Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności17 maja 202210:16

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego

Mieszkańcy gminy Pietrowice Wielkie ostrzegają prezydenta Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Jak słyszymy, nie cofną się przed protestem przed raciborskim Urzędem Miasta. - Przyjedziemy traktorami - słyszymy.

Problem dotyczy planów budowy wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy drodze Makowa, niedaleko Eko-Okien. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych sp. z o.o. z Raciborza. Udziały w firmie należą do miasta Racibórz. Rolę zgromadzenia wspólników pełni prezydent Dariusz Polowy.

PRD eksploatowało dotąd wytwórnię (tzw. asfalciarnię) przy ul. Adamczyka na Płoni. Mieszkańcy tej dzielnicy od lat walczyli z zakładem ze względu na smród i hałas. Planowano go przenieść do Bukowa. Tam protestowali mieszkańcy. Protestują też w gminie Pietrowice Wielkie.

Sprawa wyszła na jaw po publikacji w portalu naszraciborz.pl, iż w raciborskim magistracie toczy się postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia. Do czasu przedłożenia przez PRD sp. z o.o. raportu o oddziaływaniu na środowisko postępowanie zostało zawieszone.

Od chwili naszej publikacji w gminie zawrzało. Mieszkańcy Kornic i Makowa oraz innych miejscowości mają żal do władz gminy, że o sprawie wiedziały od listopada i nie powiadomiły mieszkańców. Wójt Andrzej Wawrzynek zastrzega jednak, że gmina jest przeciwna inwestycji. Jutro, 18 maja, w świetlicy wiejskiej odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

O komentarz prosiliśmy w niedzielę, 15 maja, prezydenta Dariusza Polowego. Wczoraj, 16 maja, głowa miasta zapowiedziała, że dziś przekaże nam informacje. Podczas rozmowy prezydent dodał, że inwestorem jest miejska spółka, ta ma radę nadzorczą i zarząd.

Mieszkańcy Kornic, z którymi rozmawialiśmy, stawiają jednak sprawę jasno, albo do środy prezydent Raciborza wycofa się z planów, a konkretnie wpłynie na władze spółki jako reprezentant jej właściciela, czyli miasta, albo dojdzie do protestów. - Nasi rolnicy podjadą pod raciborski urząd traktorami - słyszymy.

Informacja Gminy Pietrowice Wielkie na temat postępowania w sprawie asfalciarni 1. Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej" został złożony w Urzędzie Gminy Pietrowice Wielkie w listopadzie 2021 r. przez Raciborskie Przedsiębiorstwo Drogowe Sp. z o.o. z siedzibą w Raciborzu.
2. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko dla tego rodzaju przedsięwzięcia organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wójt. Jednakże przedmiotowe przedsięwzięcie jest planowane przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. na nieruchomości położonej w Kornicach przy ul. Przemysłowej na działce oznaczonej nr 3 km 3, która jest położona w sąsiedztwie nieruchomości będących własnością Gminy Pietrowice Wielkie. Ta okoliczność spowodowała, że Gmina Pietrowice Wielkie jest jedną ze stron w postępowaniu o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Wobec tego Wójt Gminy Pietrowice Wielkie z mocy art. 24 § I pkt I i 4 Kodeksu postępowania administracyjnego podlega z mocy prawa wyłączeniu od udziału w postępowaniu w tej sprawie.
3. Postanowieniem z dnia 10 grudnia 2021 r. (Nr SKO.OSW/41.9/595/2021/6897/KK) Samorządowe kolegium Odwoławcze w Katowicach wyznaczyło Prezydenta Miasta Racibórz jako organ właściwy do załatwienia sprawy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej".
4. Nieruchomość w Kornicach, na której planowana jest budowa przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o. wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno­asfaltowych, stanowi własność Skarbu Państwa w użytkowaniu wieczystym Przedsiębiorstwo Usługowe Borbud Sp. z o. o. z siedzibą w Raciborzu ul. Wodna 21
5. Po postanowieniu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 10 grudnia 2021 r. Wójt Gminy Pietrowice Wielkie nie jest organem właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej". Nie jest również organem właściwym w sprawach pozwolenia na budowę przedmiotowej wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych, gdyż wydawanie pozwoleń na budowę należy do kompetencji starosty.
6. Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia nie jest uzależnione od zgody lub braku zgody gminy, na obszarze której będzie realizowane dane przedsięwzięcie. Natomiast Gmina Pietrowice Wielkie jest przeciwna realizowaniu na jej obszarze jakichkolwiek inwestycji, które oddziaływałyby negatywnie na mieszkańców naszej Gminy i środowisko naturalne. Gmina Pietrowice Wielkie, jak już to zostało wyżej wskazane, jest stroną, prowadzonego przez Prezydenta Raciborza postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia „Budowa wytwórni do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach przy ul. Przemysłowej". Wobec tego Gmina Pietrowice Wielkie będzie miała możliwość złożenie odwołania od wydanej w tej sprawie decyzji i podejmowania innych działań w celu zapobieżenia realizacji przedmiotowej inwestycji w Kornicach.

