Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 maja 202208:48

Raciborski sąd otworzy się nocą dla zwiedzających [LISTA ATRAKCJI]

Raciborski sąd otworzy się nocą dla zwiedzających [LISTA ATRAKCJI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Noc Muzeów w Sądzie Rejonowym w Raciborzu już 20 maja 2022 r. od 18:00 do 22:00. Raciborska Temida po raz pierwszy wpisuje się w Noc Muzeów.

Już 20 maja 2022 r. Sąd Rejonowy w Raciborzu po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów – inicjatywie organizowanej od lat w wielu polskich miastach i instytucjach. Współorganizatorami wydarzenia, które odbędzie się na terenie budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu przy ul. Wojska Polskiego 24, oprócz Sądu Rejonowego w Raciborzu i Ośrodka Kuratorskiego działającego przy tym Sądzie będą: Zakład Karny w Raciborzu, Komenda Powiatowa Policji w Raciborzu, Muzeum w Raciborzu, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Ministerstwo Sprawiedliwości.

Wstęp na teren wydarzenia – budynek i teren przylegający do budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 - możliwy będzie w dniu 20 maja 2022 r. w godzinach od 18:00 do 22:00. Na wejście nie będą wymagane zapisy. Ideą wydarzenia jest umożliwienie zapoznania się jak największej liczby osób z pracą Sądu oraz instytucji i ośrodków prowadzonych przez współorganizatorów. Na ten dzień przygotowanych zostało wiele atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak również dzieci i młodzieży.

Wydarzenie będzie kolejną okazją do poznania historii i zobaczenia przepięknych wnętrz odrestaurowanego budynku Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości. Jest to kontynuacja powstałych z inicjatywy Prezes Sądu Marzeny Korzonek i Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia Dnia Otwartych, podczas których można zwiedzać budynek przy ul. Wojska Polskiego.

Zwiedzający zobaczą pełną mitologicznych akcentów klatkę schodową, salę posiedzeń wraz z prowadzącą do niej „tajemniczą klatką schodową”, cele dla podsądnych oraz przyjazny pokój przesłuchań małoletnich wraz ze znajdującym się wewnątrz lustrem weneckim! Na sądowych korytarzach nie zabraknie przedstawienia urzędowych strojów sędziego, prokuratora, radcy prawnego i adwokata. Zobaczyć będzie można archiwalne dokumenty sądowe oraz historyczny sprzęt biurowy i elementy wyposażenia budynku. Wnętrza zdobić będą prace plastyczne uczestników konkursu „Raciborska perła architektury sądowej”.

Na reprezentacyjnej Sali posiedzeń kilkukrotnie wyświetlone zostaną fragmenty filmu „Raciborska Temida” Adriana Szczypińskiego, opowiadającego o historii raciborskiego sądownictwa i więziennictwa od średniowiecza do dziś. Natomiast już o godzinie 19:00 będzie miała miejsce niepowtarzalna okazja do spotkania z twórcą filmu i jednym z jego pomysłodawców. Gośćmi Nocy Muzeów, z którymi zwiedzający będą mogli porozmawiać będą: Adrian Szczypiński – znany raciborski filmowiec, reżyser filmu „Raciborska Temida” oraz Adam Reszka – kurator, Kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Raciborzu, Członek Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci, Młodzieży i Rodziny "Pomocna Dłoń", działacz Klubu dla Młodzieży „Strefa”.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu współorganizatorów dostępnych będzie wiele innych atrakcji.

Przedstawiciele Służby Więziennej z Zakładu Karnego w Raciborzu przed budynkiem sądu zaprezentują samochód konwojowy służący do przewozu więźniów. Na stanowisku wewnątrz budynku zobaczyć będzie można środki ochrony osobistej funkcjonariuszy służby więziennej, środki przymusu bezpośredniego, a nawet broń! O godzinie 20:00 Noc Muzeów obejmie również budynek więzienia przy ul. Eichendorffa, gdzie władze Zakładu Karnego umożliwią wejście na teren głównego dziedzińca i do Izby Tradycji Zakładu Karnego w Raciborzu, gdzie będzie możliwość oglądania m.in. odtworzonej celi więziennej. Wejście do Zakładu Karnego będzie możliwe dla 50 chętnych, na zapisy dokonywane w dniu wydarzenia dla osób, które odwiedzą Noc Muzeów w Sądzie. Konieczne będzie podanie imienia, nazwiska i numeru dowodu osobistego.

