Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności10 lutego 202208:51

Związkowcy z JSW boją się, że do Rafako wycieknie 100 mln zł. Piszą do prezesa PiS

Związkowcy z JSW boją się, że do Rafako wycieknie 100 mln zł. Piszą do prezesa PiS - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rafako S.A. zabiega, by z państwowej spółki, jaką jest JSW, wypłynęły do prywatnego inwestora 100 milionów! Czemu JSW ma subsydiować prywatne firmy, które nie umieją wykonać zakontraktowanych inwestycji?! Te 100 milionów to kwota, jaka powinna być przeznaczona na inwestycje w naszej grupie! - to fragment korespondencji Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Jastrzębskiej Spółki Węglowej do prezesa PiS.

- Szanowny Panie Premierze, zwracamy się do Pana z uprzejmą prośbą, o objęcie osobistym nadzorem procesu związanego z ‘dofinansowaniem’ prywatnego przedsiębiorstwa, jakim jest Rafako SA ze środków publicznych - piszą związkowcy, a ich treść ich korespondencji z 25 stycznia cytuje w całości branżowy portal wnp.pl

„Jak Pan może wiedzieć, Rafako jest generalnym wykonawcą kilku istotnych inwestycji w Polsce w sektorze energetyki m.in. bloku 1000 MW w Jaworznie - na rzecz grupy Tauron SA oraz na rzecz spółki córki Jastrzębskiej Spółki Węglowej - JSW Koks - budowa bloku elektrociepłowni w Radlinie, opalanej gazem koksowniczym. I to właśnie sytuacja związana z oczekiwaniami Rafako, by wnioskować o podniesienie kwoty ryczałtowego kontraktu, które Rafako wygrało w przetargu w 2019 budzi nasze zaniepokojenie. W 2019 roku Rafako zaoferowało najkorzystniejszą ofertę i za kwotę PLN 289 milionów, z terminem realizacji 28 miesięcy podpisało umowę na wykonanie elektrociepłowni. Termin oddania EC Radlin upłynął ponad 2 miesiące temu.

Z informacji jakie do nas docierają, Rafako zrealizowało do tej pory nie więcej niż 50 proc. kontraktu. I dodatkowo domaga się podpisania aneksu na roboty dodatkowe o wartości około 100 milionów złotych! Sprawdziliśmy w strukturze akcjonariatu Rafako i odnajdujemy tam tylko jeden podmiot państwowy o znaczeniu strategicznym – Polski Fundusz Rozwoju, który jest niespełna 10 proc. akcjonariuszem Rafako. Cypryjska spółka Multaros posiada ponad 27 proc., a reszta to mniejszościowi akcjonariusze.

W komunikatach Rafako z 12 listopada 2021 roku podało, iż prowadzi rozmowy z Polimeks i PFR w zakresie umowy inwestycyjnej, na bazie której te dwa państwowe podmioty miały dofinansować Rafako.

Porozumienie to stanowiło istotny element, na bazie którego Rafako zawarło z Tauron porozumienie, zakładające oddanie Jaworzna na koniec kwietnia 2022 roku i otrzymanie dodatkowej kwoty. PFR poinformował również na koniec października, iż audyt Rafako potrwa około 2 miesięcy.

Rafako następnie wystąpiło do naszej spółki córki – JSW Koks by zawrzeć Aneks numer 3 do Umowy o wykonawstwo EC Radlin i oczekuje dodatkowych prac o wartości 100 milionów złotych! Ku naszemu ogromnemu zdziwieniu, 10 stycznia br, Rafako poinformowało o odstąpieniu od Porozumienia z PFR i Polimeks! A 21 stycznia podało komunikat, iż podpisało list intencyjny z 'krajowym inwestorem branżowym, działającym we współpracy z międzynarodowym inwestorem finansowym', który oczekuje teraz 'spełnienia szeregu czynników prawnych i biznesowych'. Zastanawiamy się, czy jednym z tych czynników, który ma być spełniony, jest zawarcie z JSW Koks aneksu, podnoszącego kwotę kontraktu o 100 milionów złotych?!

Szanowny Panie Premierze, zdajemy sobie sprawę, iż blok 1000MW, który miał ponad rok temu być podłączony do systemu energetycznego w Jaworznie, a dalej nie wytwarza energii elektrycznej to duże negatywne obciążenie dla naszego systemu. Rafako jest tam generalny wykonawcą i Ministerstwo Aktywów Państwowych zabiega, by Jaworzno zostało jak najszybciej ukończone, a co się z tym wiąże, Rafako musi być na tyle w dobrej kondycji finansowej, by inwestycję tą ukończyć. I rozumiemy, iż zwiększenie kwoty kontraktu z Tauron jest narzędziem, by Rafako mogło tę inwestycję ukończyć.

