Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 202217:10

Czy nadmierne picie alkoholu przez młodzież prowadzi do uzależnienia? Wyjaśniamy

Czy nadmierne picie alkoholu przez młodzież prowadzi do uzależnienia? Wyjaśniamy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Pomimo, iż przepisy prawa zakazują spożywania alkoholu osobom przed ukończeniem 18. roku życia, jednak wielu nastolatków pije, a część z nich nadużywa alkoholu i upija się. Wielu rodziców i opiekunów niepokoi się i obawia, że nadmierne picie alkoholu przez młodzież może prowadzić do uzależnienia. Czy młoda osoba może się uzależnić poprzez wypijanie kilku piw lub drinków? Wyjaśniamy.

Spożywanie alkoholu przez młodzież a uzależnienie 

Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości: wzorzec picia wielu grup młodzieży odpowiada kryterium diagnostycznym uzależnienia od alkoholu. Takie dane już w 2014 r. przedstawili M. Banach i I. Kowalewski w oparciu o własne badania. W kolejnych latach zostało to potwierdzone w ramach europejskiego projektu -„European School Survey Project on Alcohol and Drugs” (ESPAD). W 2019 roku opracowano badania, w których brała udział grupa młodzieży - ok. 12 tys. uczniów w dwóch grupach wiekowych: 15-16 lat oraz 17-18 lat. W odpowiedzi na pytania aż 80% uczniów z młodszej grupy wiekowej zadeklarowało, że piło alkohol przynajmniej raz w życiu, a w starszej grupie było to aż 92,8%, z czego najbardziej popularnym napojem było piwo. 

Rok później kolejne badania, prowadzone w ramach tego europejskiego projektu, potwierdziły tę tendencję i dowiodły, że większość młodzieży posiada informacje w zakresie ryzyka szkód zdrowotnych i społecznych, związanych z piciem alkoholu oraz możliwością uzależnienia się i wie, że alkohol stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia, jednak mimo to sięga po alkohol. Co istotne, w ramach udzielanych odpowiedzi młodzi ludzie wskazali też, że na decyzję o sięganiu po alkohol znaczący wpływ ma liberalne podejście rodziców do tej kwestii. Jak ma są to wszystko do uzależnienia od alkoholu w przypadku młodzieży?

Pierwszy kontakt z alkoholem a możliwość uzależnienia się

Wiek pierwszego użycia alkoholu oraz różnych innych używek, takich jak np. narkotyki, jest bardzo ważny, ponieważ w przypadku młodzieży mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego też wzrasta ryzyko przyszłego uzależnienia od alkoholu. Mając na uwadze wskazane wyżej dane, które obrazują jak duża część młodych osób ma do czynienia z alkoholem jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia, należy wskazać, że są oni bardzo narażeni na nadużywanie i uzależnienie się, a z pewnością znacznie bardziej niż osoby, które zaczęły spożywać alkoholu po 18. czy po 21. roku życia oraz później.

Czynniki mające wpływ na sięganie po alkohol przez młodzież

W przypadku młodych ludzi nie tylko liberalne podejście rodziców do picia alkoholu ma wpływ na kontakt z różnego rodzaju używkami. Nie mniej istotny jest również wpływ środowiska i grupy rówieśniczej, a także dostępność samej substancji jaką jest alkohol. Należy również wskazać na czynniki genetyczne, mające znaczenie już po kontakcie z alkoholem i wpływające na ryzyko rozwoju alkoholizmu u młodzieży. Często alkoholizm i uzależnienie nie są bowiem kwestią wyboru młodych ludzi czy też efektem braku silnej woli, ale po prostu silniejszą reakcją organizmu na działanie tego typu substancji - tym bardziej, jeśli w rodzinie są przypadki alkoholizmu lub jakichkolwiek innych uzależnień. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że młoda osoba jest znacznie bardziej narażona na wpadnięcie w nałóg i dlatego należy bacznie przyglądać się jej i szybko reagować w przypadku sięgania po alkohol.

Co mogą zrobić rodzice, gdy zobaczą, że ich dziecko pije alkohol?  

W sytuacji, kiedy rodzice dostrzegają pierwsze problemy, związane z piciem alkoholu przez swoje dzieci - warto skontaktować się z dobrym ośrodkiem terapii uzależnień, w którym pracują specjaliści, w tym psychologowie i terapeuci. Są to osoby, które potrafią rozpoznać objawy i początki choroby alkoholowej u młodych ludzi i właściwie ocenić sytuację oraz nawiązać dobrą relacje z młodym człowiekiem, co często jest dość trudne dla rodziców i opiekunów i wówczas gdy dziecko znajduje się w wieku dojrzewania i targają nim silne, a nawet skrajne emocje.

Dlaczego warto udać się po pomoc do renomowanego ośrodka terapii uzależnień w przypadku, kiedy młody człowiek sięga po alkohol?

Nie zawsze kiedy młody człowiek, przed ukończeniem 18. roku życia sięga po alkohol oznacza to, że wpadnie w nałóg. Ma na to wpływ wiele kwestii, które omówiono wyżej, jednak nigdy rodzice ani opiekunowie nie powinni bagatelizować pierwszych i kolejnych tego typu sytuacji. 

Najbardziej odpowiedzialną decyzją w takiej sytuacji jest kontakt z renomowanym ośrodkiem leczenia uzależnień, a także pomoc dziecku poprzez umówienie go na wizytę ze specjalistą, takim jak np. psycholog lub terapeuta, który pomoże mu zrozumieć skąd biorą się problemy z alkoholem. To często krok w stronę ochrony młodego człowieka przed popadnięciem w nałóg. 

Warto pamiętać że wielu młodych ludzi bardzo emocjonalnie przeżywa okres dorastania, co wiąże są z różnego rodzaju problemami w grupach społecznych i rówieśniczych, a nawet poczuciem, że nie ma się wpływu na to w jaki sposób wchodzi się w dorosłość i jakie decyzje podejmuje. Tym bardziej warto chronić młodzież przed skutkiem negatywnym decyzji, takich jak sięganie po alkohol, co z czasem może przerodzić się w nałóg i prowadzić do choroby alkoholowej

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:terapia

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.