Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 202217:10

Czy nadmierne picie alkoholu przez młodzież prowadzi do uzależnienia? Wyjaśniamy

Reklama
Polska:

Pomimo, iż przepisy prawa zakazują spożywania alkoholu osobom przed ukończeniem 18. roku życia, jednak wielu nastolatków pije, a część z nich nadużywa alkoholu i upija się. Wielu rodziców i opiekunów niepokoi się i obawia, że nadmierne picie alkoholu przez młodzież może prowadzić do uzależnienia. Czy młoda osoba może się uzależnić poprzez wypijanie kilku piw lub drinków? Wyjaśniamy.

Spożywanie alkoholu przez młodzież a uzależnienie 

Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości: wzorzec picia wielu grup młodzieży odpowiada kryterium diagnostycznym uzależnienia od alkoholu. Takie dane już w 2014 r. przedstawili M. Banach i I. Kowalewski w oparciu o własne badania. W kolejnych latach zostało to potwierdzone w ramach europejskiego projektu -„European School Survey Project on Alcohol and Drugs” (ESPAD). W 2019 roku opracowano badania, w których brała udział grupa młodzieży - ok. 12 tys. uczniów w dwóch grupach wiekowych: 15-16 lat oraz 17-18 lat. W odpowiedzi na pytania aż 80% uczniów z młodszej grupy wiekowej zadeklarowało, że piło alkohol przynajmniej raz w życiu, a w starszej grupie było to aż 92,8%, z czego najbardziej popularnym napojem było piwo. 

Rok później kolejne badania, prowadzone w ramach tego europejskiego projektu, potwierdziły tę tendencję i dowiodły, że większość młodzieży posiada informacje w zakresie ryzyka szkód zdrowotnych i społecznych, związanych z piciem alkoholu oraz możliwością uzależnienia się i wie, że alkohol stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia, jednak mimo to sięga po alkohol. Co istotne, w ramach udzielanych odpowiedzi młodzi ludzie wskazali też, że na decyzję o sięganiu po alkohol znaczący wpływ ma liberalne podejście rodziców do tej kwestii. Jak ma są to wszystko do uzależnienia od alkoholu w przypadku młodzieży?

Pierwszy kontakt z alkoholem a możliwość uzależnienia się

Wiek pierwszego użycia alkoholu oraz różnych innych używek, takich jak np. narkotyki, jest bardzo ważny, ponieważ w przypadku młodzieży mózg nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego też wzrasta ryzyko przyszłego uzależnienia od alkoholu. Mając na uwadze wskazane wyżej dane, które obrazują jak duża część młodych osób ma do czynienia z alkoholem jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia, należy wskazać, że są oni bardzo narażeni na nadużywanie i uzależnienie się, a z pewnością znacznie bardziej niż osoby, które zaczęły spożywać alkoholu po 18. czy po 21. roku życia oraz później.

Czynniki mające wpływ na sięganie po alkohol przez młodzież

W przypadku młodych ludzi nie tylko liberalne podejście rodziców do picia alkoholu ma wpływ na kontakt z różnego rodzaju używkami. Nie mniej istotny jest również wpływ środowiska i grupy rówieśniczej, a także dostępność samej substancji jaką jest alkohol. Należy również wskazać na czynniki genetyczne, mające znaczenie już po kontakcie z alkoholem i wpływające na ryzyko rozwoju alkoholizmu u młodzieży. Często alkoholizm i uzależnienie nie są bowiem kwestią wyboru młodych ludzi czy też efektem braku silnej woli, ale po prostu silniejszą reakcją organizmu na działanie tego typu substancji - tym bardziej, jeśli w rodzinie są przypadki alkoholizmu lub jakichkolwiek innych uzależnień. W takiej sytuacji warto wiedzieć, że młoda osoba jest znacznie bardziej narażona na wpadnięcie w nałóg i dlatego należy bacznie przyglądać się jej i szybko reagować w przypadku sięgania po alkohol.

Co mogą zrobić rodzice, gdy zobaczą, że ich dziecko pije alkohol?  