List do redakcji Informacja o planowaniu budowy wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych w Kornicach wywołała szczere poruszenie wśród mieszkańców powiatu raciborskiego. Niedzielna publikacja petycji o sprzeciwie Mieszkańców Wsi Makowa oraz ościennych wiosek (Kornic, Pawłowa, Żerdzin oraz Pietrowic Wielkich) na łamach portali NaszRaciborz.pl oraz Nowiny.pl, spowodowała lawinę wsparcia dla protestujących. Rozdzwoniły się telefony. Kolejne miejscowości dołączają się do protestu. Krowiarki i Gamów już ruszyły z akcją zbierania podpisów. Pomimo, że wioski znajdują się w znacznej odległości od planowanej inwestycji, nie chcą, aby w Gminie powstała asfalciarnia. „Jesteśmy z Wami powtarzają kolejni mieszkańcy Gminy. I pytają jak jeszcze mogą pomóc?” To wsparcie jest dla nas bardzo ważne i jeszcze bardziej mobilizuje do walki.

Gamów wprawdzie nie należy do gminy Pietrowice, lecz do Gminy Rudnik, ale ze stanowczością popiera i dołącza się petycji. Kto wie czy po zatrzymaniu asfalciarni w Kornicach, władze Miasta Raciborza nie wpadną na pomysł, aby umieścić zakład w ich Gminie. Tam jeszcze nie próbowano. Wolą dmuchać na zimne i także wykazać swój sprzeciw dla budowy takich inwestycji na terenach wiejski blisko domów mieszkalnych i zagród.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak bardzo opary i odpady z produkcji mas bitumicznych są szkodliwe dla życia i zdrowia. Nie możemy przyjmować, że jeśli czegoś nie widzimy, to tego nie ma. Proszę spojrzeć na to globalnie, w pobliżu, znajduje się przecież ujęcie wody pitnej dla Gminy Pietrowice Wielkie. Czy nie jest ono zagrożone skażeniem? Paradoksalnie, ujęcie wody pitnej dla Wsi Maków mieści się w Amandowie, ale tu nie chodzi przecież tylko o naszą wioskę.

Z ogromnego placu betonowego, na którym ma powstać zakład, woda deszczowa spłynie do potoczku, który zasila w wodę stawy rybne w Kornicach gdzie hodowane są dorodne i bardzo smaczne karpie, sprzedawane na święta okolicznym mieszkańcom.

Zaznaczamy, iż planowana budowa jest w gęstym obszarze zabudowy pomiędzy wioskami Kornice, Maków, Pawłów i Pietrowice Wielkie, do domów mieszkalnych to tylko 500m, a odległości pomiędzy wioskami się zmniejszają z racji zakładu produkującego okna. Nowi pracownicy stają się nowymi mieszkańcami okolicznych wiosek, budując domy wzdłuż dróg powiatowych.

Gmina Racibórz, na której terenie obecnie znajduje się asfaltownia, z pewnością ma wiele terenów, które są znacznie oddalone od zabudowy mieszkaniowej i na pewno w dużo lepszej lokalizacji transportowej niż ta w Kornicy. Dlaczego władze Miasta Raciborza chcą się pozbyć asfalciarni, próbując jednocześnie sprzedać ten „śmierdzący" problem mieszkańcom innych miejscowości?

Z poważaniem Agata Wawrzinek i Józef Wawrzinek
Mieszkańcy Makowa

Wpis przeciwko inwestycji radnego powiatowego z listy PiS Szymona Bolika, miejscowego ekologa, inicjatora zadrzewień

Autor: opr. waw, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 czerwca 202216:37

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO]

Tragedia na stacji w Bohumínie. Opóźnienia w Polsce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Zderzenie dwóch pociągów na stacji w czeskim Bohumínie, tuż przy granicy z Polską.

red., fot. dicr.cz
Reklama
Aktualności26 czerwca 202212:32

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą!

