Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności14 lutego 202220:44

Oświetlenie w akwarium

Oświetlenie w akwarium - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że oświetlenie w akwarium to nie tylko ozdoba. Światło jest także wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. To dzięki niemu pozyskują one składniki odżywcze zapewniające im prawidłowy wzrost i rozwój.

Produktem fotosyntezy jest również tlen, którym oddychają ryby, krewetki czy ślimaki. Tlen jest niezbędny również dla bakterii, które podczas cyklu azotowego oczyszczają wodę z toksyn. A więc światło nie tylko podkreśla kolory ryb i poprawia odbiór aranżacji, ale także wpływa na działanie całego podwodnego ekosystemu.

Jeżeli jednak zdecydujesz się na akwarium bez roślin, oświetlenie pozwoli na swobodną obserwację życia w zbiorniku, zwłaszcza podczas długich zimowych wieczorów.

Oświetlenie akwarium roślinnego

Wielu sądzi, że aby hodować rośliny wodne, wystarczy ustawić akwarium na parapecie lub blisko okna. Nic bardziej mylnego. Przecież nie jesteś w stanie kontrolować ilości promieni słonecznych docierających do zbiornika. W lecie będzie ich za dużo, a w zimie zbyt mało, aby zapewnić prawidłowy rozwój roślin. Za to zawsze będzie ich dosyć dla niechcianych glonów. Co więcej, słońce może spowodować nadmierny wzrost temperatury zwłaszcza w małym akwarium, co stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia jego mieszkańców.

quarium-lighting-01

Oświetlenie w akwarium - jakie wybrać?

Aktualna oferta jest niezwykle bogata. Możemy wybierać spośród wielu rozwiązań – od drogich zaawansowanych lamp sterowanych z komórki po proste w obsłudze modele. Zanim zabierzemy się za zakup oświetlenia, musimy zdecydować, czy będziemy mieli akwarium z pokrywą czy otwarte. Jest to o tyle istotna kwestia, że moduły oświetleniowe mają bardzo różne rodzaje mocowań i nie wszystkie można zamontować np. pod pokrywą.

Moduły LED do akwarium z pokrywą

Zastąpiły tradycyjne świetlówki, które jeszcze do niedawna oświetlały większość domowych akwariów. Obecnie produkowane świetlówki LED do złudzenia przypominają kształtem te tradycyjne, natomiast posiadają dużo lepsze parametry i możliwości sterowania. Wielu producentów dostarcza mocowania umożliwiające zamontowanie nowoczesnych modułów w gniazdach po starych świetlówkach. Nie bez znaczenia w użytkowaniu tego typu rozwiązań jest to, że są one zasilane bezpiecznym niskonapięciowym prądem.

Lampki LED

Lampki mocowane na krawędzi szyby doskonale sprawdzają się w małych otwartych zbiornikach typu kostka. Wyróżniają się też designerskim wyglądem i również posiadają bezpieczne zasilanie.

Belki LED

Stanowią niejako połączenie dwóch powyższych typów. Mają podłużny kształt świetlówki zamkniętej w efektownej obudowie. Poszczególne modele mogą być mocowane na krawędzi zbiornika, podwieszane na linkach do sufitu, a nawet mocowane pod pokrywą.

Oświetlenie wykonane w technologii LED daje możliwość sterowania kolorem i intensywnością światła. Ma to duże znaczenie dekoracyjne, ale przede wszystkim umożliwia idealne dobranie parametrów oświetlenia do potrzeb roślin w akwarium słodkowodnym i koralowców w zbiorniku morskim. Co więcej, nowoczesne sterowniki do lamp pozwalają na odtworzenie naturalnego cyklu dobowego. Imitują wschód i zachód słońca, fazy księżyca i pory roku. Niektóre programy odtwarzają także pochmurne deszczowe dni, a nawet burze.

Wybierając oświetlenie bez sterownika, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Zwykle producenci podają, czy dany typ lampy przeznaczony jest do akwarium roślinnego. Często taki typ określany jest jako plant. Oznaczenie typu sunny sugeruje, że lampa sprawdzi się w akwariach z rybami i łatwymi w uprawie gatunkami roślin. Są również modele łączące różne typy światła w jednej obudowie.

Ze względów bezpieczeństwa należy używać wodoodpornych lamp zaprojektowanych do użytku w akwarystyce. Charakteryzują się one wysokim stopniem wodoszczelności i dużą wytrzymałością np. na uderzenia. Istotne jest również odpowiednie chłodzenie lampy, tak aby nie podnosiła temperatury wody w akwarium. Oświetlenie LED ma również pozytywny wpływ na rachunki za prąd, ponieważ pobiera znacznie mniej energii elektrycznej niż inne źródła światła.

watching-fish-swiming

Jakie światło do akwarium?