W sytuacji, kiedy rodzice dostrzegają pierwsze problemy, związane z piciem alkoholu przez swoje dzieci - warto skontaktować się z dobrym ośrodkiem terapii uzależnień, w którym pracują specjaliści, w tym psychologowie i terapeuci. Są to osoby, które potrafią rozpoznać objawy i początki choroby alkoholowej u młodych ludzi i właściwie ocenić sytuację oraz nawiązać dobrą relacje z młodym człowiekiem, co często jest dość trudne dla rodziców i opiekunów i wówczas gdy dziecko znajduje się w wieku dojrzewania i targają nim silne, a nawet skrajne emocje.

Dlaczego warto udać się po pomoc do renomowanego ośrodka terapii uzależnień w przypadku, kiedy młody człowiek sięga po alkohol?

Nie zawsze kiedy młody człowiek, przed ukończeniem 18. roku życia sięga po alkohol oznacza to, że wpadnie w nałóg. Ma na to wpływ wiele kwestii, które omówiono wyżej, jednak nigdy rodzice ani opiekunowie nie powinni bagatelizować pierwszych i kolejnych tego typu sytuacji. 

Najbardziej odpowiedzialną decyzją w takiej sytuacji jest kontakt z renomowanym ośrodkiem leczenia uzależnień, a także pomoc dziecku poprzez umówienie go na wizytę ze specjalistą, takim jak np. psycholog lub terapeuta, który pomoże mu zrozumieć skąd biorą się problemy z alkoholem. To często krok w stronę ochrony młodego człowieka przed popadnięciem w nałóg. 

Warto pamiętać że wielu młodych ludzi bardzo emocjonalnie przeżywa okres dorastania, co wiąże są z różnego rodzaju problemami w grupach społecznych i rówieśniczych, a nawet poczuciem, że nie ma się wpływu na to w jaki sposób wchodzi się w dorosłość i jakie decyzje podejmuje. Tym bardziej warto chronić młodzież przed skutkiem negatywnym decyzji, takich jak sięganie po alkohol, co z czasem może przerodzić się w nałóg i prowadzić do choroby alkoholowej

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:terapia

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności1 grudnia 202220:32

Radni na Piastorze pokazali, jak wielkie ma być lodowisko Polowego

Radni na Piastorze pokazali, jak wielkie ma być lodowisko Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
56
Racibórz:

Głowa miasta testowała dziś przed otwarciem tymczasowe lodowisko przy kościele pw. św. Jakuba, a radni klubu Razem dla Raciborza pokazali, jak się ma proponowane przez prezydenta lodowisko do wielkości Piastora.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności1 grudnia 202212:28

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO]

Lodowisko na Rynku prawie gotowe [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
12
Racibórz:

Ślizgawka na Rynku ma ruszyć dziś, 1 grudnia, około godziny 16.00. Trwają ostatnie prace.

red.
Reklama
Aktualności2 grudnia 202209:11

Raport 998. Dwa pożary sadzy w kominach

Raport 998. Dwa pożary sadzy w kominach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. OSP Kobyla
Aktualności1 grudnia 202210:14

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Dwa kolejne przejadą przez nasz region

Pierwszy transport maszyny TBM dotarł do celu. Dwa kolejne przejadą przez nasz region - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
tekst GDDKiA, fot. i wideo Damian Wałach (1-6), fot. Agata Stalmach (następne)
Aktualności1 grudnia 202209:20

Raciborscy policjanci ostrzegają przed metodą na Blika

Raciborscy policjanci ostrzegają przed metodą na Blika - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Racibórz, fot. pixabay.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport2 grudnia 202206:00

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności2 grudnia 202210:20

Stadion Śląski gospodarzem wielkiego wydarzenia e-sportowego!

Stadion Śląski gospodarzem wielkiego wydarzenia e-sportowego! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowy Stadionu Śląskiego, fot. Patryk Pyrlik/UMWS
Reklama
Aktualności1 grudnia 202209:59

MDK zaprasza na bożonarodzeniowy przegląd

MDK zaprasza na bożonarodzeniowy przegląd - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
MDK, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 25.11.2022
25 listopada 202209:38

Nasz Racibórz 25.11.2022

Nasz Racibórz 18.11.2022
23 listopada 202216:14

Nasz Racibórz 18.11.2022

Nasz Racibórz 11.11.2022
16 listopada 202221:26

Nasz Racibórz 11.11.2022

Nasz Racibórz 04.11.2022
8 listopada 202219:20

Nasz Racibórz 04.11.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.