Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności28 marca 202214:09

Raport 998. Niespokojna niedziela. Trzy pożary w ciągu godziny

Raport 998. Niespokojna niedziela. Trzy pożary w ciągu godziny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Szesnaście zdarzeń odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP w trakcie minionego weekendu. Spora część z nich dotyczyła pożarów traw na nieużytkach. Działania prowadzono praktycznie w każdej części powiatu. Sprawdź szczegóły.

Piątek, 25 marca 2022
Pierwsze zdarzenie odnotowano o godzinie 11.30 przy ulicy Starowiejskiej w Raciborzu. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie mówiące o konieczności otwarcia mieszkania. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz patrol policji. Po dojeździe służb na miejsce okazało się, że na pod wskazanym w zgłoszeniu adresem jest już właściciel z zapasowym kluczem. Po otwarciu drzwi i przeszukaniu mieszkania nikogo jednak nie znaleziono. Mieszkanie było puste.

O godzinie 11.45 jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP pognały do Budzisk w rejon ulicy Głównej. Doszło tam do pożaru trawy. Strażackie działania polegały na ugaszeniu ognia. Prawdopodobną przyczyną jego pojawienia się było podpalenie.

Kolejne zdarzenie miało miejsce o godzinie 13.02 w Rudach na ulicy Brzozowej. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o mężczyźnie na rusztowaniu, który zasłabł i dostał ataku drgawek. Mężczyzna miał znajdować się na wysokości pięciu metrów. Do akcji skierowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Obecny był także zespół ratownictwa medycznego. Po dojeździe na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia, po czym znieśli poszkodowanego z rusztowania. Został on przebadany przez załogę karetki pogotowia. Po badaniu odmówił jednak przewiezienia do szpitala.

O godzinie 13.38 zawyła strażacka syrena na remizie w Tworkowie. Jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp miejscowego OSP zadysponowano do pożaru samochodu BMW E91, do którego doszło na ulicy Nowej w ciągu DK 45 w Tworkowie. Pojazdem podróżowały trzy osoby, na szczęście żadna z nich nie odniosła obrażeń. Ogień, który pojawił się w komorze silnika udało się ugasić przed przybyciem strażaków. Ich działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora oraz kontroli pojazdu przy pomocy kamery termowizyjnej.

Kolejne dwa zdarzenie dotyczyły pożarów trawy. Pierwsze z nich o godzinie 15.32 w Nędzy na ulicy Gliwickiej. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy na nasypie kolejowym. Do akcji skierowano dwa zastępy PSP oraz cztery zastępy OSP. Ich działania polegały na ugaszeniu kilku ognisk ognia, przy pomocy czterech prądów wody. Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia mogło być zaprószenie przez iskrę z hamulców przejeżdżającego pociągu. Do podobne zdarzenia doszło także w Nędzy na ulicy Kolejowej.

O godzinie 16.56 jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP udały się do Pietrowic Wielkich na ulicę Świętokrzyską. Strażackie działania polegały na usunięciu z jezdni plamy substancji ropopochodnej, która ciągnęła się na długości około 300 metrów. Źródła pochodzenia substancji nie udało się ustalić.

Podobne zdarzenie odnotowano o godzinie 20.50 w rejonie przejazdu kolejowego przy ulicy Łąkowej w Raciborzu. Do akcji skierowano jeden zastęp z Reymonta oraz jeden zastęp OSP. Strażackie działania skupiły się na usunięciu substancji ropopochodnej z odcinka jezdni o długości około 700 metrów. W tym przypadku przyczyną pojawienia się substancji była uszkodzona miska olejowa w pojeździe.


Sobota, 26 marca 2022
W sobotę pierwsze zdarzenie odnotowane zostało o godzinie 10.20 w Kuźni Raciborskiej przy ulicy Krasickiego. Dwa zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP zostały zadysponowane po otrzymaniu informacji o prawdopodobnej próbie samobójczej. Na miejsce zadysponowany został także śmigłowiec LPR. Po dojeździe strażaków pod adres wskazany w zgłoszeniu okazało się, że działania na miejscu prowadzi już policja oraz zespół ratownictwa medycznego. 19-letnia kobieta była przytomna. Strażacy zajęli się więc przygotowaniem lądowiska śmigłowca. Ostatecznie, po przebadaniu poszkodowana została przewieziona do szpitala karetką.