W Zakładzie Karnym będzie można również oglądać prace manualno- plastyczne osadzonych z Zakładu Karnego w Raciborzu.

Nadal jednak aż do godziny 22:00 będą dostępne wnętrza i atrakcje Sądu. Tam od godziny 18:00 Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu przedstawią stanowisko profilaktyczne, w ramach którego zaprezentowane zostanie wykonanie odcisków linii papilarnych oraz indywidualne wyposażenie Policjanta. Na terenie budynku przy ulicy Wojska Polskiego 24, chętni zobaczą policyjny radiowóz wraz z maskotką śląskiej Policji „Sznupek”.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu na stoisku z materiałami informacyjnymi oraz książkami związanymi z tematyką kryminalno-sądową umożliwi również najmłodszym, jak i dorosłym rozwiązanie krzyżówek i udział w quizach tematycznych – zarówno analogowych, jak i cyfrowych.

Dla fanów historii Muzeum w Raciborzu przedstawi wystawę pocztówek, zdjęć i planów związanych z Sądem Rejonowym w Raciborzu i historią wymiaru sprawiedliwości. Podczas Nocy Muzeów, obecni będą również kuratorzy sądowi, którzy zaprezentują nowoczesne wyposażenie Ośrodka Kuratorskiego działającego przy Sądzie Rejonowym w Raciborzu, przedstawią zainteresowanym zasady jego działania i opowiedzą o swojej pracy. Chętni będą mogli zagrać w piłkarzyki i ping – ponga, które znajdują się w Ośrodku.

Dla najmłodszych zaplanowany został mały słodki poczęstunek oraz popcorn. Zwiedzający otrzymają również wydaną w lutym 2022 roku broszurę o historii i remoncie budynku dawnego Sądu Krajowego ufundowaną ponownie na tę okazję przez Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia.

Serdecznie zapraszamy na to jedyne w roku, niepowtarzalne wydarzenie!

plakat_noc_muzew

Autor: red., fot. SR/FB, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202314:41

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO]

Raciborski bazarek rzeczy używanych [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

To pierwsza edycja imprezy, której organizatorka - Joanna Turkiewicz - ma nadzieję, że wrośnie na stałe w raciborski kalendarz.

red.
Aktualności3 czerwca 202314:21

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO]

Pietrowicka OSP świętuje 140-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Pietrowice Wielkie:

Dziś przed południem w intencji strażaków odprawiono Mszę św., po której odbył się krótki apel przed tablicą poświęconą zmarłych druhom.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202315:16

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO]

Szampańska zabawa seniorów ze Złotej Jesieni [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Takiej imprezy już dawno przy ul. Grzonki nie było. Powód ważny. 40-lecie Domu Pomocy Społecznej Złota Jesień. Co tu dużo pisać. Zerknijcie na zdjęcia i wideo.

red., fot. w, Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 czerwca 202320:58

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza [FOTO i WIDEO]

Strażacy z Sudoła zdobyli Puchar Prezydenta Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ekipa OSP Sudół nie miał dziś, 03.06., sobie równych w zawodach sportowo-pożarniczych w Raciborzu Brzeziu. Była najlepsza w sztafecie i bojówce.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 czerwca 202316:13

Breaking na Zamkowej, breaking pod Muzeum [FOTO i WIDEO]

Breaking na Zamkowej, breaking pod Muzeum [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. w, M. Kościelniak
Reklama
Sport3 czerwca 202314:31

Dwudniowe piłkarskie zmagania przy Zamkowej [FOTO i WIDEO]

Dwudniowe piłkarskie zmagania przy Zamkowej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Racibórz Trophy - pierwszą edycję turnieju piłkarskiego z udziałem drużyn polskich i czeskich zorganizowano na stadionie OSiR-u.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.