Natomiast nie rozumiemy, czytając wiadomości zawarte w Polityce Insight z dnia 24.01 br. i z niedowierzaniem traktujemy takie artykuły, które sugerują, że to Pan Premier zabiega o podpisanie niekorzystnych dla grupy JSW aneksów. W szczególności w świetle faktów, iż państwowe koncerny – jak PFR i Polimeks nie rozmawiają już z Rafako, a nieznani, prywatni inwestorzy!

Zastanawiamy się, dlaczego taka firma jak JSW musi teraz zgodzić się, nie naliczając kar za opóźnienie (a przy dzisiejszych kosztach energii i braku produkcji prądu z nowej elektrociepłowni - JSW Koks ponosi wymierne straty) i podpisać aneks na 100 milionów złotych, by pieniądze te trafiły do prywatnego inwestora, który ma przejąć Rafako?! Zastanawiamy się, co na to PFR, który rozmawiał w dobrej wierze z Rafako, a teraz widać, że równolegle inni inwestorzy chcą przejąć Rafako i zarząd Rafako prowadzi dwutorowo te rozmowy! I zabiega, by z państwowej spółki, jaką jest JSW wypłynęły do prywatnego inwestora 100 milionów!

Bardzo nam zależy, aby zadbać o to, by z naszej grupy kapitałowej nie wyciekały pieniądze, tak ogromne jak 100 milionów złotych w prywatne ręce! Dlaczego ciężka praca naszych pracowników, zarówno kopalń jak i koksowni i pieniądze przez nich ciężko wypracowane dla grupy JSW trafiały do prywatnych inwestorów „krajowych i zagranicznych”. Czemu JSW ma subsydiować prywatne firmy, które nie umieją wykonać zakontraktowanych inwestycji?! Te 100 milionów to kwota, jaka powinna być przeznaczona na inwestycje w naszej grupie!

My nie jesteśmy akcjonariuszami Rafako. Warto sprawdzić Panie Premierze, dlaczego bez porównania ofert rynkowych, JSW Koks ma przekazać pieniądze prywatnym właścicielom Rafako, którzy nie wypełnili zobowiązań jakie na siebie wzięli. Nam wydaje się, że takie postępowanie to działanie na szkodę naszej Grupy kapitałowej JSW!

Będziemy zobowiązani, za Pana osobiste zaangażowanie i nadzór nad tą bulwersującą nas sprawą - bezpodstawnego wzbogacania prywatnego inwestora - firmy PG Energy - jak donosi prasa, prywatnych inwestorów z cypryjskiej spółki Multirosa - kosztem państwowej firmy JSW. Prosimy Pana o pilne wsparcie i pomoc by pieniądze JSW zostały w JSW!” - zaznaczono na koniec pisma.

- Pod pismem skierowanym do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podpisali się: Sławomir Kozłowski, przewodniczący Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW - informuje wnp.pl.

13 stycznia, przypomnijmy, doszło do podpisania aneksu do umowy na realizację zadania pod nazwą "Poprawa efektywności energetycznej w JSW KOKS S.A. - Budowa bloku energetycznego opalanego gazem koksowniczym" w JSW KOKS S.A. Oddział KKZ - Koksownia Radlin". Wartą 289 mln złotych umowę podpisano 12 czerwca 2019 r.

Istotne postanowienia obejmują:

1. Podział wskazanych etapów rozliczeniowych umowy na mniejsze części, z tym zastrzeżeniem, iż zawarcie aneksu nie wpływa na obowiązujący harmonogram;

2. Zobowiązanie Rafako do zawarcia, ze spełniającymi określone w aneksie kryteria, podwykonawcami/podmiotami umów podwykonawczych lub porozumień wiążących się z umowami podwykonawczymi;

3. Zobowiązanie Rafako do podjęcia działań zmierzających do przyspieszenia realizacji określonych prac, w tym zwiększenia liczby frontów dostępnych do realizacji, jak również liczby zaangażowanych pracowników, podwykonawców oraz dalszych podwykonawców;

4. Rozpoczęcie przez Rafako realizacji możliwych do wykonania prac w zakresie opracowania projektów oraz dokumentów, które są niezbędne dla faktycznego wykonania rozszerzeń lub zmian realizowanego zadania Inwestycyjnego.

Aneks nie rozstrzyga zaistniałych pomiędzy Rafako i JSW KOKS sporów i nie kończy mediacji. "Celem aneksu, w przedmiotowej materii, jest zapewnienie realizacji prac przygotowawczych, w trakcie trwania mediacji tak, by w przypadku osiągnięcia w ramach mediacji porozumienia, nie doszło do przesunięcia w czasie momentu rozpoczęcia realizacji poszczególnych prac wynikających z rozszerzeń lub zmian zadania inwestycyjnego" - napisano.

Wstępne porozumienie co do formuły prowadzenia prac w ramach mediacji spółki podpisały w połowie grudnia 2021 r.

Autor: opr. red., redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.