O godzinie 17.53 do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze kontenera na śmieci w Kornicach na ulicy Spacerowej. Ogień miał zagrażać pobliskim krzewom. Na miejsce skierowano jeden zastęp PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy nie znaleźli miejsca, w którym miał być ogień. Zgłaszający, po próbie nawiązania kontaktu telefonicznego przez dyspozytora PSP nie odbierał telefonu. W związku z tym zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy złośliwy.

Niedziela, 27 marca 2022
Niedzielny poranek był jeszcze w miarę spokojny, gdyż pierwsze zdarzenie wymagające strażackiej interwencji odnotowano o godzinie 18.54. Do Powiatowego Stanowiska Kierowania wpłynęło zgłoszenie o widocznym dymie w rejonie byłej parowozowni. Na miejsce skierowano dwa zastępy PSP oraz jeden zastęp OSP. Po dojeździe strażaków na miejsce okazało się, że paliła się sucha trawa na nieużytkach. Ogniem objęte było około 15 arów. Strażackie działania polegały na ugaszeniu ognia.

O godzinie 20.18 rozpoczął się prawdziwy pożarowy maraton. Pierwsze ze zgłoszeń dotyczyło pożaru stogu słomy w miejscowości Jastrzębie w gminie Rudnik. Na miejsce skierowano dwa zastęp PSP, trzy zastępy OSP oraz patrol policji. Strażackie działania polegały na ugaszeniu ognia. Na szczęście na polu składowana była stara słoma, w związku z czym obyło się bez strat. Przyczyną pojawienia się ognia mogło być podpalenie.

Kolejne zdarzenie także dotyczyło pożaru trawy. Informacja o zdarzeniu wpłynęła do Powiatowego Stanowiska Kierowania o godzinie 20.34. Ze zgłoszenia wynikało, że ogniem objęte jest około 10 arów trawy w Zawadzie Książęcej w rejonie ulicy Raciborskiej. Do akcji skierowano cztery zastępy OSP. Strażackie działania skupione były na ugaszeniu ognia. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było podpalenie.

Do podobnego zdarzenia doszło także o godzinie 21.19 w Borucinie przy ulicy Polnej. Do komendy przy Reymonta wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy. Podobnie, jak w przypadku Zawady Książęcej ogniem objętych było około 10 arów. Do akcji skierowano trzy zastępy OSP. Strażackie działania polegały na ugaszeniu pożaru. Przyczyną było podpalenie.

O godzinie 21.26 odnotowano z kolei zdarzenie drogowe. Doszło do niego w Chałupkach. Na DK 78 zderzyły się dwa pojazdy osobowe: citroen C4 oraz skoda. Do akcji zadysponowano dwa zastępy PSP z Wodzisławia Śląskiego, jeden zastęp PSP z Raciborza, trzy zastępy OSP, trzy patrole policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Na szczęście okazało się, że kierujący citroenem nie doznał poważnych obrażeń. Z kolei kierowca skody zbiegł z miejsca zdarzenia. Strażackie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu wycieku substancji ropopochodnych, sorpcji substancji z jezdni oraz uprzątnięciu jezdni. Po zakończeniu działań oba pojazdy zostały załadowane na lawety. Straty oszacowano na kwotę 10 000 złotych.

Poniedziałek, 28 marca 2022
Poniedziałkowa służba rozpoczęła się dla strażaków z PSP Racibórz od interwencji o godzinie 9.32 przy ulicy Opawskiej w Raciborzu. Do jednej z instytucji znajdujących się w budynku wpłynęła informacja o możliwości podłożenia ładunku wybuchowego. Na miejsce skierowano trzy zastępy PSP oraz patrol policji. Po sprawdzeniu pomieszczeń zagrożenie nie stwierdzono. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako alarm fałszywy złośliwy.

Autor: red., fot. Grupa Racibórz 112, Czytelnik, FB/OSP Markowice, FB/OSP KSRG Krzanowice, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
19
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.