Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 kwietnia 202210:13

Raport 998. Pożary, kolizje, otwarcia mieszkań – strażacka Wielkanoc

Raport 998. Pożary, kolizje, otwarcia mieszkań – strażacka Wielkanoc - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

W okresie od piątku do wtorkowego poranka strażacy z PSP Racibórz odnotowali jedenaście interwencji. Działania prowadzono praktycznie na terenie całego powiatu. Sprawdź szczegóły.

Piątek, 15.04.2022

O godzinie 17.18 jeden zastęp PSP udał się na ulicę Kanałową w Raciborzu, skąd napłynęło zgłoszenie o konieczności otwarcia mieszkania w budynku wielorodzinnym. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania podjęto decyzję o siłowym otwarciu drzwi. Po wejściu do mieszkania na łóżku znaleziono około 70-letniego mężczyznę. W trakcie działań dokonano także pomiarów atmosfery pod kątem obecności niebezpiecznych substancji. Strażackie urządzenia wskazały niewielkie stężenie tlenku węgla. Lokator został przewieziony do szpitala przez zespół ratownictwa medycznego.

Z kolei o godzinie 19.30 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie dotyczące prawdopodobnego pożaru sadzy w przewodzie kominowym. Do zdarzenia miało dojść w Pogrzebieniu na ulicy Wiejskiej. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz trzy zastępy OSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania zgłoszenie zostało potwierdzone. Strażackie działania polegały na wygaszeniu pieca centralnego ogrzewania, wygarnięciu materiału palnego, ugaszeniu pożaru w przewodzie kominowym oraz sprawdzeniu atmosfery wewnątrz budynku pod kątem obecności CO. Przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzono także komin. Na szczęście nie doszło do jego spękania. Ostatecznie strat materialnych i osób poszkodowanych nie odnotowano.

Sobota, 16.04.2022

W sobotę pierwsze zdarzenie odnotowane zostało o godzinie 10.24 w budynku wielorodzinnym przy ulicy Pracy w Raciborzu. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie o konieczności otwarcia mieszkania. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP. Po dojeździe na miejsce podjęto decyzję o siłowym otwarciu drzwi. W środku znajdowała się około 80-letnia kobieta, której strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy. Po dojeździe zespoły ratownictwa medycznego oraz przebadaniu kobiety podjęto decyzję o braku konieczności hospitalizacji. Strażackie działania polegały także na dokonaniu pomiarów atmosfery w mieszkaniu. Niczego niepokojącego nie ujawniono.

O godzinie 23.39 jeden zastęp PSP udał się w rejon przejazdu kolejowego na ulicy Łąkowej w Raciborzu. Przyczyną interwencji była plama substancji ropopochodnej znajdująca się na jezdni. Strażackie działania polegały na sorpcji substancji i doczyszczeniu jezdni.

Niedziela, 17.04.2022

Wielkanoc przebiegła dla Raciborskich strażaków spokojnie. Odnotowano jedno zdarzenie. O godzinie 17.29 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w Wojnowicach na ulicy Łąkowej. Do akcji zadysponowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Ogniem objęte było około 25 m2 suchej trawy. Strażackie działania polegały na ugaszeniu ognia. Prawdopodobną przyczyną jego pojawienia się mogło być podpalenie.

Poniedziałek, 18.04.2022

Pierwszą poniedziałkową interwencję odnotowano o godzinie 0.45 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na ulicy 1 Maja w Raciborzu doszło do dachowania BMW. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy PSP. Pojazdem, który brał udział w zdarzeniu podróżowały dwie osoby. Obie opuściły samochód o własnych siłach, nie wymagały pomocy medycznej. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia, ustawieniu samochodu na kołach, jego przemieszczeniu, pomocy w załadunku na lawetę oraz usunięciu plam płynów eksploatacyjnych z jezdni oraz resztek pojazdu. Straty materialne oszacowano na kwotę 18 000 złotych, a złożyły się na nie: uszkodzony pojazd, ścięta latarnia uliczna oraz uszkodzone ogrodzenie.

Jak poinformował nadkom. Mirosław Szymański, oficer prasowy KPP Racibórz, sprawcą zdarzenia był 20-letni kierujący BMW, który nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Został ukarany mandatem karnym, a całe zdarzenie zakwalifikowano jako kolizję. Sprawca był trzeźwy.

O godzinie 9.16 dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP pognały na ulicę Sienkiewicza w Raciborzu, skąd napłynęło zgłoszenie o pożarze agregata prądotwórczego. Po dojeździe na miejsce konieczne okazało się rozebranie ogrodzenia urządzenia i jego wyłączenie. Mimo widocznego zadymienia do pożaru jednak nie doszło. Okazało się, że z agregatu wydobywała się para wodna. Przyczyną zdarzenia była awaria oprzyrządowania urządzenia, która spowodowała podniesienie temperatury płynu chłodzącego, a następnie powstanie pary wodnej.

Kolejne zdarzenie odnotowane zostało o godzinie 14.52 podczas wyścigów konnych towarzyszących procesji wielkanocnej. Miało ono miejsce na ulicy Topolowej w Raciborzu. Doszło do upadku z konia. Osoba poszkodowana skarżyła się na ból kończyny dolnej. Na miejsce zadysponowano jeden zastęp PSP oraz miejscowych ochotników. Strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanej osobie, a po przyjeździe zespołu ratownictwa medycznego przekazali pod opiekę załogi karetki pogotowia. Poszkodowana osoba została przewieziona do szpitala.

aaa.[2]
fot. Grupa Racibórz 112

O godzinie 18.48 miała miejsce kolejna interwencja. Tym razem doszło do niej w Raciborzu w rejonie ulicy Nad Koleją. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy na nasypie kolejowym. Do akcji skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Ogniem objęte było około 20 m2 suchej trawy. Strażackie działania polegały na ugaszeniu ognia. Prawdopodobną przyczyną jego zaprószenia mogły być iskry z hamującego pociągu. Na szczęście obyło się bez strat i osób poszkodowanych.

Ostatnie poniedziałkowe zdarzenie odnotowano o godzinie 20.55 w Rudach w ciągu drogi DW 919 w kierunku na Gliwice. Doszło tam do zderzenia dwóch pojazdów: BMW 525 i renault kangoo. W wyniku zderzenia obrażeń doznał 4-letni pasażer jednego z pojazdów. Chłopiec został zabrany do szpitala. Na miejsce akcji zadysponowano dwa zastępy PSP oraz trzy zastępy OSP. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca akcji, odłączeniu akumulatorów w pojazdach, usunięciu wycieków płynów eksploatacyjnych. Łączne straty materialne oszacowane zostały na kwotę 65 000 złotych. Z relacji jednego z kierowców przekazanej strażakom wynika, że prawdopodobną przyczyną zdarzenia było przebiegające przez drogę dzikie zwierzę. Jeden z kierowców zahamował, natomiast drugi uderzył w poprzedzający go pojazd.

Wtorek, 19.04.2022

Wtorek rozpoczął się dla strażaków z komendy przy Reymonta od wyjazdu na ulicę Ogrodową w Raciborzu, skąd napłynęło zgłoszenie o konieczności otwarcia mieszkania. Wkrótce więcej informacji odnośnie tego zdarzenia.

Autor: red., fot. FB/OSP Racibórz Markowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.