Tydzień Edukacji Prawnej w Sądzie Rejonowym za nami!

Już tradycyjnie 15 marca br. w siedzibie Sądu Rejonowego w Raciborzu odbył się ogólnopolski Dzień Edukacji Prawnej. Z tej okazji, Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz nowo powstałe Centrum Edukacji Prawnej działające przy Sądzie, przygotowały ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Tegoroczne spotkania przebiegały pod hasłem PODSTAWY PRAWA – WAŻNA SPRAWA.
Zainteresowanie było tak duże, że wydarzenia objęły cały tydzień. W dniach 15, 16 i 18 marca 2022 r. mury Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości odwiedziło ponad 200 uczniów! Sąd odwiedzili uczniowie z klasy:
- VII Szkoły Podstawowej nr 7 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 2 w Raciborzu
- VIII Szkoły Podstawowej w Pietrowicach Wielkich
- VIII Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu
- I i II Liceum z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu
- II z III Liceum Ogólnokształcącego w Żorach
- I Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu
- VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 5 z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Raciborzu
- II Technikum nr 1 z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu
Podczas spotkań dzieci i młodzież mieli okazję poznać historię i zobaczyć pięknie odrestaurowane sale posiedzeń w zabytkowym budynku przy ul. Wojska Polskiego 24. Zapoznali się także z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania sądu. Następnie zobaczyli takie pomieszczenia jak: pokój przesłuchań małoletnich, ośrodek kuratorski i znajdujące się w piwnicach budynku cele dla podsądnych. Zajęcia bardzo ciekawie poprowadziła Koordynator Centrum Edukacji Prawnej Elżbieta Markiewicz. Uczniowie mieli także możliwość spotkania się z orzecznikiem Wydziału II Karnego Sądu Rejonowego w Raciborzu Sędzią Łukaszem Mrzykiem, który odpowiedział na nurtujące pytania i opowiedział o wykonywanej pracy.
W związku z sytuacją, z którą mamy do czynienia na Ukrainie przeprowadzone zostały także zajęcia dotyczące wybranych zagadnień prawa międzynarodowego. Spotkania te pozwoliły przybliżyć młodzieży zasady obowiązującego prawa humanitarnego i spojrzeć na problemy dzisiejszego świata nie tylko od strony moralnej, ale również prawnej.
Nie zabrakło również edukacji dla dorosłych. Z okazji Dnia Edukacji Prawnej mieszkańcy Raciborza i okolic w godzinach od 15:00 do 21:00 mieli możliwość poznania historii raciborskiej Temidy i zwiedzenia odrestaurowanego budynku Sądu przy ul. Wojska Polskiego 24. Również i tu chętnych nie zabrakło, zwłaszcza, że funkcję przewodnika po wnętrzach Raciborskiego Pałacu Sprawiedliwości pełniła Prezes Sądu Rejowego w Raciborzu Sędzia Marzena Korzonek. Ponad 100 mieszkańców zwiedziło w tym dniu odrestaurowany budynek sądu!
Centrum Edukacji Prawnej, które działa jako pilotażowy program Ministerstwa Sprawiedliwości przygotowało dla uczniów ankiety satysfakcji z przebytych zajęć. Ich wyniki wskazują na duże zainteresowanie tematyką prawną wśród dzieci i młodzieży i zadowolenie z przeprowadzonych spotkań edukacyjnych.
W związku z rozpoczęciem swojej działalności Centrum Edukacji Prawnej wystosowało do szkół regionu ofertę zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Z pewnością zajęcia te będą cieszyły się równie dużym zainteresowaniem jak te w ramach minionego już Tygodnia Edukacji Prawnej. Chęć poznania tematyki prawnej, jaka widoczna jest wśród uczniów, to bardzo pozytywna wiadomość, wszak, zgodnie z hasłem jakie towarzyszyło tegorocznemu Tygodniowi Edukacji Prawnej – Podstawy Prawa, które chcemy przekazać młodemu pokoleniu – to ważna sprawa!


![Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] Na Długiej pojawiły się platany. Na początek w donicach, docelowo mogą trafić do gruntu [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774706142zrzut-ekranu-2026-03-28-o-14-55-19-.png)





![Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] Niewykorzystane okazje i spóźniona pogoń. Podział punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774737636gre05669-.jpg)



![Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] Obudzili się w końcówce, ale zabrakło czasu. Markowice bez punktów w derbach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774786824photo-55-z-61-.jpg)



![Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] Dziewięć goli i wielkie emocje. Nędza przegrywa po thrillerze [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774784780photo-38-z-87-.jpg)

![Pieśni wielkopostne w kaplicy zamkowej. Owacje na stojąco dla scholi Od Serca [FOTO i WIDEO] Pieśni wielkopostne w kaplicy zamkowej. Owacje na stojąco dla scholi Od Serca [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1774819408dsc-5717-.jpg)




















Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany