Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności8 maja 202219:57

Nie spalasz węgla, nie wyrzucasz popiołu. Czy zapłacisz mniej za odbiór śmieci?

Nie spalasz węgla, nie wyrzucasz popiołu. Czy zapłacisz mniej za odbiór śmieci? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Temat w interpelacji do ministra klimatu i środowiska poruszyła posłanka Gabriela Lenartowicz z PO, mieszkanka powiatu raciborskiego.

- Do mojego biura poselskiego sukcesywnie wpływają od mieszkańców prośby o interwencję w tej sprawie, zwłaszcza że temat jest przedmiotem dyskusji i budzi wielkie emocje od lat, tym bardziej że sprawa wiąże się z potrzebą promowania także bezemisyjnych źródeł ciepła. W prośbie o interwencję w szczególności poruszono sprawę sugerowanego przez mieszkańców rozwiązania postrzeganego przez nich jako sprawiedliwe, by zrobić to wzorem możliwości obniżenia opłat za bioodpady od gospodarstw, które posiadają kompostownik. W tym przypadku byłoby to tym bardziej oczywiste, że tego odpadu tak naprawdę w ich gospodarstwach się nie wytwarza. Niewątpliwie byłby to dobrze odebrany ukłon w stronę osób, które zdecydowały o wymianie źródła ogrzewania na ekologiczne i stosują ogrzewanie mieszkań gazem, pompami ciepła czy korzystają z ciepła systemowego - napisała posłanka Lenartowicz. - Jakie jest stanowisko ministerstwa w tej sprawie i czy rząd widzi możliwość w najbliższym czasie nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w taki sposób, aby umożliwić obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami osobom, które nie produkują w swoim gospodarstwie domowym popiołu ani żużla, na podobnych zasadach jak w przypadku bioodpadów? - zapytała. W Raciborzu, osoby mające kompostownik, płacą 2 zł mniej.

- Informuję, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska kontynuuje realizację prac legislacyjnych mających m.in. na celu ustabilizowanie opłat za gospodarowanie odpadami w gminach. Projektowane są przepisy ustanawiające system kaucyjny dla wybranych opakowań napojów, co ograniczy ilość wytwarzanych w systemach gminnych odpadów komunalnych pochodzących z tych opakowań, a więc to też docelowo powinno wpłynąć na koszty funkcjonowania całego systemu. Inne prace, obejmują również wdrożenie koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, co w efekcie powinno skutkować zmniejszeniem się ilości odpadów, w szczególności tych, które trudno jest przetworzyć. W związku z powyższym, obecnie nie jest planowane wprowadzenie ulgi w opłacie za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych dla właścicieli nieruchomości, którzy wymieniają źródła ciepła na takie, które nie generują popiołów i żużli, ze względu na szereg zmian w przepisach ustawy z dnia 13 września 1996. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone, a ich efekty będą widoczne w dłuższej perspektywie czasu - odpowiedział Jacek Ozdoba, Sekretarz Stanu Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Autor: red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności30 marca 202315:58

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO]

Największy na świecie dzwon budowała firma z okolic Raciborza [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jak dotąd jego wyjątkowe brzmienie miało szansę usłyszeć zaledwie kilkanaście osób. To polscy ludwisarze, odlewnicy i specjaliści w zakresie akustyki i automatyki dzwonów – twórcy największego kołysanego dzwonu na świecie, noszącego nazwę Vox Patris. Premierowo, dla nieograniczonego grona słuchaczy i widzów, 55-tonowy Głos Ojca rozbrzmi w Wielkanocną Niedzielę.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport29 marca 202319:00

Na marzenia nigdy nie jest za późno

Na marzenia nigdy nie jest za późno - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

We współczesnym świecie dyscyplin sportowych jest bardzo wiele. Jedną z nich jest golf. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się on dyscypliną raczej nie dla każdego, to przy bliższym poznaniu dużo zyskuje. Przekonał się o tym pochodzący z Bolesławia, a obecnie mieszkający w Ocicach, Krzysztof Tomaszek (na zdj.), który postanowił podzielić się z nami historią tego, jak został golfistą.

(greh), fot. archiwum K. Tomaszka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności29 marca 202317:06

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje

Gmina Rudnik skarży się na drogi. Radny Mikołajczyk interpeluje - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
18
Powiat:

Radny powiatowy PiS nie krył żalu do starosty, że w tej kadencji nic się nie dzieje wokół drogi Brzeźnica-Ligota Książęca. - To porażka zarządu, katastrofa - podsumował, składając obszerną interpelację.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności30 marca 202307:59

Parada 2022 udana dla Zary

Parada 2022 udana dla Zary - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Kultura i edukacja30 marca 202322:03

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO]

Świat techniki i innowacji. Drzwi otwarte w Mechaniku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Politechnika nad Odrą ma już w Raciborzu ugruntowaną markę. Swoje miejsce znajdą tu ścisłe umysły, nastawione na nowe technologie, otwarte na współpracę zagraniczną.

Marta Wawoczny
Kultura i edukacja30 marca 202322:20

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku

Biznes, logistyka i reklama w historycznych murach. Dni Otwarte w Ekonomiku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już dwa stulecia młodzi ludzie zdobywają wiedzę w murach dawnego klasztoru dominikanek. Tradycje Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum kontynuuje Ekonomik. Dni otwarte poprzedziło otrzymanie akredytacji programu Erasmus+.

Marta Wawoczny
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.03.2023
23 marca 202320:30

Nasz Racibórz 24.03.2023

Nasz Racibórz 17.03.2023
16 marca 202320:30

Nasz Racibórz 17.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.