Jeżeli już wybrałeś rodzaj oświetlenia, pozostaje dobranie jego parametrów. Pierwszą kwestią będzie wielkość szklanego zbiornika. Lampa musi pasować do jego długości i głębokości. Odpowiednio długa umożliwia równomierne pokrycie światłem całej powierzchni, natomiast intensywność światła decyduje o tym, czy dotrze ono do wszystkich roślin porastających dno.

Oświetlenie dzienne powinno być dostosowane do potrzeb hodowanych ryb i roślin. O ile większość roślin wykazuje spore zapotrzebowanie na światło, to z rybami, krewetkami i innymi mieszkańcami akwarium bywa różnie. Jedne doskonale czują się w mocno oświetlonych zbiornikach, u innych silne światło wywołuje stres, ponieważ preferują półmrok. Aby dobrać odpowiednie światło, należy zapoznać się z ilością lumenów emitowanych przez lampę. Im więcej lumenów, tym mocniejsze światło. Rośliny o małych wymaganiach świetlnych zadowolą się około 20 lumenami na litr wody. Średnio wymagające potrzebują ich około 30 na litr. W przypadku gatunków pochodzących z intensywnie oświetlonych obszarów konieczna będzie dawka 40 lm/l lub wyższa. Informacje na temat poszczególnych lamp znajdują się na stronie https://trzmiel.com.pl/akwarystyka-slodkowodna/oswietlenie-do-akwarium. Natomiast z opisów roślin dowiesz się, jakie jest ich faktyczne zapotrzebowanie na lumeny.

Oświetlenie nocne, o ile się na nie zdecydujemy, nie może zakłócać odpoczynku mieszkańcom akwarium. Powinno być dobrane tak, aby umożliwić obserwację nocnego życia i pozwolić rybom na spokojny sen.

Należy także jasno określić funkcję wybranej przez nas lampy. Możemy zastosować równomierne oświetlenie całego zbiornika, użyć punktowego reflektorka do podkreślenia jakiegoś elementu wystroju czy stworzyć surrealistyczny krajobraz o niespotykanych w naturze barwach. Wszystko zależy od naszej fantazji. Jednak przede wszystkim musimy brać pod uwagę potrzeby mieszkańców zbiornika.

Jak długo powinno działać oświetlenie w akwarium?

Oświetlenie do akwarium to złożony temat – liczą się nie tylko moc i barwa światła, ale także czas pracy lamp. Często popełnianym błędem jest oświetlanie nowo uruchomionego zbiornika z rybami przez całą dobę lub kilkanaście godzin dziennie. Wbrew oczekiwaniom nie wywołuje to bujnego wzrostu roślin, za to powoduje intensywny rozwój glonów. Po uruchomieniu oświetlamy akwarium przez 6 godzin i stopniowo zwiększamy czas świecenia, aż uzyskamy 8–12 godzin. Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny rosły w takich samych warunkach i stopniowe przedłużanie dnia umożliwia im prawidłową aklimatyzację w nowym zbiorniku. Wiele lamp posiada wbudowane sterowniki pozwalające na automatyczne sterowanie czasem oświetlenia. Jeżeli nasza lampa nie posiada takiej funkcji, wystarczy dokupić niedrogi programator czasowy, który dba o stałe godziny uruchamiania oświetlenia i wyłączania go w wyznaczonym czasie.

Zagadnienia związane z oświetleniem akwarium mogą się na początku wydawać skomplikowane. Na szczęście producenci umieszczają na swoich urządzeniach informacje o tym, do jakiego zbiornika polecany jest dany typ lampy i czy nadaje się do hodowli roślin. Kierując się powyższymi wskazówkami, bez problemu wybierzesz oświetlenie do swojego akwarium.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności23 maja 202209:29

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ciało odnaleziono w piątek, 20 maja, tuż po godz. 16.00 na wałach w rejonie ul. Drzewieckiego. Na miejsce wysłano policję i ratowników medycznych.

red.
Reklama
Aktualności23 maja 202214:32

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r.

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
ZDW Katowice, fot. Eko-Okna Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202212:44

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

W agendzie czwartkowego posiedzenia znalazła się także uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz. Przedstawieniem sprawy zajął się dr Adam Polko z UE w Katowicach.

(greh)
Aktualności22 maja 202215:47

Jarmark w Krzanowicach. Kupców sporo i rarytasy

Jarmark w Krzanowicach. Kupców sporo i rarytasy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Miejscowy kolekcjoner paczek papierosów pokazał markę Orient. – Jej cena to blisko sześć tysięcy złotych – mówi.

(waw)
Reklama
Aktualności22 maja 202215:31

Na Widoku otwarto ścieżkę edukacyjną [FOTO i WIDEO]

Na Widoku otwarto ścieżkę edukacyjną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Las w Raciborzu-Brzeziu na granicy z Pogrzebieniem ma ścieżkę edukacyjno-kontemplacyjną.

