Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 maja 202208:44

Raciborski Tydzień Bibliotek coraz bliżej

Reklama
Racibórz:

W dniach od 8 do 15 maja odbywać się będzie XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. To najważniejsze święto bibliotekarzy, do którego każdego roku włącza się raciborska biblioteka przygotowując dla swoich czytelników wyjątkowe wydarzenia. Sprawdź, co w tym roku szykuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu.

Wydarzenia Tygodnia Bibliotek odbywające się w bibliotece głównej na ul. Kasprowicza 12:

9 maja godz. 17.00 - Wernisaż wystawy GĘBY I GĘBORY Bernadety Długosz-Włodarczyk
Bernadeta Długosz-Włodarczyk urodziła się i mieszka w Raciborzu. Jest absolwentką Liceum Plastycznego im. Jana Cybisa w Opolu, Wydziału Plastyki Studium Nauczycielskiego w Raciborzu oraz Pedagogiki na Uniwersytecie Opolskim. Przez wiele lat była nauczycielem plastyki. O swoich pracach pisze: „Rysuję i maluję odkąd sięgam pamięcią. Do moich ulubionych tematów należy człowiek w różnych jego transformacjach. Do pomysłu wystawy wróciłam dwa lata temu. Zaczęłam bawić się portretem w większym rozmiarze używając moich ulubionych technik rysunkowych oraz wzbogacając je kolażem. I tak powstały GĘBY I GĘBORY, za którymi czasem kryją się autentyczni ludzie. Reszta to wytwór mojej wyobraźni.”

10 maja godz. 18.00 - „Dwa szlaki, dwa światy” – spotkanie z Krzysztofem Story
Trawers Korsyki szlakiem GR20 i 400 kilometrów przez szkockie pustkowia na Cape Wrath Trail. Dwa światy, dwie zupełnie różne wędrówki. Obie zaliczane do najtrudniejszych szlaków w Europie. 2 miesiące i prawie 1000 kilometrów w jedynej (chyba) prelekcji opartej na motywach “Alicji w Krainie Czarów”. Podczas prezentacji poznamy odpowiedzi na pytania: Czy najtrudniejsze naprawdę jest trudne? Jak przygotować się do długiej wędrówki? Dlaczego mgła jest piękniejsza niż słońce? Spotkanie dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

11 maja godz. 17.00 - Konkurs Pięknego Pisania dla Dorosłych
Czy w czasach komputerów i urządzeń mobilnych jest jeszcze możliwe ładne i staranne pismo? Mieszkańcy Raciborza, powiatu raciborskiego i nie tylko mogą zawalczyć o tytuł Mistrza Kaligrafii w Konkursie Pięknego Pisania dla Dorosłych. Konkurs polegać będzie na przepisaniu tekstu za pomocą przyniesionego ze sobą pióra na atrament. Obowiązują wcześniejsze zapisy! Regulamin i formularz zgłoszenia do pobrania na stronie biblioteki (https://tiny.pl/986f3).

12 maja godz. 9.30 - Konkurs Gwary Śląskiej "Tukej piyknie godomy"
Po dwóch latach przerwy do biblioteki wraca Konkurs Gwary Śląskiej "Tukej piyknie godomy". W konkursie udział mogą wziąć dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym i młodzież ze szkół średnich. Obowiązują wcześniejsze zapisy!

12 maja godz. 18.00 - Spotkanie z Janem Melą - Biblioteka Bez Barier
Jasiek Mela - podróżnik, społecznik, mówca motywacyjny. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi – w wyniku porażenia prądem (15 000 V) amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan, przebiegł New York City Marathon i ukończył triathlon IRONMAN. W 2008 roku założył i do 2019 roku prowadził Fundację Poza Horyzonty, która pomogła wielu osobom po amputacjach. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Spotkanie w ramach projektu „Biblioteka bez barier” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

13 maja godz. 14.00 – Uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza
Coroczne święto bibliotekarzy łączy się z oficjalną częścią, podczas której podsumowany zostanie ostatni rok działalności biblioteki oraz zaprezentowane będą plany na nadchodzący czas.

