Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 marca 202208:12

Bez pozwolenia ani rusz! Ratusz przypomina, że centrum to strefa ścisłej ochrony

Bez pozwolenia ani rusz! Ratusz przypomina, że centrum to strefa ścisłej ochrony - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ścisłe centrum Raciborza podlega ochronie konserwatorskiej, a ta z kolei nakłada obowiązki na restauratorów czy inwestorów.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. z przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Obszar ścisłego centrum w Raciborzu pomiędzy ulicą Drewnianą, Placem Wolności, ul. Wojska Polskiego, ul. Michała Drzymały, ul. Podwale, Placem Mostowym i ul. Władysława Reymonta to teren obejmujący średniowieczne założenie miejskie z czytelnym jeszcze średniowiecznym układem ulic w obrębie murów miejskich a nawet z zachowanymi od średniowiecza nazwami tych ulic (np. ul. Browarna czy ul. Solna).

Zachowała się także różnorodna, historyczna architektura, z nawarstwieniami z rożnych epok: mamy oryginalne fragmenty średniowiecznych obwarowań, średniowieczne świątynie, barokowe figury, kamienice i budynki użyteczności publicznej z XIX i XX w. a także odbudowane po II wojnie światowej kamienice np. na zachodniej pierzei Rynku i mozaiki-murale z czasów PRL na ul. Długiej.

Teren ten z uwagi na swój historyczny charakter został objęty już w 1949 r. formą ochrony jaką jest obszarowy wpis do rejestru zabytków. Należy więc pamiętać o pewnych zasadach postępowania, które obowiązują na takim obszarze zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a szczególnie zgodnie z art. 36 tej ustawy. Przede wszystkim należy pamiętać, że:

- na umieszczanie na tym terenie reklam, napisów i urządzeń wymagane jest pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (dotyczy to m. in. reklam, szyldów czy klimatyzatorów wieszanych na elewacjach i dachach poszczególnych budynków a także ustawiania ich na stałe na ulicach czy w podwórkach na terenie całego obszaru wpisanego do rejestru zabytków),

- wszystkie prace budowlane prowadzone na tym obszarze powinny uzyskać pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w szczególności mowa o remontach elewacji, zmianach pokrycia dachowego, wymianach okien, lokalizacji nowych okien na dachach a także zmianach nawierzchni dróg, prowadzenia robót drogowych oraz utwardzeniach terenu na podwórkach, montażu barierek, śmietników, bram i innych elementów),

- ustawienie na terenie wpisanym do rejestru zabytków sezonowego ogródka gastronomicznego wymaga pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (mowa o ogródkach ustawianych trwale na cały sezon, co oznacza, że restaurator nie chowa mebli i innych elementów ogródka każdorazowo codziennie po zamknięciu lokalu, a pozostawia je na zewnątrz na cały sezon).

14 września 2021 r. Prezydent Miasta Racibórz podpisał Zarządzenie Nr 1439/2021 w sprawie zasad funkcjonowania ogródków gastronomicznych na płycie Rynku i na deptaku (ul. Długa) a także w obszarze ścisłego centrum w Raciborzu. Wnioskując do Prezydenta Miasta o zawarcie umowy na zajęcie pasa ruchu na omawianym terenie pod ustawienie ogródka gastronomicznego należy dostosować ogródek do wymogów opisanych ww. Zarządzeniu a także (po podpisaniu umowy) uzyskać odpowiednie pozwolenie ŚWKZ.