(waw)
Aktualności22 maja 202213:11

Strażackie święto w Pietraszynie. 110-lat miejscowej OSP [FOTO i WIDEO]

Strażackie święto w Pietraszynie. 110-lat miejscowej OSP [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Urodzinowe obchody, spóźnione o rok z powodu epidemii, strażacy rozłożyli na trzy dni – dziś, 22.05., przyszedł czas na Mszę św. oraz uroczysty apel. Na kolejne okrągłe rocznice chcieliby mieć nowy wóz bojowy. Obecny, magirus, ma w metryce 47 lat.

red., fot. Katarzyna Kubik, (greh), wideo: (greh)
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202216:12

Oferty nieruchomości miasta Racibórz

Oferty nieruchomości miasta Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Reklama
Aktualności22 maja 202215:04

Wierni z Tworkowa, Owsiszcz, Bolesławia i czeskiej Haci na Urbanku [FOTO i WIDEO]

Wierni z Tworkowa, Owsiszcz, Bolesławia i czeskiej Haci na Urbanku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Dziś, 22 maja, odbyła się doroczna procesja dziękczynno-błagalna na tworkowski Urbanek.

wideo waw, fot. Damian Matioszek
Aktualności23 maja 202211:06

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

– Nie jest respektowany przez samochody dostawcze zakaz poruszania się po płycie rynku – alarmuje radny Marcin Fica.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności22 maja 202214:39

Wielkie święto w Raciborzu-Brzeziu. Finał Dni Dulcissimiańskich i posadzenie Dębu Niepodległości [FOTO i WIDEO]

Wielkie święto w Raciborzu-Brzeziu. Finał Dni Dulcissimiańskich i posadzenie Dębu Niepodległości [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas SAC odprawił dziś Mszę św. w brzeskim kościele. Liturgia wieńczyła obchody I Dni Dulcissimiańskich. W klasztorze sióstr Marianek posadzono Dąb Niepodległości.

Grzegorz Wawoczny, Marta Wawoczny
Aktualności23 maja 202209:27

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO]

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Za strażakami z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP pracowity weekend. W okresie od piątku do niedzieli odnotowano bowiem dwanaście interwencji. Najpoważniej wyglądające zdarzenie miało miejsce w Turzu (gm. Kuźnia Raciborska) na ulicy Raciborskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Reklama
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Aktualności23 maja 202212:53

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po odejściu z Raciborza dotychczasowego zastępcy Jarosława Gorzawskiego, jego fotel zajął Mirosław Mielańczyk, dotąd naczelnik prewencji.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Sport22 maja 202219:01

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Aktualności22 maja 202216:34

Raciborski Bieg Bez Barier [FOTO]

Raciborski Bieg Bez Barier [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Była to już siódma edycja imprezy, poświęconej obecnie Jurkowi Wiśniewskiemu, jej inicjatorowi, działaczowi na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych, zmarłemu w listopadzie 2021 r.

Jan Ptak
Kultura i edukacja22 maja 202220:04

Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu

Kalimera i Buenos Dias – tak witają swoich pracodawców uczniowie CKZiU nr 1 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zagraniczne praktyki uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” to wyzwanie, obowiązki, ale również wielka przygoda życiowa.

materiał nadesłany
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności23 maja 202208:07

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Miało być transparentnie, przejrzyście. Poprzednia formuła dotowania stowarzyszeń widać została uznane za niebezpieczną - mówił na komisji gospodarki były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Reklama
Aktualności23 maja 202211:25

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Ciągnącą się od kwietnia dyskusja dotyczy planowanej inwestycji za 150 tys. zł. Radni nie chcą się na nią zgodzić. Na zdjęciu radny Marcin Fica i dyrektor MZB Andrzej Migus.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport23 maja 202221:35

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na Stadionie Śląskim wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe w 2021 roku. Cztery nagrody trafiły do Raciborza.

UMWS, fot. Tomasz Żak
Aktualności22 maja 202216:32

Półfinał mistrzostw Śląska juniorów w siatkówce plażowej w Raciborzu i Krzanowicach [FOTO]

Półfinał mistrzostw Śląska juniorów w siatkówce plażowej w Raciborzu i Krzanowicach [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W niedzielę, 22 maja, od wczesnych godzin porannych na boiskach siatkarskich przy ulicy Żorskiej toczyła się rywalizacja o awans do fianału mistrzostw Śląska juniorów w siatkówce plażowej.

fot. Jan Ptak
Reklama
Biznes22 maja 202207:35

Wizyta studyjna MŚP w Libanie!

Wizyta studyjna MŚP w Libanie! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnera
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.