Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności20 lutego 202211:00

Tempo słabnie. Radni o likwidacji przestarzałych źródeł ciepła

Tempo słabnie. Radni o likwidacji przestarzałych źródeł ciepła - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Powiat:

Samorządowcy mają obawy, że do 2028 r. miasto nie osiągnie zakładanego celu, czyli wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne.

17 lutego w raciborskim magistracie odbyło się XXXVI posiedzenie Komisji Gospodarki Miejskiej, Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego. Pierwszym punktem czwartkowego posiedzenia była informacja o działaniach miasta w zakresie ograniczenia niskiej emisji. Jej przedstawieniem zajęła się naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Katarzyna Polak. – Informacja jest bardzo szczegółowa. Jak państwo wiedzą wiążącym dokumentem jest PONE, który został przyjęty w 2017 roku. Na etapie opracowania program ten zaczął się od oszacowania ilości nie ekologicznych źródeł ciepła. Program zakłada likwidację tych źródeł w latach 2018-2028. Przewidywał także jako działania wspomagające termomodernizację oraz montaż OZE do ciepłej wody użytkowej. Dokument, który państwu przedstawiamy podsumowuje wykonanie za rok 2021 oraz za lata 2018-2021. Ilość zlikwidowanych nie ekologicznych źródeł ciepła pokrywa się z tym, co było zakładane wcześniej. Obecnie trwa kolejny nabór. Dotąd jest o około 40% mniej wniosków niż w tym samym czasie w ubiegłym roku – powiedziała.

Jako pierwszy do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. – To nie jest stan zadowalający, wszyscy o tym wiemy. Jesteśmy widocznie już w takim miejscu, że decyzje odnośnie wymiany źródła ciepła nie są podejmowane już tak szybko. Mamy stan, jaki mamy. Wydaje mi się jednak, że żadne miasto województwa nie osiągnęło takiego stanu, jak powinno. Bezklasowych źródeł ciepła jest jeszcze naprawdę sporo, niektóre miasta to kontrolują, inne nie. Zakładaliśmy prosząc o przygotowanie tej informacji o skupienie się przede wszystkim na źródłach ciepła w naszym, komunalnym zasobie. To właśnie tam okres dochodzenia do założonego celu będzie stosunkowo długi. Gdyby się udało uzupełnić ten materiał o potrzeby naszego zasobu mieszkaniowego, to byłbym wdzięczny – stwierdził radny.
- Odnosząc się do wypowiedzi radnego, to nie wiem, dlaczego tak wyszło, ale z tego co wiem dyrektor MZB ma się pojawić na komisji budżetu. Ma przygotowane stosowne opracowanie, więc zostanie ono przedstawione – powiedział Dariusz Polowy, prezydent Raciborza.

Do dyskusji dołączył radny Michał Kuliga. – W naszym PONE nie dofinansowujemy wymiany kotła na ekogroszek. Sytuacja taka nie występuje w programie Czyste Powietrze. Czy w tych budynkach, w których wymieniono piece na węglowe nie ma możliwości skorzystania z innego paliwa? – dociekał.

- Program Czyste Powietrze zakładał taką możliwość w ubiegłym roku, ale tylko w budynkach, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Obecnie nie ma już możliwości uzyskania takiego dofinasowania z tego programu.

Radny dociekał także, jak wyglądają kontrole tego czym i w jakich piecach palą raciborzanie. – Kontrole prowadzi straż miejska, nie mam niestety danych co do postępów w kontrolach i nałożonych karach – odparła Katarzyna Polak.

- Niestety, wydaje mi się, że w takim tempie nie osiągniemy celu, jakim jest wymiana wszystkich źródeł do 2028 roku. To nasza wspólna sprawa, a wymieniamy tego w mojej ocenie za mało – stwierdził radny Kuliga. – Na chwilę obecną, jeśli chodzi o lokale mieszkalne, to zaawansowanie jest niższe niż zakładano. Zdecydowanie lepiej ma się sprawa w przypadku budynków jednorodzinnych. Ciężko jednak tak do końca wyrokować, czy uda się zapowiadany efekt osiągnąć, czy nie – odparła naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Radny Michał Kuliga odniósł się także do stanu zieleni w mieście, która przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji. – Tereny zielone pomagają z tym walczyć, a z tego co widzę zamiast sadzić to wycinamy. Wystarczy się przejść przez miasto i widać co jest wycinane i gdzie. Dodatkowo nie widzę nasadzeń zastępczych. W ubiegłym tygodniu w Parku Zamkowym pod topór poszło kilka drzew. Drugim przykładem może być przebudowa skrzyżowania na rondo i wycinka kilkudziesięciu drzew. Gdyby nie raciborska firma, to podejrzewam, że tych nasadzeń zastępczych w ogóle by nie było. Wtedy pan optował, że trzeba coś z tym zrobić, a obecnie i tak się nic nie dzieje. Czy teraz mamy bardziej czyste powietrze jak w ubiegłym roku, czy dwa lata temu? – grzmiał radny.

