Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności18 lutego 202210:27

Coraz większy chaos decyzyjny we władzach Raciborza

Coraz większy chaos decyzyjny we władzach Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Spory na forum Rady Miasta oraz wymiana ciosów w internetowych komentarzach doprowadziły do paraliżu decyzyjnego. Nie ma wspólnej listy priorytetów i konsensu co wyboru wariantu ważnych inwestycji. Nic też nie wskazuje na zwrot w raciborskiej polityce miejskiej.

Z jednej strony prezydent Dariusz Polowy oraz wspierający go PiS i NaM, z drugiej rządzące w Radzie Miasta kluby Razem dla Raciborza i byli koalicjanci Polowego - Radni Niezależni Michała Fity. Od miesięcy raciborzanie mogą śledzić toczący się spór, nie tylko na forum Rady Miasta, podczas transmitowanych na żywo wielogodzinnych sesji, ale i na portalach internetowych. Zwolennicy każdej z opcji wpisują komentarze, jeden z drugim. Są aktywni w mediach społecznościowych. Temperatura konfliktu rośnie, tyle że – patrząc na statystyki oglądalności – budzi on niewielkie zainteresowanie w mieście. Wydłuża się lista argumentów i zarzutów. Coraz trudniej je śledzić i oceniać.

Prezydent wezwał niedawno przewodniczącego Rady Miasta do dymisji, przewodniczący zapewnił, że tak zrobi, jeśli z urzędu zrezygnuje prezydent. W tle kontrowersje wokół listopadowej komisji i słynnej już propozycji siadania na kolanach. Wcześniej Polowy dwukrotnie nie uzyskał od radnych wotum zaufania. Minął rok, odkąd nie może się porozumieć z rządzącą większością w sprawie lodowiska, a wcześniej boiska. W kolejce tymczasem następne tematy.

Kłótliwa kadencja przypadła na coraz szybsze tempo wyludniania się Raciborza i wyzwania, jakie stawia globalna, postcovidowa gospodarka. Wydłuża się lista problemów. To już nie tylko brak recepty na poprawę konkurencyjności miasta na tle sąsiadów, ale także brak konsensusu co do listy zadań priorytetowych i kolejności ich finansowania. Po niedawnych sporze o kształt i koszt lodowiska, dochodzą kolejne wyzwania.

Po środowej komisji oświatowej okazało się, że konieczna modernizacja basenu pod Oborą będzie kosztowała minimum 7 mln zł. Opcja na miarę XXI wieku z większą liczbą atrakcji to już 15 mln zł. Minimum 18 mln zł to koszt zewnętrznej niecki przy H2Ostróg. W budżecie są zarezerwowane pieniądze na dokumentację obiektu przy Zamkowej, ale nie ma jeszcze danych wyjściowych do zaopiniowania przez radnych. Na uciechach się nie kończy. Domki kampingowe przy Markowickiej – jak się okazuje - nie mają kanalizacji. Podobny problem dotyczy Areny Rafako. Wciąż nie wiadomo, co z boiskiem ze sztuczną nawierzchnią. Są pieniądze na Srebrną, tyle że radni i prezydent mają rozbieżne do co lokalizacji – rajcy chcą kolejnej murawy obok już istniejącej, Polowy nowej w miejscu starej.

Jak widać potrzeb coraz więcej, tymczasem radni nakazują prezydentowi kupić za 2 mln zł działkę przy Ogrodowej-Odpoczynkowej, nie przesądzając po co miastu teren, który za kadencji Lenka sprzedano. Nie wiadomo też czy do transakcji dojdzie, a jeśli tak, to miasto czeka kolejne dyskusja – zrobić tu park jak chce B. Siwak i mieszkańcy, którzy podpisali jego apel, czy też budynek mieszkalny. W tej kadencji dokończono rozpoczętą przez poprzedników budowę bloków przy Łąkowej, słychać zapowiedzi wznoszenia kolejnych, ale na tym na razie się kończy. Bez dostępu do tanich mieszkań trudno liczyć na zatrzymanie młodych i ściąganie nowych mieszkańców.

Ambicji władzom odmówić nie można. W budżecie na 2022 r. są też pieniądze na projekt parkingu wielopoziomowego. Projektów i wizualizacji raciborzanie widzieli już sporo. Papier nie zmienia jednak krajobrazu miasta. 

Z Polskiego Ładu pozyskano 18 mln zł na remont Rybnickiej, ale w dobie inflacji koszty mogą być znacznie większe niż wcześniej planowano. Zadanie chce zrealizować miasto i to na nim ciąży zapewnienie ewentualnego dodatkowego finansowania. Nie ma wątpliwości, że Rybnicka musi być odnowiona, ale inwestycja ma również objąć przebudowę połowy remontowanej kilka lat temu Bosackiej (do Jana) z wyjątkiem odcinka na wysokości wiaduktu, bo ten z kolei zamierza modernizować PKP w ramach przebudowy stacji Racibórz.

Prezydent chce też projektować przebudowę Rynku. Ma być ładniejszy i bardziej zielony. To może być kolejny punkt zapalny, po projekcie nt. utworzenia parku kulturowego, który radni odłożyli na półkę do listopada. Pod szczytnym hasłem ożywiania ważnych miejsc w Raciborzu prowadzi się zwykle długie dyskusje, a efekty, jak na Długiej, nie są już tak oczywiste. Ukwieconą ulicę w zeszłej kadencji zamieniono w rzekę betonu i kostki, w tej miało się to zmienić, ale na razie na ustawieniu ociekających rdzą donic się skończyło. Inwestycja na Rynku nie będzie zapewne tania, co zrodzi przy okazji pytania o mocno sfatygowany, 20-letni bruk wokół centralnego placu w mieście czy np. coraz gorszą nawierzchnię Opawskiej, od sądu do pl. Konstytucji 3 Maja.

Jesienny objazd prezydenta po dzielnicach przekonuje, że nie wszyscy mieszkańcy żyją dyskusją na temat lodowiska. W Markowicach na już potrzebne jest przedszkole. Zewsząd słychać apele o remonty ulic i chodników.

Konsensu we władzach Raciborza mógłby zaowocować listą zadań priorytetowych i szybkim wyborem projektu. Jak na razie jednak zanosi się na dalsze kłótnie i przepychanki.

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. arch. portalu, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Aktualności25 maja 202221:48

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK

Raciborski festiwal przedszkolaków - gala finałowa w RCK - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina odbyły się gala finałowa - prezentacje artystyczne w ramach XII Mini Festiwalu Przedszkolaków oraz IV Przeglądu Małych Form Teatralnych. 

fot. Katarzyna Kubik
Aktualności25 maja 202209:08

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów

Raport 998. Strażacy dokonali eksmisji niebezpiecznych owadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. pixabay.com/umsiedlungen
Aktualności25 maja 202211:15

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę

Podwyżka stóp procentowych przydusiła finanse powiatu raciborskiego. Dług mocno w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Wzrost stawki WIBOR zwiększył nominalne zadłużenie powiatu raciborskiego o 4 mln zł! Na kolejnej sesji radni będą decydować o zwiększeniu wydatków na obsługę zadłużenia. - Niestety, kosztem innych zadań - przyznaje starosta Grzegorz Swoboda. 

(waw)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Aktualności25 maja 202208:15

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę

Od czerwca limity dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie w górę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.