Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności12 maja 202215:57

Wiceprezydent Wacławczyk zdradza pomysły na poprawę estetyki Raciborza

Wiceprezydent Wacławczyk zdradza pomysły na poprawę estetyki Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Zmiany będą widoczne między innymi na ul. Długiej. Powstanie też system identyfikacji wizualnej.

- Zdajemy sobie sprawę, że dostosowanie się do zapisów uchwały jest okupione sporym wysiłkiem, przede wszystkim finansowym - przyznaje wiceprezydent Dawid Wacławczyk, pilotujący prace nad Parkiem Kulturowym „Serce Starego Raciborza”. Radni jak dotąd nie przyjęli uchwały tworzącej park. Zapowiedzieli, że wrócą do tematu w listopadzie. D. Wacławczyk wciąż jednak nie odpuszcza tematu. - Wznowiony w 2021 roku, po trudnym okresie pandemii, proces zmierzający do powołania parku kulturowego w Raciborzu nabiera tempa - obwieszcza ratusz.

- Wyjdziemy z propozycją wsparcia np. w postaci darmowych projektów nowych szyldów. Będziemy też chcieli pokazać, że nie wymagamy tylko od przedsiębiorców, ale i od siebie. Dlatego już teraz przystępujemy do prac nad utworzeniem Systemu Identyfikacji Wizualnej Miasta. Będziemy inwestować w nowe i estetyczne szyldy, tablice, informatory miejskie. Tworzymy szlak retro i chodnik historyczny. Porządkujemy kwestie podwórek. W przestrzeni starego miasta powstają artystyczne murale, inwestujemy w zieleń. Ukwiecamy ul. Długą, a naszym najnowszym pomysłem jest powstający Szlak Azalii i Różaneczników. Chcemy przeprowadzić konkurs ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na nową, zieloną aranżację płyty rynku. Ładniejsza, bardziej estetyczna przestrzeń to nasz wspólny interes i nasz wspólny zysk - uważa wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

Miasto Racibórz - przypomnijmy - w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Chęć ochrony i wyeksponowania najcenniejszych zabytków i walorów miast w ich ścisłym centrum, wspólnota doświadczeń, podobne cele i waga, jaką w podejmowaniu codziennych decyzji przykłada się do kwestii estetyki są z kolei wspólnym mianownikiem, dającym pole do współpracy trzech samorządów: Raciborza, Brzegu i Pszczyny.

W Brzegu „Park Kulturowy Książęce Miasto Brzeg” istnieje już od 2016 r. W Raciborzu prace nad powołaniem parku kulturowego ruszyły w 2019 r. Władze Pszczyny do utworzenia na terenie starego miasta parku przystąpiły w ubiegłym roku.

10 maja zastępca prezydenta Raciborza Dawid Wacławczyk spotkał się w Urzędzie Miasta Brzegu z burmistrzem Jerzym Wrębiakiem oraz z zastępcą burmistrza Pszczyny Barbarą Sopot-Zembok. W spotkaniu brali udział także urzędnicy tych trzech samorządów wraz z konserwatorami zabytków.

- Nie ma potrzeby wywarzania otwartych drzwi – uważa wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, który nadzoruje prace w raciborskim magistracie nad powołaniem parku Stare Miasto. - Miasto Brzeg ten żmudny proces konsultacji i dopracowania zapisów uchwały o utworzeniu parku kulturowego zakończyło sześć lat temu. Warto skorzystać z ich doświadczeń i podpytać, także o kwestie wdrożeniowe, vacatio legis i zakres wsparcia jakim samorząd objął przedsiębiorców.

Na spotkaniu wymieniono uwagi co do procesu tworzenia parku kulturowego jak i skutków przyjęcia takiej uchwały. Wszystkie trzy miasta chronią lub planują chronić poprzez narzędzie parku teren ścisłego centrum, ze starym miastem zlokalizowanym w obrębie dawnego, średniowiecznego założenia.

Urzędnicy pracujący obecnie w Urzędzie Miejskim w Brzegu podkreślali, że konieczność wprowadzania zmian spotkała się u nich z dużym zrozumieniem ze strony przedsiębiorców i mieszkańców. Początkowy opór przedsiębiorców ustępował w miarę upływu czasu. Nie natychmiastowo, ale zgodnie z określonymi wymogami i przyjętym vacatio legis, przystosowali swoje witryny, szyldy i sposób reklamowania do zasad określonych w uchwale. Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak zaznaczył, że widzi same pozytywne efekty wprowadzenia w życie tej uchwały, strat zaś ciężko się doszukiwać. Brzeg dzięki uchwale bardzo się zmienił. Zniknęły wielkoformatowe bannery z kamienic, na czym starówka wyraźnie zyskała odsłaniając swój niepowtarzalny charakter. Brzeski powiatowy konserwator zabytków Radosław Preis podkreślił, że park kulturowy jest świetnym narzędziem do sprawiedliwego opiniowania projektowanych zmian w zabytkowym centrum. Przy udziale społeczeństwa zostały ustalone pewne standardy, których należy się trzymać. Miejska Konserwator Zabytków Pszczyny Beata Sarnecka-Uziałko przekazała jak duże znaczenie miało wprowadzenie zarządzenia regulującego zasady prowadzenia ogródków gastronomicznych na płycie rynku w Pszczynie. Tam, takie zarządzenie obowiązuje od kilku lat i dzięki niemu standardy wyglądu ogródków mocno się poprawiły.

W Raciborzu od tego sezonu letniego także obowiązują zasady ustalone w odpowiednim zarządzeniu. Efekty są już zauważalne. - Współpraca samorządów Raciborza, Brzegu i Pszczyny nie ogranicza się tylko do wymiany spostrzeżeń, ale także praktycznych aspektów, w tym wsparcia w konstruowaniu zapisów projektowanej uchwały, a także oceny zasadności poszczególnych jej sformułowań. Dzięki temu projekt raciborskiego parku poddany zostanie pewnej ekspertyzie i zyska na przejrzystości i celowości wprowadzonych reguł - uważa Maria Olejarnik Miejska Konserwator Zabytków, koordynator prac nad uchwałą.

Zgodnie z propozycją park kulturowy „Serce Starego Raciborza” miałby zostać utworzony na obszarze śródmieścia w obrębie biegu dawnych murów miasta oraz dawnego przedmieścia Bronki. Dzięki niemu starówka zyska na atrakcyjności turystycznej i odsłoni walory architektoniczne oraz historyczne. Trwają prace nad doprecyzowaniem zapisów uchwały. Planuje się, aby wypracowany projekt uchwały przedstawić radnym jesienią tego roku. Vacatio legis ma zostanie wydłużone do 12, a być może nawet 18 miesięcy.

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Aktualności31 marca 202307:39

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Aktualności30 marca 202313:08

Kto zaśmiecił Suminę? Zdjęcia czytelnika

Kto zaśmiecił Suminę? Zdjęcia czytelnika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Reklama
Aktualności30 marca 202313:39

Nowe narkotyki, nowe zagrożenia

Nowe narkotyki, nowe zagrożenia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.