Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 kwietnia 202209:42

Wyszedł duży minus. Zapowiadają się kolejne spory

Wyszedł duży minus. Zapowiadają się kolejne spory - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Wstępem do nich była przedsesyjna dyskusja na forum komisji, a chodzi o system gospodarki odpadami. Za 2021 r. trzeba dopłacić ponad 1,52 mln zł. Spada liczba mieszkańców i deklaracji śmieciowych. Mniej też było odpadów. 

- Łączne wydatki poniesione przez Miasto Racibórz związane z prowadzeniem systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2021 r. wyniosły 15 468 389,99 zł (11 465 128,99 za 2020). Wpływy z tytułu prowadzenia systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w 2021 r. wyniosły 13 946 887,34 zł. Ściągalność opłaty z tytułu zagospodarowania odpadów komunalnych wyniosła 97,09 % od osób prawnych i 97,05 % od osób fizycznych. Różnica pomiędzy wpływami a wydatkami wyniosła 1 521 502,65 zł - podał Urząd Miasta.

- System nie zbilansował się w głównej mierze z powodu niewyłączenia z niego nieruchomości niezamieszkałych. W sytuacji, gdy maksymalna stawka opłaty za pojemnik 1100 l ograniczona była do 58,20 zł, prezydent Miasta tylko w 2021 r. sześciokrotnie przedstawiał Radzie Miasta uchwałę o wyłączeniu nieruchomości niezamieszkałych z systemu, na co Rada nie wyrażała zgody. Należy podkreślić, że projekty uchwał w tej sprawie
przedstawiane były od roku 2020 - dodano w magistrackim sprawozdaniu.

mieszkancy24042022

Wynika z niego, że regularnie spada liczba mieszkańców i deklaracji śmieciowych. System powinien się bilansować - opłaty za odbiór śmieci od mieszkańców mają pokryć koszty ich wywozu i zagospodarowania.

- W 2021 r. bezpośrednio z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych odebrano 19 716,49 Mg odpadów komunalnych. Do PSZOK mieszkańcy dostarczyli 2521,74 Mg odpadów komunalnych natomiast do kompostowni 1 493,10 Mg odpadów ulegających biodegradacji. Łączna ilość odebranych i zebranych odpadów komunalnych wynosi 23 731,33 Mg - raportuje urząd.

- W 2020 r. bezpośrednio z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych odebrano 20 082,10 Mg odpadów komunalnych. Do PSZOK mieszkańcy dostarczyli 2218,37 Mg odpadów komunalnych natomiast do kompostowni 1 675,18 Mg odpadów ulegających Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie miasta Racibórz za rok 2020 22 biodegradacji. Łączna ilość odebranych i zebranych odpadów komunalnych wynosi 23 975,65 Mg - to dane z raportu za 2020 r.

Z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych zebrano więc mniej odpadów. Mniej trafiło też na kompostownię, więcej do punktu selektywnej zbiórki (PSZOK).

Dyskusja na komisji

Przedstawieniem zagadnienia zajęła się Mariola Wierzbicka, kierownik referatu ds. gospodarki odpadami w Wydziale Komunalnym. – Analiza jest dokumentem, który mówi o stanie gospodarki odpadami komunalnymi w gminie. Jest dokumentem obszernym, w którym znalazły się między innymi informacje o zawartych umowach czy ilości odpadów. W analizie opisano system na terenie gminy. Wyszczególniono między innymi frakcje odpadów, które mieszkańcy mogą oddawać nieodpłatnie. W dokumencie zawarto także koncepcję rozbudowy kompostowni, która zakłada zwiększenie mocy przerobowych z 4 tys. ton do 8 tys. ton. W analizie znalazła się także informacja o ilości odebranych i zebranych odpadów. Najważniejszą informacją analizy jest to, że wydatki znacząco przekroczyły wpływy – referowała M. Wierzbicka.

- Robiliśmy kampanię, co jak segregować. Podobno, bo do mnie żadne ulotki nie trafiły. Ciekawi mnie także, kiedy zostanie uruchomiony nowy PSZOK. Chciałbym także wiedzieć, ile kary zapłaciła firma Empol za nieterminowe odbieranie odpadów? – pytał radny Marcin Fica. Rajca dociekał także, jak wygląda sytuacja z wymianą dzwonów na osiedlu przy Wojska Polskiego.

- Jeśli mowa o kampanii była realizowana w ramach wniosku złożonego do Urzędu Marszałkowskiego. Tam były zawarte poszczególne elementy z czego ma się składać. Były tablice, opisujące jak co segregować. Wiem, że takie informacje trafiły do zarządców. Co do wymiany dzwonów jesteśmy uzależnieni od finansów. Są takie miejsca, gdzie jeden dzwon wystarczy, ale są takie, że nawet dwa to za mało. Będziemy na bieżąco uzupełniać, wymieniać i patrzeć, jak to się sprawdza. PSZOK może być uruchomiony w momencie uzyskania pozwolenie przez firmę odbierającą odpady – odparła Mariola Wierzbicka.

- Na kolejną komisję mam prośbę, by przedstawić dokładną analizę kosztów związanych z gospodarką odpadami z podziałem na trzy lata. Prosiłbym również o takie rozbicie, jeśli idzie o przychody – apelował rady Marian Czerner.

Do dyskusji włączył się wiceprezydent Dominik Konieczny. – Dokument jest dokumentem za ubiegły rok, czyli 2021. Gdyby z rozpędu zostały uwzględnione dane z poprzednich lat, proszę to traktować jako bonus. Natomiast nie będziemy tego dokumentu zmieniać o lata poprzednie, gdyż on teraz zawiera wszelkie dane, które nakłada na nas ustawa. Jest dokumentem kompletnym i nie będzie uzupełniany – mówił.

- Być może dokument jest przygotowany na tip-top, ale może nam brakuje pewnych informacji, w związku z tym się o to zwróciłem – odparł Marian Czerner. – Jeśli panu czegoś brakuje, proszę się zwrócić o te dane w osobnym trybie. Te dane, o które pan prosi absolutnie niczego nie wnoszą do merytorycznych spraw związanych z tym dokumentem – stwierdził D. Konieczny. – Bez komentarza – powiedział M. Czerner.

Głos w dyskusji zabrał radny M. Lenk. – Zwykle w takich analizach pojawiają się dane z lat poprzednich, tak się po prostu robi. To pewne ułatwienie, to normalne. Tego co tutaj się wydarzyło, kompletnie nie rozumiem. Poproszę jednak o koszty poszczególnych elementów, które są składowymi systemu gospodarki komunalnej. Powiem też tak, że pan prezydent ma prawo do swych sformułowań, ale ja mam nieco odmienny pogląd co do tego, że system się nie zbilansował, bo nie wyłączyliśmy nieruchomości niezamieszkałych. Gdybyśmy je wyłączyli, właśnie wtedy luka byłaby większa. Oczywiście to moja teza, pan prezydent postawił własną tezę. Cena, która była ustalona za kubeł 1100 l od nieruchomości niezamieszkałych wołała o pomstę do nieba, teraz jest właściwa – mówił rajca z Ocic.

Autor: (greh), w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Reklama
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202217:38

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza?

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności26 maja 202208:43

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/jarekgrafik
Reklama
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.