Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 marca 202208:12

Bez pozwolenia ani rusz! Ratusz przypomina, że centrum to strefa ścisłej ochrony

Bez pozwolenia ani rusz! Ratusz przypomina, że centrum to strefa ścisłej ochrony - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Ścisłe centrum Raciborza podlega ochronie konserwatorskiej, a ta z kolei nakłada obowiązki na restauratorów czy inwestorów.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. z przystąpiło do prac nad utworzeniem w Mieście Racibórz parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad 8-wiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

Obszar ścisłego centrum w Raciborzu pomiędzy ulicą Drewnianą, Placem Wolności, ul. Wojska Polskiego, ul. Michała Drzymały, ul. Podwale, Placem Mostowym i ul. Władysława Reymonta to teren obejmujący średniowieczne założenie miejskie z czytelnym jeszcze średniowiecznym układem ulic w obrębie murów miejskich a nawet z zachowanymi od średniowiecza nazwami tych ulic (np. ul. Browarna czy ul. Solna).

Zachowała się także różnorodna, historyczna architektura, z nawarstwieniami z rożnych epok: mamy oryginalne fragmenty średniowiecznych obwarowań, średniowieczne świątynie, barokowe figury, kamienice i budynki użyteczności publicznej z XIX i XX w. a także odbudowane po II wojnie światowej kamienice np. na zachodniej pierzei Rynku i mozaiki-murale z czasów PRL na ul. Długiej.

Teren ten z uwagi na swój historyczny charakter został objęty już w 1949 r. formą ochrony jaką jest obszarowy wpis do rejestru zabytków. Należy więc pamiętać o pewnych zasadach postępowania, które obowiązują na takim obszarze zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, a szczególnie zgodnie z art. 36 tej ustawy. Przede wszystkim należy pamiętać, że:

- na umieszczanie na tym terenie reklam, napisów i urządzeń wymagane jest pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (dotyczy to m. in. reklam, szyldów czy klimatyzatorów wieszanych na elewacjach i dachach poszczególnych budynków a także ustawiania ich na stałe na ulicach czy w podwórkach na terenie całego obszaru wpisanego do rejestru zabytków),

- wszystkie prace budowlane prowadzone na tym obszarze powinny uzyskać pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (w szczególności mowa o remontach elewacji, zmianach pokrycia dachowego, wymianach okien, lokalizacji nowych okien na dachach a także zmianach nawierzchni dróg, prowadzenia robót drogowych oraz utwardzeniach terenu na podwórkach, montażu barierek, śmietników, bram i innych elementów),

- ustawienie na terenie wpisanym do rejestru zabytków sezonowego ogródka gastronomicznego wymaga pozwolenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (mowa o ogródkach ustawianych trwale na cały sezon, co oznacza, że restaurator nie chowa mebli i innych elementów ogródka każdorazowo codziennie po zamknięciu lokalu, a pozostawia je na zewnątrz na cały sezon).

14 września 2021 r. Prezydent Miasta Racibórz podpisał Zarządzenie Nr 1439/2021 w sprawie zasad funkcjonowania ogródków gastronomicznych na płycie Rynku i na deptaku (ul. Długa) a także w obszarze ścisłego centrum w Raciborzu. Wnioskując do Prezydenta Miasta o zawarcie umowy na zajęcie pasa ruchu na omawianym terenie pod ustawienie ogródka gastronomicznego należy dostosować ogródek do wymogów opisanych ww. Zarządzeniu a także (po podpisaniu umowy) uzyskać odpowiednie pozwolenie ŚWKZ.

Z uwagi na liczne pozostałości średniowiecznego miasta pod ziemią a także na inne nawarstwienia archeologiczne na tym terenie o wszelkich pracach ziemnych należy poinformować Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także uzyskać od niego stosowne pozwolenia, zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Procedury związane z uzyskiwaniem pozwoleń o których mowa powyżej są opisane na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach: www.wkz.katowice.pl

Projektując i planując zmiany na elewacjach i w obrębie ulic starego miasta należy uwzględnić jego historyczny charakter i wizualnie dopasować do niego rozwiązania. Szyldy oraz witryny nie powinny być zbyt duże, zasłaniać detali architektonicznych, nie powinny mieć krzykliwych grafik, kolorystyka powinna być stonowana i dopasowana do kolorystyki budynku. Elementy identyfikacji wizualnej, szyldy itp. nie powinny dominować nad architekturą. Bezwzględnie nie można umieszczać wielkoformatowych bannerów i reklam bez pozwolenia konserwatora zabytków, a takie już istniejące a umieszczone dawniej bez pozwolenia należy demontować. Podobnie nieużywane anteny i inne zbędne elementy umieszczane na elewacji – należy zdemontować. Okna powinny odzwierciedlać historyczne podziały. Elementy umeblowania ulicznego (ławki, kosze na śmieci, poręcze) ale także w obrębie podwórek powinny być jednorodne, zaleca się wykonywanie ich z elementów metalowych czarnych lub antracytowych oraz z drewna. Nawierzchnie utwardzone chodników, podwórek a także ulic powinny być wykonane z bruku kamiennego ewentualnie z innego szlachetnego i estetycznego materiału, odpowiadającego historycznym rozwiązaniom. Nie zaleca się nawierzchni z betonu i asfaltu. Należy pamiętać o pozostawianiu jak największej ilości powierzchni czynnej biologicznie – zielonej: trawników, roślin, drzew.

Opieka oraz ochrona raciborskiego zabytkowego centrum miasta leży w naszym wspólnym interesie, dlatego przypominamy, że należy stosować zasady ochrony jakie obowiązują na tym terenie w świetle przepisów prawa.

Autor: (um), fot. Robert Ambroziewicz, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kanapkę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:23

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
onet.pl, fot. Projekt badań nieinwazyjnych pochówku Władysława Łokietka
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202209:40

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności30 września 202210:10

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM]

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

40-lecie Universe, Andrzej Sikorowski z córką, Wiatraki, ostrawscy filharmonicy, spektakl Goło i wesoło - to tylko niektóre atrakcje w październikowym kalendarium.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:39

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Aktualności29 września 202209:29

RCK zaprasza na kurs tańca towarzyskiego

RCK zaprasza na kurs tańca towarzyskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. pixabay.com/superzoukeiro
Reklama
Aktualności30 września 202213:41

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne!

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiedeń to absolutna klasyka jarmarków bożonarodzeniowych. Nikiszowiec jest za to bliżej i chwali się ciekawymi atrakcjami kulturalnymi i kulinarnymi. Brno jest stolicą regionu morawskiego. Drezno czaruje pięknem architektury, smakiem Christstollen i… ma najlepsze grzańce! Gdańsk cieszy się najpiękniejszym z jarmarków w Polsce, a jego największym atutem jest położenie nad morzem. 

materiał partnerski
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:48

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Aktualności1 października 202208:16

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Reklama
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Sport30 września 202206:51

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport29 września 202205:46

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Sparta Kuźnia Raciborska
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Reklama
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Kultura i edukacja29 września 202213:49

Warsztaty z Łukaszem Łuczajem

Warsztaty z Łukaszem Łuczajem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.