Asfalciarnia i teren w Studziennej – mieszkańcy sobie nie życzą! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
20
(greh), fot. w galerii Jan Ptak, zdjęcie główne UM Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:20

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac

AMG Railing Sp. z o.o. zatrudni specjalistę ds. kadr i płac - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W AMG Railing sp. z o.o. projektujemy i produkujemy światowej klasy balustrady całoszklane, szczebelkowe i poręcze.

 

materiał partnerski
Reklama
Aktualności26 czerwca 202208:25

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią

Z zarośniętego wąwozu powstała Wesoła Dolina z siłownią - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło UM Racibórz, fot. FB D. Wacławczyk/wiceprezydent Raciborza
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202209:40

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki

Raport 998. Czad przy Drzymały i Kościuszki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dwanaście interwencji odnotowali strażacy z PSP i okolicznych jednostek OSP w okresie od piątku do niedzieli. Wśród nich znalazły się działania związane z tlenkiem węgla, plamami oleju i zwierzęciem w opresji. Sprawdź szczegóły.

red.
Sport26 czerwca 202217:04

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO]

Trzy dni piłkarskiej rywalizacji. Górki Cup 2022 za nami [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Na rozpoczęcie wakacji, przez trzy dni na kompleksie sportowym przy ul. Ofiar Oświęcimskich w Górkach Śląskich nie brakowało sportowej rywalizacji, ale i dobrej zabawy. Odbyła się bowiem kolejna edycja turnieju Górki Cup pod patronatem wiceministra Michała Wosia, który wręczył nagrody najlepszym.

opr. (greh), fot. Wojciech Marszołek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 czerwca 202214:21

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!

Marzysz o wyjątkowej przygodzie? Ruszaj z nami do Gruzji na kameralną wyprawę życia!  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Myślisz o czymś wyjątkowym? Chcesz poczuć klimat surowego Kaukazu, poznać smak wybornych win z Kachetii, zwiedzić skalne miasta i zobaczyć półmrok starych monastyrów? Poznaj z nami Gruzję i Swanetię.

materiał partnerski
Aktualności27 czerwca 202216:54

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania!

Oprócz chęci do pływania, mamy pociąg do czytania! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Nie tylko szanty i pływadła, ale także książki były bohaterami tegorocznego Festiwalu Górnej Odry w Raciborzu! Dlatego też raciborska biblioteka włączyła się w organizację tego niezwykłego wydarzenia.

Biblioteka Racibórz, fot. główne Jan Ptak
Reklama
Aktualności27 czerwca 202212:04

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin!

Najdroższy aparat w historii fotografii. Z dziejami marki związany jest raciborzanin! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zabytkowa Leica z legendarnej serii O Oskara Barnacka sprzedana za 15 mln dolarów! To najdroższy aparat w historii fotografii! Niewielu pamięta, że markę Leica współtworzył wybitny konstruktor obiektów Max Berek z Raciborza.

opr. waw, fot. Leitz Photographica Auction
Aktualności27 czerwca 202216:25

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach

Baciary wystąpią w AqauBraxie w Szymocicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Żyje się tylko raz - ten hit w ramach letniej Summer Party zabrzmi w ośrodku wypoczynkowym już 2 lipca.

red.
Aktualności27 czerwca 202210:24

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater

Dodatkowe miliony na Raciborską Alma Mater - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
materiał nadesłany/Biuro Poselskie M. Wosia
Reklama
Reklama
Sport26 czerwca 202220:47

Rywalizacja z miłości do dyscypliny. Liga Koszykówki Kobiet w Raciborzu [FOTO]

Rywalizacja z miłości do dyscypliny. Liga Koszykówki Kobiet w Raciborzu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W hali widowiskowo-sportowej przy Łąkowej rozegrano pierwsze zmagania Amatorskiej Ligi Koszykówki Kobiet. Emocji nie brakowało.

opr. (greh), fot. Jan Ptak
Reklama
Aktualności27 czerwca 202216:30

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży

Praca dla specjalisty ds. sprzedaży - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Firma Hermon z siedzibą w Raciborzu zatrudni: Specjalista ds. sprzedaży

materiał partnerski
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 17.06.2022
22 czerwca 202219:38

Nasz Racibórz 17.06.2022

Nasz Racibórz 10.06.2022
22 czerwca 202219:37

Nasz Racibórz 10.06.2022

Nasz Racibórz 03.06.2022
7 czerwca 202219:58

Nasz Racibórz 03.06.2022

Nasz Racibórz 27.05.2022
1 czerwca 202219:57

Nasz Racibórz 27.05.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.