Książki Isaaca Asimova – mistrza literatury science fiction

Isaac Asimov to amerykański pisarz rosyjsko-żydowskiego pochodzenia, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych autorów literatury science fiction. Asimov wydał łącznie ponad pół tysiąca książek, co pozwala zaliczyć go do grona najpłodniejszych twórców na całym świecie.
Urodzony w 1920 roku Asimov mimo rosyjskiego pochodzenia nigdy nie nauczył się posługiwać językiem swoich przodków. W wieku trzech lat razem z rodzicami przeprowadził się do Brooklynu, gdzie spędził w zasadzie całe swoje życie. To również tam w 1992 roku zmarł.
Isaac Asimov oprócz zajmowania się literaturą równolegle rozwijał swoją karierę naukową. Był profesorem biochemii, którą ukończył na Uniwersytecie Columbia. Wykształcenie pisarza w pewnym stopniu ukształtowało jego twórczość zaliczaną zazwyczaj do gatunków popularnonaukowych, a przede wszystkim fantastycznonaukowych. Mimo że te właśnie gatunku stanowiły przeważającą część jego tytułów, w literackim dorobku autora znajdziemy również książki kryminalne czy powieści skierowane do młodzieży publikowane pod pseudonimem Paul French i tworzące cykl Lucy Starr.
Szesnastotomowa „Historia przyszłości”
Do najpopularniejszych książek autora należą te wchodzące w skład trzech wydanych przez niego cyklów – „Robotów”, „Imperium Galaktycznego” oraz „Fundacji”. Owe serie, których części ukazywały się niemal synchronicznie, tworzą wspólnie szesnastotomową „Historię przyszłości”, uzupełnianą dodatkowo o tytuły innych pisarzy, m.in. Gregory’ego Benforda czy Grega Beara.
Mimo że każda z serii zdobyła uznanie czytelników z całego świata, to właśnie kultowa „Fundacja” pozostaje do tej pory najbardziej docenionym cyklem Asimova, dzięki któremu zapewnił sobie tytuł mistrza gatunku. W jego skład wchodzi siedem tomów powieści z gatunku science fiction opowiadających historię zagłady gigantycznego Imperium Galaktycznego, obejmującego swoim zasięgiem obszar całej Galaktyki. Serię rozpoczyna część zatytułowana „Preludium Fundacji”, przedstawiająca historię młodego matematyka, Hariego Seldona, którego odkrycie doprowadzi do tego, że musi uciekać przed okrutnym władcą Imperium oraz jego poplecznikami usiłującymi udaremnić jego dalszą pracę. Mimo niebezpieczeństw kontynuuje on swoje badania i razem z przyjaciółmi próbuje sformułować prawa nowej nauki, która może odmienić przyszłość ludzkości.
W 2021 roku fani pisarza doczekali się adaptacji serii, w postaci serialu opublikowanego na platformie Apple TV+. Jeszcze przed „Fundacją” zekranizowane zostały inne książki Asimowa – m.in. „Człowiek przyszłości” oraz „Ja, robot”, czyli głośny zbiór opowiadań.
Zbiory opowiadań
Tomem otwierającym cykl „Roboty” był zbiór dziewięciu opowiadań opublikowanych pod wspólnym tytułem „Ja, robot”. W każdym z powiązanych ze sobą opowiadań przyglądamy się historii rozwoju robotyki, która zostaje przedstawiona XXI-wiecznemu reporterowi przez doktor Sudan Calvin. To właśnie w tym zbiorze, a dokładniej w opowiadaniu „Zabawa w berka”, po raz pierwszy znalazły się trzy prawa robotyki autorstwa Asimowa. Już wtedy wzbudziły one wiele emocji, ale także dziś, w świecie, w którym robotyzacja staje się coraz powszechniejsza, nieustannie prowokują liczne dyskusje.
Do innych zbiorów opowiadań autorstwa Isaaca Asimova należą: „Świat robotów”, również wchodzący w skład serii „Roboty”, zbiór „Azazel” czy „Złoto i magia. Opowiadania”.
Aismov zaliczany jest, obok Roberta A. Heinleina i Arthurem C. Clarka, do grona „Wielkiej Trójki” pisarzy tworzących książki fantastycznonaukowe. Autor został doceniony na całym świecie do tego stopnia, że jego imieniem nazwano asteroidę, czasopismo oraz dwie nagrody literackie. Mimo upływu lat wciąż pozostaje jednym z najpoczytniejszych amerykańskich pisarzy. Jeśli literatura science fiction z wyraźnym pierwiastkiem naukowym jest czymś, co Cię intryguje, Isaac Asimov to obowiązkowy pisarz na Twojej liście „must-read”!
Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne kupicie w sklepie eOkulary.
![I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] I LO im. Jana Kasprowicza świętuje 80-lecie – gala jubileuszowa i spotkania w szkole [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765557622jubileusz80lo1-570-kopia-.jpg)


![Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] Wielka kumulacja. Weekend pełen jarmarków w powiecie raciborskim [ZAPOWIEDZI] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_17656121671764980271bez-nazwy-107-.jpg)

![Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] Jesteśmy z Kasprowicza. Jubileusz 80-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu na bis! [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765615007bez-nazwy-346-.jpg)






![Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] Bajkowy Zamek Piastowski gościł Pociąg Świątecznych Marzeń [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765620050dsc-7094-duz-y-.jpeg)



![Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] Kosmiczna opowieść o solidarności. 22. Gwiazdka Serc przy niemal pełnej sali RCK [FOTO i WIDEO 1] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700211dsc-4149-.jpg)



![Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] Pełna widownia i wspólna energia. Gwiazdka Serc po raz 22. w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO 2] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765700078bez-nazwy-197-.jpg)
![W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] W Brzeziu upamiętniono polskich policjantów – ofiary zbrodni katyńskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765715254img-2139-.jpg)
![Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] Bajkowy zamek w świątecznej odsłonie. Sobota pełna magii, w niedzielę kolejne atrakcje [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1765702366dsc-1437-.jpg)




























Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.