Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności9 lutego 202211:07

Uwaga przedsiębiorcy! Nowe terminy opłacania składek

Uwaga przedsiębiorcy! Nowe terminy opłacania składek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

5., 15. i 20. dzień danego miesiąca to nowe, obowiązujące od tego roku, terminy przekazywania dokumentów rozliczeniowych i płatności składek. Od stycznia przedsiębiorcy mają również obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych.

- Termin do 5. dnia następnego miesiąca pozostaje bez zmian dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, czyli m.in. dla urzędów gmin i miasta. Dla pozostałych płatników składek termin zależy od tego, czy posiadają osobowość prawną, czy też nie. Na przykład dla spółek kapitałowych, spółdzielni, fundacji- będzie to termin do 15. dnia następnego miesiąca – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Natomiast dla pozostałych płatników składek, m.in. jednoosobowych firm i innych podmiotów bez osobowości prawnej- będzie to termin do 20. dnia następnego miesiąca.

Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, rozliczanych w dokumentach składnych za styczeń 2022 r. i za następne miesiące.

Dokumenty rozliczeniowe w każdym miesiącu

Co ważne od stycznia przedsiębiorcy mają również obowiązek comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenia. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko duchowni, osoby składające dokumenty za nianie oraz osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu na podstawie art. 7 ustawy systemowej.

Masz pytania – skorzystać z dyżuru, wyjaśnień

Zmiany mają związek z wejściem w życie pakietem ustaw zwanych Polskim Ładem. Więcej szczegółowych informacji znajduje się na stronie internetowej www.zus.pl. Ponadto Oddziały ZUS w Sosnowcu, w Rybniku i w Częstochowie uruchomiły w tym tygodniu specjalne infolinie – dyżury telefoniczne - dla klientów ZUS zainteresowanych informacjami na temat obliczenia składki zdrowotnej, czy składaniem dokumentów rozliczeniowych.

Terminy dyżurów

• Oddział ZUS w Sosnowcu: dyżur telefoniczny 9.02.2022 r., godz. 9.00-11.00 tel. 32 671 77 44
• Oddział ZUS w Rybniku: dyżur telefoniczny 10.02.2022 r., godz. 9.00-11.00, tel. 727 690 825
• Oddział ZUS w Częstochowie: dyżur telefoniczny 11.02.2022 r., godz. 10.00-12.00, tel. 727 690 746.

Autor: ZUS, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport12 kwietnia 202600:13

Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO]

Dramat lidera przy Srebrnej. Unia straciła punkty w samej końcówce [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Choć to najniższy szczebel rozgrywkowy, emocji nie brakowało jak na najwyższym poziomie. Na boisku przy ulicy Srebrnej doszło do starcia czołowych drużyn grupy mistrzowskiej C klasy Podokręgu Racibórz. Rezerwy Unii Racibórz podejmowały Zgodę Zawada Książęca. Różnica w tabeli była minimalna – zaledwie dwa punkty na korzyść gospodarzy – co tylko podgrzewało atmosferę przed pierwszym gwizdkiem.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport12 kwietnia 202616:31

Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO]

Puchar Ligi Kobiet. Mecze pełne emocji w hali przy ul. Łąkowej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

11 kwietnia hala przy ul. Łąkowej w Raciborzu zamieniła się w świątynię siatkówki. Rozegrano bowiem w formacie “każdy z każdym” mecze pomiędzy czterema drużynami.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport12 kwietnia 202622:48

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Wiele emocji dostarczyli kibicom piłkarze od IV ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik. Ostatnie mecze fazy zasadniczej zagrali siatkarze w Zoo-Mar JP Telebim RLPS. Swój kolejny mecz rozegrali także zawodnicy KS PCS Racibórz w II lidze śląskiej mężczyzn. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Nasz Racibórz 27.03.2026
26 marca 202608:40

Nasz Racibórz 27.03.2026

Nasz Racibórz 20.03.2026
19 marca 202623:37

Nasz Racibórz 20.03.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.