę wtórną należy poddać uzdatnieniu. Przemysł spożywczy jest branżą specyficzną, bowiem istnieją w nim – z oczywistych powodów – bardzo restrykcyjne wymagania względem jakości wody. 

Badanie i uzdatnianie wody przemysłowej

Badanie wody jest niezwykle istotne przed jej wykorzystaniem w przemyśle, gdyż właśnie od niego zależy, do jakich celów zostanie przeznaczona. Przeważająca ilość wody musi zostać uzdatniona. Metoda uzdatniania zależy od typu zanieczyszczeń, ale też od rodzaju ujęcia wody. Szerszych zabiegów uzdatniających wymaga woda z ujęcia własnego niż z sieci wodociągowej, gdzie znajduje się już uzdatniona przez zakład wodno – kanalizacyjny. 

Zakłady przemysłowe, posiadające własne ujęcie wody, na ogół mają również własne stacje jej uzdatniania. Wyposażone są one w filtry do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, reduktory twardości, systemy demineralizujące, filtry węglowe do odchlorowywania, a także lampy bakteriobójcze. Ponadto woda z własnego ujęcia może zawierać nadmiar żelaza, manganu i innych zanieczyszczeń, które należy usunąć przed zastosowaniem wody w przemyśle. Urządzenie stacji uzdatniania musi być poprzedzone gruntownym badaniem wody z własnego ujęcia, aby dobrać konfigurację stacji pod kątem składu wody. Badanie można zlecić poznańskiej firmie Granimex, wypełniając formularz na stronie granimex.com.pl.

Recykling wody jest coraz częściej wdrażany, szczególnie w zakładach przemysłu spożywczego, gdzie zużycie wody jest największe, głównie w zakładach mięsnych i mleczarskich. W tym celu budowane są przemysłowe oczyszczalnie ścieków; ich funkcjonowanie umożliwia ponowne wykorzystanie wody, zapobiega emisji do środowiska szkodliwych substancji, a także obniża koszty produkcji.

Zwalczanie skażeń mikrobiologicznych

Woda przemysłowa powinna być wolna od szkodliwych mikroorganizmów – bakterii, wirusów i pierwotniaków. Odpowiednie zabezpieczenie wody przed drobnoustrojami stanowi priorytet Światowej Organizacji Zdrowia. Dotyczy to zwłaszcza wody stosowanej w przemyśle spożywczym, nie tylko używanej bezpośrednio do produkcji żywności, ale także technicznej.

Właściwa dezynfekcja może zapewnić czystość mikrobiologiczną wody. W zakładach przemysłowych stosuje się wciąż środki chemiczne na bazie chloru (podchloryn lub dwutlenek chloru). Pociąga to jednak za sobą konieczność ustawicznej kontroli jakości wody. Dlatego coraz częściej wdrażana jest metoda dezynfekcji za pomocą lamp bakteriobójczych, emitujących promienie ultrafioletowe. Jest to metoda droższa, jednak w dłuższym okresie bardzo opłacalna, poza tym nie powoduje zmian składu chemicznego wody ani powstawania żadnych substancji ubocznych. W przypadku zwiększonego zagrożenia, dla większej pewności można stosować metodę mieszaną – lampy UV oraz chemii odkażającej.

 

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności28 czerwca 202216:24

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza

Po Wosiówce Swobodówka? Radny Bolik pytał o północno-zachodnią obwodnicę Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Powiat:

Po tym jak Eko-Okna nie zgodziły się na finansowanie przebiegu północno-zachodniej obwodnicy Raciborza w przebiegu od Rudnika to Żerdzin, istnieje ryzyko, że rząd cofnie 72 mln dotacji na to przedsięwzięcie. Problem poruszył na sesji Rady Powiatu radny Szymon Bolik z PiS.

(waw)
Aktualności28 czerwca 202217:53

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum

Komisja rewizyjna negatywnie o wykonaniu budżetu Raciborza. Może to otworzyć drogę do referendum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
32
Powiat:

Komisja Rewizyjna Rady Miasta negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Raciborza za 2021 rok oraz wniosła o nieudzielenie prezydentowi Dariuszowi Polowemu absolutorium. Jeśli większość radnych będzie ZA otworzy to drogę do referendum w sprawie odwołania prezydenta.

red.
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja28 czerwca 202209:02

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach

Raciborskie bulwary utoną w kubańskich rytmach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Aktualności28 czerwca 202214:58

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty

Raciborska porodówka zaprasza na dzień otwarty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zespół Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Rejonowego w Raciborzu wraz z Dyrekcją Szpitala i Starostwem Powiatowym przygotowują „Dzień Otwarty Raciborskiej Porodówki”. Impreza odbędzie się w sobotę 16.07.2022 r. w godzinach 10:00-18:00.

Szpital Rejonowy
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności29 czerwca 202209:36

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r.

Samorządy w szoku. Dowiedziały się, ile ma kosztować prąd w 2023 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Polska:

Prezydenci, burmistrzowie i starostwie, którzy pod przewodnictwem Kędzierzyna-Koźla tworzą grupę zakupową, dowiedzieli się właśnie, ile ma kosztować energia elektryczna w 2023 r. W grupie jest też powiat raciborski.

red.
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Reklama
Aktualności29 czerwca 202208:47

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC]

Kalendarium imprez w Raciborzu [LIPIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności28 czerwca 202211:56

Lipiec w Krainie Janosika!

Lipiec w Krainie Janosika! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Klub Podróżnika ORINOKO zaprasza na letnią wycieczkę śladami Juraja Janosika na Słowacji. W programie m. in. słynne Janosikowe Diery w Terchovej, spływ Wagiem oraz urokliwa wieś Cičmany!

 

materał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności28 czerwca 202215:03

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach

Przydomowa oczyszczalnia – rusza pilotażowy program WFOŚiGW w Katowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Od 1 lipca 2022 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpocznie przyjmowanie wniosków w ramach Pilotażowego Programu „Przydomowa oczyszczalnia”. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości na terenie województwa śląskiego. Dotacja wyniesie do 8 tys. zł, a na cały Program Fundusz przeznaczy 1 mln zł. Wnioski można składać do końca tego roku.

WFOŚiGW, fot. biologiczni.pl
Sport28 czerwca 202219:43

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę

Kolejny rajd rowerowy już w niedzielę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
OSiR Racibórz, fot. pexels.com/Mabel Amber
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Aktualności29 czerwca 202209:38

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej

Raport 998. Mitsubishi spłonęło przy Miechowskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.