Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 marca 202208:12

Bez pozwolenia ani rusz! Ratusz przypomina, że centrum to strefa ścisłej ochrony

Bez pozwolenia ani rusz! Ratusz przypomina, że centrum to strefa ścisłej ochrony - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ścisłe centrum Raciborza podlega ochronie konserwatorskiej, a ta z kolei nakłada obowiązki na restauratorów czy inwestorów.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. z przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Obszar ścisłego centrum w Raciborzu pomiędzy ulicą Drewnianą, Placem Wolności, ul. Wojska Polskiego, ul. Michała Drzymały, ul. Podwale, Placem Mostowym i ul. Władysława Reymonta to teren obejmujący średniowieczne założenie miejskie z czytelnym jeszcze średniowiecznym układem ulic w obrębie murów miejskich a nawet z zachowanymi od średniowiecza nazwami tych ulic (np. ul. Browarna czy ul. Solna).

Zachowała się także różnorodna, historyczna architektura, z nawarstwieniami z rożnych epok: mamy oryginalne fragmenty średniowiecznych obwarowań, średniowieczne świątynie, barokowe figury, kamienice i budynki użyteczności publicznej z XIX i XX w. a także odbudowane po II wojnie światowej kamienice np. na zachodniej pierzei Rynku i mozaiki-murale z czasów PRL na ul. Długiej.

Teren ten z uwagi na swój historyczny charakter został objęty już w 1949 r. formą ochrony jaką jest obszarowy wpis do rejestru zabytków. Należy więc pamiętać o pewnych zasadach postępowania, które obowiązują na takim obszarze zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a szczególnie zgodnie z art. 36 tej ustawy. Przede wszystkim należy pamiętać, że:

- na umieszczanie na tym terenie reklam, napisów i urządzeń wymagane jest pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (dotyczy to m. in. reklam, szyldów czy klimatyzatorów wieszanych na elewacjach i dachach poszczególnych budynków a także ustawiania ich na stałe na ulicach czy w podwórkach na terenie całego obszaru wpisanego do rejestru zabytków),

- wszystkie prace budowlane prowadzone na tym obszarze powinny uzyskać pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w szczególności mowa o remontach elewacji, zmianach pokrycia dachowego, wymianach okien, lokalizacji nowych okien na dachach a także zmianach nawierzchni dróg, prowadzenia robót drogowych oraz utwardzeniach terenu na podwórkach, montażu barierek, śmietników, bram i innych elementów),

- ustawienie na terenie wpisanym do rejestru zabytków sezonowego ogródka gastronomicznego wymaga pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (mowa o ogródkach ustawianych trwale na cały sezon, co oznacza, że restaurator nie chowa mebli i innych elementów ogródka każdorazowo codziennie po zamknięciu lokalu, a pozostawia je na zewnątrz na cały sezon).

14 września 2021 r. Prezydent Miasta Racibórz podpisał Zarządzenie Nr 1439/2021 w sprawie zasad funkcjonowania ogródków gastronomicznych na płycie Rynku i na deptaku (ul. Długa) a także w obszarze ścisłego centrum w Raciborzu. Wnioskując do Prezydenta Miasta o zawarcie umowy na zajęcie pasa ruchu na omawianym terenie pod ustawienie ogródka gastronomicznego należy dostosować ogródek do wymogów opisanych ww. Zarządzeniu a także (po podpisaniu umowy) uzyskać odpowiednie pozwolenie ŚWKZ.

Z uwagi na liczne pozostałości średniowiecznego miasta pod ziemią a także na inne nawarstwienia archeologiczne na tym terenie o wszelkich pracach ziemnych należy poinformować Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także uzyskać od niego stosowne pozwolenia, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń o których mowa powyżej są opisane na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach: www.wkz.katowice.pl

Projektując i planując zmiany na elewacjach i w obrębie ulic starego miasta należy uwzględnić jego historyczny charakter i wizualnie dopasować do niego rozwiązania. Szyldy oraz witryny nie powinny być zbyt duże, zasłaniać detali architektonicznych, nie powinny mieć krzykliwych grafik, kolorystyka powinna być stonowana i dopasowana do kolorystyki budynku. Elementy identyfikacji wizualnej, szyldy itp. nie powinny dominować nad architekturą. Bezwzględnie nie można umieszczać wielkoformatowych bannerów i reklam bez pozwolenia konserwatora zabytków, a takie już istniejące a umieszczone dawniej bez pozwolenia należy demontować. Podobnie nieużywane anteny i inne zbędne elementy umieszczane na elewacji – należy zdemontować. Okna powinny odzwierciedlać historyczne podziały. Elementy umeblowania ulicznego (ławki, kosze na śmieci, poręcze) ale także w obrębie podwórek powinny być jednorodne, zaleca się wykonywanie ich z elementów metalowych czarnych lub antracytowych oraz z drewna. Nawierzchnie utwardzone chodników, podwórek a także ulic powinny być wykonane z bruku kamiennego ewentualnie z innego szlachetnego i estetycznego materiału, odpowiadającego historycznym rozwiązaniom. Nie zaleca się nawierzchni z betonu i asfaltu. Należy pamiętać o pozostawianiu jak największej ilości powierzchni czynnej biologicznie – zielonej: trawników, roślin, drzew.

Opieka oraz ochrona raciborskiego zabytkowego centrum miasta leży w naszym wspólnym interesie, dlatego przypominamy, że należy stosować zasady ochrony jakie obowiązują na tym terenie w świetle przepisów prawa.

Autor: (um), fot. Robert Ambroziewicz, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności16 lipca 202510:49

Silny wiatr i ulewa przysporzyły pracy strażakom. Seria interwencji w Nędzy [FOTO]

Silny wiatr i ulewa przysporzyły pracy strażakom. Seria interwencji w Nędzy [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Dziesięć interwencji ogółem, z tego cztery na terenie Nędzy odnotowali strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP podczas wtorkowej służby. Zdarzenia w większości spowodowane były przez silny wiatr lub ulewne opady, jakie nawiedziły region. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.