Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 maja 202222:10

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO]

Tłumy na nocnym zwiedzaniu sądu przy Wojska Polskiego [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Majestatyczny gmach dawnego sądu krajowego, pięknie odnowiony w ostatnich latach przez resort sprawiedliwości, wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. O 18.00, kiedy ruszyła sądowa noc muzeów, na Wojska Polskiego stawiły się tłumy. To jednocześnie pierwsza tak noc raciborskiej Temidy.

Sąd Rejonowy w Raciborzu po raz pierwszy wziął udział w Nocy Muzeów – inicjatywie organizowanej od lat w wielu polskich miastach i instytucjach. Współorganizatorami wydarzenia, oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym Sądzie są: Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.Wstęp na teren wydarzenia – budynek i teren przylegający do budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 możliwy był od 18.00 do 22.00.Przygotowanych zostało wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży. Wydarzenie było kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Jest to kontynuacja powstałych z inicjatywy prezes Sądu Marzeny Korzonek i wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia Dnia Otwartych, podczas których można zwiedzać budynek przy ul. Wojska Polskiego.

Zwiedzający zobaczyli pełną mitologicznych akcentów klatkę schodową, salę posiedzeń wraz z prowadzącą do niej „tajemniczą klatką schodową”, cele dla podsądnych oraz przyjazny pokój przesłuchań małoletnich wraz ze znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim! Na sądowych korytarzach nie zabrakło przedstawienia urzędowych strojów sędziego, prokuratora, radcy prawnego i adwokata. Zobaczyć było można archiwalne dokumenty sądowe oraz historyczny sprzęt biurowy i elementy wyposażenia budynku. Wnętrza zdobiły prace plastyczne uczestników konkursu „Raciborska perła architektury sądowej”.

Na reprezentacyjnej sali posiedzeń kilkukrotnie wyświetlone zostały fragmenty filmu „Raciborska Temida” Adriana Szczypińskiego, opowiadającego o historii raciborskiego sądownictwa i więziennictwa od średniowiecza do dziś. O godzinie 19:00 była niepowtarzalna okazja do spotkania z twórcą filmu i jednym z jego pomysłodawców.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu współorganizatorów dostępnych było wiele innych atrakcji. Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu przed budynkiem sądu zaprezentowali samochód konwojowy służący do przewozu więźniów. Na stanowisku wewnątrz budynku zobaczyć można było środki ochrony osobistej funkcjonariuszy służby więziennej, środki przymusu bezpośredniego, a nawet broń!

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przygotowali stanowisko profilaktyczne, w ramach którego zaprezentowane zostało wykonanie odcisków linii papilarnych oraz indywidualne wyposażenie policjanta. Chętni zobaczyli policyjny radiowóz wraz z maskotką śląskiej policji „Sznupkiem”.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu na stoisku z materiałami informacyjnymi oraz książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową umożliwiła również najmłodszym, jak i dorosłym rozwiązanie krzyżówek i udział w quizach tematycznych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Dla fanów historii Muzeum w Raciborzu przedstawiło wystawę pocztówek, zdjęć i planów związanych z Sądem Rejonowym w Raciborzu i historią wymiaru sprawiedliwości.

Dla najmłodszych czekał słodki poczęstunek oraz popcorn. Zwiedzający otrzymali również wydaną w lutym 2022 roku broszurę o historii i remoncie budynku dawnego Sądu Krajowego, ufundowaną ponownie na tę okazję przez wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia.

Autor: red., fot. Jan Ptak, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:41

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO]

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To pierwsza edycja imprezy, której organizatorka - Joanna Turkiewicz - ma nadzieję, że wrośnie na stałe w raciborski kalendarz.

red.
Aktualności1 czerwca 202318:29

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO]

Zakręcony Dzień Dziecka na Jordanie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Setki dzieci przewinęły się dziś przez Park Jordanowski. Zorganizowano tu Dzień Dziecka w ramach obchodów Dni Raciborza 2023.

red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:21

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO]

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś przed południem w intencji strażaków odprawiono Mszę św., po której odbył się krótki apel przed tablicą poświęconą zmarłych druhom.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202315:16

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO]

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Takiej imprezy już dawno przy ul. Grzonki nie było. Powód ważny. 40-lecie Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień. Co tu dużo pisać. Zerknijcie na zdjęcia i wideo.

red.
Aktualności1 czerwca 202321:42

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów

SIDOR x S-AGE. Klasyka w elektronicznym brzmieniu w podziemiach wodociągów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

Grali już w raciborskim Muzeum, a dziś, 1 czerwca, w ramach Dni Raciborza w ogromnych podziemnych wnętrzach filtrów powolnych z końca XIX w. To już drugie takie wydarzenie organizowane w Wodociągach Raciborskich. Wybrzmiała klasyka w elektronicznym ujęciu.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.