14 maja godz. 10.00 - ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ – rajd rowerowy
Na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbędzie się coroczny rajd rowerowy. W tym roku trasa rajdu poprowadzi z siedziby głównej biblioteki przez Filię nr 8 Żorska do Filii nr 3 Ocice, po czym uczestnicy rajdu wrócą do biblioteki głównej na ul. Kasprowicza 12, gdzie przygotowany będzie mini piknik i poczęstunek.

Wydarzenia w Filii Publiczno-Szkolnej nr 3 Ocice ul. Tuwima 1: 11 i 12 maja godz. 16.00 - Warsztaty wokalne z Anną Humeniuk
Warsztaty śpiewu dla młodzieży w wieku 10-15 lat w Filii nr 3 Ocice prowadzone będą przez profesjonalną wokalistkę, która ukończyła wydział jazzowy i dyrygentkę chóru - Annę Humeniuk. Młodzież będzie mogła poznać technikę śpiewu i popracować nad swoim warsztatem wokalnym. Zajęcia będą odbywały się w 2 dni. Obowiązują zapisy pod numerem tel. 32 415 76 39

Wydarzenia w Filii Publiczno-Szkolna nr 8 ul. Żorska 2: 9 maja godz. 10.00-18.00 - Maraton czytelniczy w Filii Nr 8
Próba ustanowienia rekordu czytania w bibliotece bez przerwy. Zapraszamy wszystkich chętnych do czytania od godziny 10.00 do ostatniego słowa na ostatniej stronie!

9 maja godz. 10.00-18.00 - „Dzień Książkowego Przebierańca”
Każdy czytelnik, który odwiedzi Filię nr 8 w przebraniu inspirowanym ulubionym bohaterem książkowym, otrzyma od nas w nagrodę małą niespodziankę.

9-13 maja – „Biblioteka - świat w jednym miejscu”
Biblioteka to ŚWIAT w jednym miejscu! Od 9 do 13 maja w Filii nr 8 każdego dnia prezentowana będzie literatura z innego zakątka świata!

11 maja godz. 16.00-19.00 „GraMy w Ósemce” – planszówki na świecie
Z okazji trwającego Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”, Filia nr 8 zaprasza na wyjątkowe spotkanie klubu miłośników gier planszowych! Uczestnicy dowiedzą się w jakie gry najchętniej grają fani planszówek w różnych zakątkach świata.

Pełny kalendarz wydarzeń raciborskiej biblioteki znaleźć można pod linkiem: https://www.biblrac.pl/pl/site/kalendarz.html 

Autor: Biblioteka Racibórz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202315:32

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS

Domowa tężnia i hybrydowe magazynowanie energii. Przegląd projektów w raciborskiej ANS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Już siódmy razy studenci IV roku kierunku automatyka i robotyka Instytutu Techniki Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (wcześniej PWSZ) prezentują publicznie swoje projekty inżynierskie. W tym roku dołączyli do nich studenci kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności2 lutego 202310:47

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot

Program TERMO: są pieniądze na remonty i modernizację budynków wspólnot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Źródło informacji: PAP MediaRoom, fot. Robert Ambroziewicz
Sport1 lutego 202321:37

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza

Tenisowa rywalizacja o puchar wójta Gminy Nędza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh), fot. pixabay.com/EBTConsultancy
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja2 lutego 202309:26

Angielski i szachy co tydzień w twojej bibliotece

Angielski i szachy co tydzień w twojej bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
red., fot. pixabay.com/jan_photo
Reklama
Aktualności1 lutego 202315:46

Feryjny boom na bon turystyczny

Feryjny boom na bon turystyczny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.01.2023
30 stycznia 202318:51

Nasz Racibórz 27.01.2023

Nasz Racibórz 20.01.2023
23 stycznia 202309:54

Nasz Racibórz 20.01.2023

Nasz Racibórz 13.01.2023
18 stycznia 202322:57

Nasz Racibórz 13.01.2023

Nasz Racibórz 06.01.2023
8 stycznia 202316:08

Nasz Racibórz 06.01.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.