Z uwagi na liczne pozostałości średniowiecznego miasta pod ziemią a także na inne nawarstwienia archeologiczne na tym terenie o wszelkich pracach ziemnych należy poinformować Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także uzyskać od niego stosowne pozwolenia, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń o których mowa powyżej są opisane na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach: www.wkz.katowice.pl

Projektując i planując zmiany na elewacjach i w obrębie ulic starego miasta należy uwzględnić jego historyczny charakter i wizualnie dopasować do niego rozwiązania. Szyldy oraz witryny nie powinny być zbyt duże, zasłaniać detali architektonicznych, nie powinny mieć krzykliwych grafik, kolorystyka powinna być stonowana i dopasowana do kolorystyki budynku. Elementy identyfikacji wizualnej, szyldy itp. nie powinny dominować nad architekturą. Bezwzględnie nie można umieszczać wielkoformatowych bannerów i reklam bez pozwolenia konserwatora zabytków, a takie już istniejące a umieszczone dawniej bez pozwolenia należy demontować. Podobnie nieużywane anteny i inne zbędne elementy umieszczane na elewacji – należy zdemontować. Okna powinny odzwierciedlać historyczne podziały. Elementy umeblowania ulicznego (ławki, kosze na śmieci, poręcze) ale także w obrębie podwórek powinny być jednorodne, zaleca się wykonywanie ich z elementów metalowych czarnych lub antracytowych oraz z drewna. Nawierzchnie utwardzone chodników, podwórek a także ulic powinny być wykonane z bruku kamiennego ewentualnie z innego szlachetnego i estetycznego materiału, odpowiadającego historycznym rozwiązaniom. Nie zaleca się nawierzchni z betonu i asfaltu. Należy pamiętać o pozostawianiu jak największej ilości powierzchni czynnej biologicznie – zielonej: trawników, roślin, drzew.

Opieka oraz ochrona raciborskiego zabytkowego centrum miasta leży w naszym wspólnym interesie, dlatego przypominamy, że należy stosować zasady ochrony jakie obowiązują na tym terenie w świetle przepisów prawa.

Autor: (um), fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności5 czerwca 202310:05

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich

Raport 998. Próba podpalenia domu przy Mariańskiej. Zgon w Pietrowicach Wielkich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W okresie od piątku do poniedziałkowego poranka strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP odnotowali dwanaście interwencji. Działania prowadzono w Budziskach, Pietrowicach Wielkich, Łubowicach i Raciborzu. Sprawdź szczegóły.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:16

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO]

40 tys. złotych strat w pożarze w Kuźni Raciborskiej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Kuźnia Raciborska:

Informację o zdarzeniu Powiatowe Stanowisko Kierowania odebrało dziś, 6 czerwca, krótko po godzinie 9. Ze zgłoszenia wynikało, że doszło do pożaru w kuźniańskiej fabryce obrabiarek.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności6 czerwca 202311:21

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO]

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną zderzenia w Syryni [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc w powiecie wodzisławskim znów dało o sobie znać. Mowa o skrzyżowaniu ulicy Raciborskiej z Bukowską (DW 936) w Syryni niedaleko Raciborza. Wczoraj, 05.06., po godzinie 21 doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych.

red., fot. FB/OSP Syrynia, Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Aktualności5 czerwca 202311:54

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO]

Dziesiątka i przyjaciele na raciborskim zamku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

"Przyszłość jest w naszych rękach. Chwyćmy ster!" - pod tym hasłem Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu zorganizował już po raz drugi ciekawe wydarzenie.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport5 czerwca 202318:09

Osiem medali Łamatorów w Bytomiu

Osiem medali Łamatorów w Bytomiu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Łamator/T. Jabłonka
Aktualności6 czerwca 202309:57

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach

Dzień Wdzięczności w Szkole Podstawowej w Bieńkowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/M. Jędorowicz
Reklama
Aktualności6 czerwca 202317:41

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece

Wernisaż Bogumiły Nieżychowskiej w bibliotece - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Aktualności6 czerwca 202310:47

Raport 998. Pożar trawy i zboża na pniu w Budziskach

Raport 998. Pożar trawy i zboża na pniu w Budziskach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 26.05.2023
26 maja 202309:55

Nasz Racibórz 26.05.2023

Nasz Racibórz 19.05.2023
19 maja 202307:46

Nasz Racibórz 19.05.2023

Nasz Racibórz 12.05.2023
11 maja 202319:06

Nasz Racibórz 12.05.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.