Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 kwietnia 202209:46

Coraz więcej pytań wokół Pleśnej. Obóz w Kuźni Raciborskiej to 1600 zł za trzy tygodnie

Coraz więcej pytań wokół Pleśnej. Obóz w Kuźni Raciborskiej to 1600 zł za trzy tygodnie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Dwa turnusy na terenie bazy dzierżawionej przez miasto Racibórz organizuje w tym roku prywatna firma. Radni chcą poznać kulisy tej sprawy, tymczasem dwa turnusy w Kuźni Raciborskiej, organizowane przez ZHP, są dużo tańsze.

- Koniec, nie ma już nic ...... Legenda upada..... Ktoś niszczył legendę – to hasło na profilu facebook.com Pleśna - Obóz Wypoczynkowy dla Młodzieży, I turnus. Radni zadają coraz więcej pytań o tegoroczną Pleśną. W środę na komisji oświaty była wiceprezydent Ludmiła Nowacka, wczoraj były prezydent Mirosław Lenk. Temat wywołuje zainteresowanie wśród rodziców, dzieci i młodzieży.

Prywatna firma zażądała w raciborskim obozie za 12-dniowy pobyt 1770 zł z dojazdem własnym, 1970 zorganizowanym. Na sąsiednim obozowisku z Kuźni Raciborskiej, organizowanym przez ZHP, organizację non-profit, która nie może działać dla zysku, cena za 3 tygodnie to 1600 zł, tam sama, co rok temu. Hufiec zorganizował 2 turnusy – od 25 czerwca do 16 lipca oraz od 16 lipca do 6 sierpnia. Niemal wszystkie z 330 miejsc są już zajęte.

W tegorocznym budżecie na obóz w Pleśnej zapisano w budżecie miasta 600 tys. zł. Na jakiej zasadzie z bazy korzysta prywatny organizator turystyki z Raciborza? - Przyszli do OSiR i kupili pobyt z wyżywieniem. Płacą też OSiR-owi za plakaty jak każdy, kto je wiesza. Ja zgodziłem się też na post na fb OSiR-u, który informuje, że jest obóz i kto jest organizatorem, bo ludzie dzwonili do nas i do OSiR chcąc się zapisywać u nas. Na tej samej zasadzie OSiR informuje o imprezach sportowych robionych przez innych kontrahentów typu rajdy rowerowe, święto kolorów holi etc. – poinformował nas wiceprezydent Dawid Wacławczyk.

O szczegóły dopytywał wczoraj były prezydent Mirosław Lenk. Wiceprezydent Wacławczyk obiecał przygotować obszerne wyjaśnienia. W środę temat poruszyła radna Ludmiła Nowacka, twierdząc, że Pleśna jest w tym roku droższa niż wyjazd do Egiptu.

Dyskusja na komisji budżetowej
– W mediach pojawiła się informacja, że był takie lata, że gmina dopłacała pół miliona do Pleśnej. Czy pan może wyjaśnić, skąd się ta kwota wzięła i czemu niby musimy dopłacać? – pytał rajca z Ocic.

– W momencie rozpoczęcia pracy jako wiceprezydent przygotowałem wspólnie z panem Grzegorzem Kawalcem prezentację, w której opisane były wszystkie wydatki. Na całościową kwotę składa się także czynsz, który nie jest ujęty w wydatkach na obóz. Jest on jednak zapisany w innym miejscu. Nie wiem, czy państwo wiedzą, ale gmina zatrudnia także osobę na pół etatu, która przebywa tam na miejscu przez cały czas. Osoba ta ma wszystkie dodatki. Z tego właśnie bierze się ta kwota – odparł D. Wacławczyk.

- Ma pan po części rację. Są tam kwoty, które są stałe jak czynsz, konieczny jest też dozór. Z tym nie mam żadnych wątpliwości. Gmina jednak nigdy nie dopłacała do pobytu dzieci nad morzem. Ten ciężar zawsze spoczywał na barkach rodziców. Nie chcę się jednak sprzeczać. Chcę jedynie, by do mieszkańców poszedł przekaz, że obóz utrzymywał się dwutorowo. Infrastruktura jest utrzymywana przez gminę, pobyt przez rodziców – mówił przewodniczący.

- Z całym szacunkiem, czy ma pan jakieś dokumenty na potwierdzenie tej tezy, czy tylko mówi pan coś, co się panu wydaje? Nie jestem wcale pewny, że kilkadziesiąt, czy nawet 100 tys. nie było przeznaczonych na bezpośrednie dofinansowanie pobytu. Księgowość może być prowadzona różnie. W poprzednim roku rzeczywisty koszt pobytu wynosił 1500 złotych, z kolei opłata pobierana od rodziców do 900 złotych – mówił wiceprezydent.

- Proszę to oczywiście sprawdzić. Jak pan to zrobi, to kwota pół miliona nie będzie mnie przerażała, jeśli np. 300 tys. poszło na remont, czy zakupy. W związku z tym zapytam, czy nowy operator będzie pokrywał te koszty? – dociekał radny. – Nie ma czegoś takiego, jak nowy operator obozu w Pleśnej – odparł wiceprezydent.

- Na obóz w Pleśnej nigdy nie patrzyło się w sposób biznesowy, może i szkoda. Jego głównym założeniem było i mam nadzieję, że nadal będzie, formą spędzenia czasu dla dzieci z rodzin mniej zamożnych. Jeśli Pleśną mamy traktować jako biznes, to to nie ma sensu i może powinnyśmy zrezygnować z dzierżawy. Gminy generalnie nie powinny prowadzić różnych form wypoczynku. Nie ma jednak sankcji, więc trudno zarzucić gminie, że robiła źle prowadząc ten obóz. Jeśli zamierza pan doprowadzić to do biznesu, to od razu lepiej będzie to zlikwidować. Na tym kończę i nie chcę tego tematu ciągnąć – powiedział przewodniczący.

- Nie zgadzam się, że była to forma wsparcia. Nie było kryterium dochodowego, mógł jechać każdy i tak też się działo. Czy należy to robić? W jakimś sensie tradycja raciborska to nakazuje. Nie mamy zamiaru tego komercjalizować. Obecnie miasto pokrywa czynsz i pracownika, natomiast OSiR ma za zadanie udostępnić obóz nie wybranym, ale wszystkim, którzy płacą podatki. Tak jest od dwóch lat i każdy może pojechać. W tym roku zgłosił się organizator, który zajmie się przygotowaniem obozu. OSiR ma jeden cel. Zarobić na pokrycie organizacji obozu, najlepiej jeszcze z górką – stwierdził D. Wacławczyk.

Przewodniczący Lenk na zakończenie dyskusji w temacie Pleśnej, zapowiedział powrót do dyskusji na innym posiedzeniu. – Trzeba się do tego naprawdę dobrze przygotować, bo chyba nie chcemy wylać dziecka z kąpielą – powiedział.

Czytaj też: Pleśna jak wczasy w Egipcie. Radna Nowacka pyta, skąd tak duża cena?

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastkowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastkowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.