Do słów radnego odniósł się prezydent Dariusz Polowy. – Nasadzenia drzew, czy też same drzewa nie mają większego wpływu na to, jakie mamy powietrze. W zimie nie mają liści, nie wytwarzają tlenu, nie absorbują pyłów. Co do firmy i nasadzeń, to były to działania podejmowane w porozumieniu z gminą – powiedział włodarz.

- Chciałem po raz kolejny zaapelować do pracowników stosownych wydziałów o przegląd nasadzeń zastępczych po okresie zimowych. Ostatnio miałem telefon od zaniepokojonego rowerzysty, który zwracał mą uwagę na stan dębów przy ścieżce do Łężczoka. Ja nie jestem w stanie tego zweryfikować, dlatego proszę o interwencję. Drzewa są podobno w złym stanie. Dodatkowo nie wiem, skąd pan prezydent ma takie informacje, że w zimie drzewa niczego nie absorbują. Robią to, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. Dodatkowo chciałem zwrócić uwagę, że polityka polska czy światowa w odniesieniu do zieleni mocno się zmieniła. Nie chcę jednak krytykować, tylko zwrócić uwagę na pewne sprawy – mówił radny M. Lenk.

Do uwag radnego Kuligi odniósł się Dawid Wacławczyk. – To co się widzi w gazetach to nie zawsze jest zgodne z prawdą. Właśnie otrzymałem informację od pana naczelnika, że mamy 40% więcej nasadzeń niż wycięć, jeśli mowa o drzewach. Z kolei mówiąc o krzewach, to jest ich o 300% więcej. Prosiłbym więc by w przestrzeń publiczną wypuszczać sprawdzone informacje – mówił zastępca prezydenta.

Głos zabrał także raciborski ekolog, Bogusław Siwak. – Za pana prezydenta Polowego Racibórz się cofa. Była szansa na spore pieniądze z Polskiego Ładu, ale zamiast na to wziąć pieniądze, to wolał przeznaczyć je na remont drogi. Zmarnowano w ten sposób 18 mln złotych. Droga jeść nie wołała, szczególnie, że jest na bieżąco utrzymywana – grzmiał społecznik. Dodał także, jak sytuacja wygląda w Rybniku. – Tam się postarali, mają 85% zwrotu, czyli inwestycja prawie za darmo. Dodatkowo w u naszych sąsiadów działa o wiele lepiej program Czyste Powietrze. Mamy do remontu 110 budynków. Dodatkowo biegną terminy, że piece i kominki pozaklasowe mogą być używane do końca tego roku. Potem polecą kary – mówił.

Bogusław Siwak odniósł się także do sprzedaży i zabudowy skwerów. – Weźcie wszystko zabudujcie i będziemy mieli tylko drogi i beton – powiedział. Raciborzanin żalił się także na złe działania straży miejskiej w Raciborzu. – Oni niechętnie przyjmują zgłoszenia, a jak już się pojawią, to i tak nie mają odpowiedniego sprzętu do przeprowadzenia kontroli – stwierdził.

Raciborski ekolog odniósł się także do pomysłu budowy lodowiska. – To chory pomysł. Chcemy budować lodowisko, najpierw za pięć, potem za dwanaście a teraz za dwadzieścia cztery miliony. I to w dodatku z lodowiskiem, które już teraz i tak jest puste. Naprawdę wystarczyłoby rolkowisko, bo jak państwo widzą, w lutym mamy już wiosnę, dziś było dwanaście stopni – powiedział B. Siwak.

Bogusław Siwak zaapelowal także o wycofanie się z pomysłu remontu „księżycówki” na Ocicach oraz ulicy Wierzyńskiego. – To zniszczy nasze miasto do końca! Cały ruch z fabryki okien będzie kierowany właśnie tamtędy, a strefa rekreacyjna przestanie istnieć! – grzmiał Raciborzanin.

- W tej długiej wypowiedzi znalazła się jedna informacja, która mnie zaniepokoiła. Jeśli faktycznie nie było reakcji na zgłoszenie do straży miejskiej, to proszę o daty. Rozmowy są rejestrowane i jeśli faktycznie tak było, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje – powiedział włodarz Raciborza.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: czajnik
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.