Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 maja 202209:56

Chaos przestrzenny, puste lokale użytkowe i modelowy Ogród Jordanowski

Chaos przestrzenny, puste lokale użytkowe i modelowy Ogród Jordanowski - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Raciborski magistrat podzielił się wnioskami ze spacerów, jakie pod wodzą wiceprezydenta Dawida Wacławczyka odbyli po mieście urzędnicy oraz szefowie miejskich jednostek.

Spacery badawcze, jak je nazwano, odbyły się w ramach prac nad gminnym programem rewitalizacji do 2030 r. Dokument wskazuje obszary zdegradowane oraz pomysły na zmianę tego stanu rzeczy, stając się podstawą wnioskowania o środki unijne. W poprzedniej kadencji posłużył m.in. do pozyskania pieniędzy na modernizację placu Długosza.

Za modelową rewitalizację uznano Park Jordanowski. Zadanie przygotowano, pozyskano na nie wsparcie i rozpoczęto realizację w poprzedniej kadencji. W obecnej prace dokończono. - Do dobrych praktyk związanych z rewitalizacją Ogrodu Jordanowskiego należy zaliczyć: zaangażowanie społeczności lokalnej (formalne i nieformalne ruchy społeczne i organizacje pozarządowe); komplementarność projektu twardego i projektów miękkich (społecznych); pozytywne efekty sąsiedztwa, związane m.in. z remontem elewacji kamienic zlokalizowanych w najbliższym otoczeniu, podniesieniem poziomu bezpieczeństwa publicznego oraz poprawą estetyki przestrzeni - przyznano w raporcie, wskazując, że trzeba znaleźć kolejne miejsca pod podobne parki.

Raport dostępny jest TUTAJ

Co jeszcze można znaleźć w diagnozie? Oto kilka wypisów:

- Na trasie spaceru badawczego zlokalizowano kilka podwórek i przestrzeni osiedlowych, które wraz z otaczającymi je budynkami (budynki mieszkalne wspólnot mieszkaniowych, budynki komunalne, garaże) wymagają zagospodarowania i poprawy jakości zamieszkania.
- Jako miejsca niebezpieczne wskazano podwórko, na które prowadzi wyjście z kina Bałtyk oraz ulicę Głubczycką na odcinku od Mleczarni do Domu Kultury Strzecha. Wskazano też na ul. Rudzką oraz kwartał między ulicami Pszczyńską, Chorzowską i Mysłowicką, które nie znalazły się na trasie spaceru, ale zostały przywołane jako na obszary problemowe i ważne.
- Wielu mieszkańców zajmujących lokale z gminnego zasobu, nie ma zapewnionego podstawowego standardu mieszkaniowego. Często wymagana jest wymiana okien, budowa wc i łazienek, niejednokrotnie koszty utrzymania lokalu (np. ogrzewanie) są zbyt wysokie dla najuboższych. Takie osoby mają inne oczekiwania wobec zmian w mieście, a wyremontowanie podwórka zanim otrzyma się odpowiedź na podstawowe potrzeby
może jedynie wzbudzić u nich złość i frustrację. Dlatego poprawa przestrzeni publicznych występuje najczęściej przy wspólnotach mieszkaniowych, na wniosek mieszkańców, którzy najczęściej nie borykają się z innymi problemami około mieszkaniowymi.
- Na trasie spaceru zaobserwowano dużą liczbę pustych lokali użytkowych. Uwagę zwracał także chaos przestrzenny – należy uporządkować elementy krajobrazu miejskiego (reklamy, elewacje, jednolite meble miejskie, odpowiednia zieleń miejska). Ulica Głubczycka oraz ulica Rybnicka (poza szlakiem spaceru) stanowią wizytówki miasta, dlatego postulowano o nadanie im priorytetu w działaniach.
- Należy utworzyć miejsce pamięci w lokalizacji dawnego cmentarza żydowskiego (poza szlakiem spaceru) przy ul. Głubczyckiej, chociaż mieszkańcy bardziej utożsamiają teren po dawnej synagodze jako miejsce upamiętnienia społeczności żydowskiej (ul. Szewska). Obecnie znajduje się tam mural odwołujący się do żydowskiego dziedzictwa. Być może należałoby uruchomić szlak miejski łączący te miejsca.
- Teren wokół Domu Kultury „Strzecha” ma potencjał do wielu inicjatyw i projektów, zarówno twardych jak i miękkich. 
- Arboretum stanowi niewykorzystaną wizytówkę miasta. W rozwój tej przestrzeni angażują się mieszkańcy miasta – np. w ramach projektu inicjatywy lokalnej. Znajduje się poza obszarem rewitalizacji, ale ma potencjał do realizacji projektów miękkich, które wpłynęłyby na poprawę potencjału społecznego mieszkańców.
- Zgłoszono potrzebę opracowania założeń m.in.:
a. konkursu na najlepiej zorganizowaną przestrzeń przy wykorzystaniu doświadczeń projektu „Raciborskie podwórka” oraz inicjatywy „Dzień Sąsiada”,
b. katalogu rozwiązań miejskich (wzornictwo mebli miejskich, założenia kształtowania terenów zielonych, ścieżki tematyczne i krajobrazowe, modelowa
kamienica, modelowy budynek wraz z przedogródkiem i ogrodem właściwym),
c. uchwały krajobrazowej oraz elementów kształtowania ładu przestrzennego (do podjęcia w uchwale krajobrazowej oraz nowych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego),
d. miejskiej polityki finansowania zmian w przestrzeni miasta (m.in. rotacji mieszkań komunalnych, funduszu ochrony miejskich zabytków, grantów podatkowych, programu preferencji czynszowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą),
e. miejskiej edukacji proekologicznej i tożsamości lokalnej.

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Reklama
Aktualności30 marca 202307:59

Parada 2022 udana dla Zary

Parada 2022 udana dla Zary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Kultura i edukacja30 marca 202322:20

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już dwa stulecia młodzi ludzie zdobywają wiedzę w murach dawnego klasztoru dominikanek. Tradycje Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum kontynuuje Ekonomik. Dni otwarte poprzedziło otrzymanie akredytacji programu Erasmus+.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.