Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 kwietnia 202217:44

Raciborskie obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech [FOTO i WIDEO]

Raciborskie obchody 100-lecia Związku Polaków w Niemczech [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rozpoczęła je Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja, a potem część oficjalna oraz artystyczna w Domu Polskim Strzecha.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów złożyli kwiaty pod Tablicą Pięciu Prawd Polaków przed wejściem do Strzechy, odsłoniętą z udziałem senator Anny Marii Anders, córki generała Andersa, w marcu 2018 r. Potem odbyła się krótka część oficjalna, a na koniec występy. Okolicznościowe medale odebrali potomkowie Arki Bożka - Anastazja Kolorz, Halina Siedlaczek i Eugeniusz Bożek, a także honorowy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej Zbigniew Ciszek z żoną, prezydent Dariusz Polowy, wiceprezydent Dawid Wacławczyk, Joanna Maksym-Benczew i Alicja Ploch-Burda z RCK. Odczytano okolicznościowy list od wiceministra Michała Wosia.

W programie artystycznym wzięło udział wiele zespołów, zarówno z Raciborskiego Centrum Kultury, jak i z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki. Występy rozpoczął duet braci: Franciszka i Maksymiliana Jaszczyszyn z ZPiT Strzecha (6 i 8 lat) deklamujących uroczo wiersz z 1900 roku „Polak Mały”. Następnie zaprezentowały się chór pod dyrekcją Barbary Wałach i zespół smyczkowy PSM pod dyrekcją Eweliny Mrozek oraz Piotra Kucharza. Pierwsza grupa zaprezentowała utwór związany z Konstytucją 3 Maja „Majowa jutrzenka” oraz słynny „Biały Krzyż” z muzyką K. Klenczona, który napisał go dla swojego ojca – żołnierza AK i członka podziemia antykomunistycznego. Orkiestra smyczkowa zagrała ludowe piosenki „Uciekła mi przepióreczka”, „Dylu dylu”, „Poszło dziewczę po ziele”. Następnie zmieniliśmy klimat muzyczny za sprawą występu Julii Mielczarek z MDK, która wykonała „Łzy i iskry” do słów J. Kaczmarskiego oraz „Piosnkę warszawską” z muz. Z. Preisnera. Następnie 9 -letnia Ada Dworak zaśpiewała piękną patriotyczną piosenkę „Czym jest niepodległość” oraz utwór Sanah i I. Herbuta „Mamo tyś płakała”.

Na zakończenie części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” im. J. Rymszy przygotowany przez Tomasza Dworaka oraz Alicję Ploch-Burdę. Prezentowały się dzieci z grupy „Mała Strzecha” w poszerzonym składzie o ich ukraińskich kolegów, grupa młodzieżowa oraz seniorzy. Przekrój tańców był bogaty od Poloneza, tańce śląskie po Beskid Śląski. Towarzyszyła im kapela pod kierunkiem Henryka Malona na akordeonie, Elżbiety Skrzymowskiej na skrzypcach i Krzysztofa Muchy na trąbce.

Organizatorami raciborskich uroczystości są Miasto Racibórz i Raciborskie Centrum Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Oświaty i Wychowania we Wrocławiu oraz Rodziną Rodła – Wrocław, której lideruje Tadeusz Szczyrbak. Nie wzięli w nich udziału działacze Rodła z Niemiec skupieni wokół Kazimierza Głowackiego, obecni cztery lata temu podczas odsłonięcia tablicy przy Strzesze oraz podczas wielu innych uroczystości patriotycznych w naszym mieście. Pomiędzy działaczami polonijnymi a magistratem iskrzy od jesieni zeszłego roku.

W tym roku przypada setna rocznica utworzenia Związku Polaków w Niemczech, który został założony jako reprezentacja prawna interesów Polaków i ich stowarzyszeń 27 sierpnia 1922 w Berlinie. Racibórz w sposób szczególny jest związany z tą organizacją, która działała w Domu Kultury Strzecha już od 1922 roku. Nasze miasto wpisało się w organizowane przez Szczyrbaka obchody Wielkiego Jubileuszu 100 lat ZPwN (1922 – 2022), który obejmuje m.in. Wrocław czy Opole.

Pięć Prawd Polaków

1 PRAWDA – Jesteśmy Polakami
2 PRAWDA – Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3 PRAWDA – Polak Polakowi bratem
4 PRAWDA – Co dzień Polak narodowi służy
5 PRAWDA – Polska matką naszą – nie wolno mówić źle o Matce

Autor: (waw), fot. Jan Ptak, w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności20 marca 202311:52

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy

Odszedł Gerard Hiltawski z Nędzy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
źródło: Cech Rzemiosł Różnych
Aktualności20 marca 202313:36

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej

Śmigłowiec LPR lądował na Mysłowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa 112Racibórz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202321:21

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO]

Brzydkie derby przy Dworcowej. Krzyżanowice uratowały jeden punkt [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Na boisku przy Dworcowej w Krzyżanowicach doszło do starcia miejscowego LKS z sąsiadem zza miedzy, czyli LKS Tworków. Potyczki między tymi zespołami zawsze urastają do rangi świętej wojny. Czy podobnie było i tym razem?

(greh)
Reklama
Aktualności20 marca 202307:01

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza

55 kilometrów dla Jezusa. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany, fot. arch. portalu
Aktualności20 marca 202311:15

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO]

Raport 998. Podpalenia od Dolędzina do Makowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Pawłów, OSP Strzybnik
Reklama
Reklama
Sport19 marca 202317:12

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

AKTUALIZACJA. Wielu sportowych emocji doświadczyli kibice w trakcie mijającego weekendu. Postarali się o nie piłkarze od IV ligi do B klasy. Grały trakże siatkarki Krzanowic, amatorzy w RLPS oraz piłkarki ręczne pietrowickiego Startu. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności19 marca 202315:36

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO]

Raciborskie obchody 90. rocznicy sakry biskupiej ks. Józefa Gawliny [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Były metropolita górnośląski, abp senior Damian Zimoń odprawił dziś, 19.03., Mszę św. w kościele farnym w intencji śp. Biskupa Polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. abp. Józefa Gawliny, syna ziemi raciborskiej.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.03.2023
16 marca 202319:50

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 10.03.2023
10 marca 202308:25

Nasz Racibórz 10.03.2023

Nasz Racibórz 03.03.2023
10 marca 202308:24

Nasz Racibórz 03.03.2023

Nasz Racibórz 24.02.2023
23 lutego 202320:20

Nasz Racibórz 24.02.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.