Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności7 lutego 202216:10

Historyczny moment w dziejach Raciborza. Gmach dawnego Sądu Krajowego odzyskał pierwotne funkcje [FOTO i WIDEO]

Historyczny moment w dziejach Raciborza. Gmach dawnego Sądu Krajowego odzyskał pierwotne funkcje [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Z wielką dumą i radością, w imieniu mieszkańców Raciborza, mogę powiedzieć, że dziękujemy państwu polskiemu za to, że ten przepiękny gmach znowu wraca w ręce sądownictwa – mówił dziś wiceminister Michał Woś podczas uroczystego zakończenia renowacji dawnego Sądu Krajowego przy ul. Wojska Polskiego.

Dzisiejsze wydarzenie wieńczy wieloletni proces remontu i renowacji dawnego Sądu Krajowego. Budynek z końca XIX w., jeden z piękniejszych przykładów neorenesansu niderlandzkiego, po wojnie przez kilka dekad zajmowany przez zakład poprawczy, wraca do swoich korzeni. W budynku, któremu przywrócono funkcje sądowe dla procesów karnych, imponują trzy sale rozpraw - dwie mniejsze, w tym dawna sypialnia poprawczaka, oraz trzecia duża, wyjątkowa perła wśród gmachów Temidy, po wojnie sala gimnastyczna. Odkryto w niej i odrestaurowano freski z czasów pruskich. Tu dziś odbyła się główna część uroczystości. Rozpoczęto ją przy wejściu, gdzie wiceminister Michał Woś oraz prezes Sądu Rejonowego Marzena Korzonek odsłonili wspólnie napis Palatium Iustitiae Ratiboriense – a więc raciborski pałac sprawiedliwości.

Podczas swojego przemówienia wiceminister podkreślał, że odnowienie gmachu i przywrócenie go Temidzie było jego osobistą ambicją, jako raciborzanina. To zaangażowanie Michała Wosia podkreślał obecny dziś prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach, Witold Mazur. - Dzień 7 lutego 2022 roku będzie zapisany w kronikach tego miasta - dodał. - Jestem dumna, że mogę uczestniczyć w historycznym momencie oddania do użytku budynku dawnego Sądu Krajowego po doprowadzeniu go do jego świetności - podkreślała prezes SR, Marzena Korzonek.

Na uroczystości stawili się sędziowie apelacji katowickiej, w tym Sądu Okręgowego w Rybniku oraz Rejonowego w Raciborzu, dyrektorzy sądów, parlamentarzyści, szefowie służb mundurowych, samorządowcy oraz szereg innych, zaproszonych gości. Poświęcenia dokonał proboszcz z Rynku, ks. Marian Obruśnik. Mówił, że dawniej przechodziło się obok tego gmachu obojętnie, teraz spogląda się na zabytek z zaciekawieniem.

O historii raciborskiego sądownictwa, z naciskiem na dzieje Sądu Krajowego i apelacji raciborskiej, mówił Paweł Newerla. Krótki film dokumentujący remont i renowację zaprezentował Adrian Szczypiński, autor filmu Raciborska Temida. Całość zwieńczył krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Poza pokojami sędziów karnych przy ul. Wojska Polskiego mieści się dziś także Opiniodawczy Zespół Sądowych Specjalistów Sądu (OZSS), działają tu zespoły kuratorskie dla dorosłych i nieletnich, ośrodek kuratorski oraz przeniesiona z Bukowej Prokuratura Rejonowa. Powstające z kolei centrum edukacji prawnej ma zapewnić dostęp do gmachu osobom z zewnątrz, nie tylko celem obejrzenia wnętrz, ale także prowadzenia działalności edukacyjnej. Pierwsza taka okazja będzie już w piątek - szczegóły [TUTAJ].

Skrót uroczystości

Raport z realizacji zadań remontowych i konserwatorskich w budynku sądowym w Raciborzu, przy ul. Wojska Polskiego 24 – w latach 2017-2021

Budynek, w którym od momentu utworzenia w roku 1892 mieścił się pierwotnie pruski Sąd Krajowy, został wzniesiony w stylu neorenesansu niderlandzkiego na rzucie zbliżonym do litery „T”. Czterokondygnacyjny gmach wykonano w konstrukcji tradycyjnej murowej z dachem o konstrukcji drewnianej krytym dachówką ceramiczną. Wejście główne do budynku znajduje się od ulicy Wojska Polskiego, w środkowej części elewacji frontowej. Obiekt posiada liczne elementy zdobień architektonicznych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Na szczególną uwagę zasługuje główna klatka schodowa oraz sale rozpraw.

Początkowo na parterze i pierwszym piętrze budynku urzędował pruski Sąd Krajowy, natomiast na drugim piętrze Prokuratura Sądu Krajowego. Po II Wojnie Światowej w 1947 r. zdatne do użytkowania pomieszczenia przejął Sąd Okręgowy w Katowicach, w których do 2012 roku mieścił się Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu. Od 2001 roku budynek znajdował się w gliwickim okręgu sądowym.

29 grudnia 1995 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków pod nr A/1619/95. 

OGÓLNE DANE TECHNICZNE BUDYNKU

• powierzchnia działki - 3309 m2
• powierzchnia zabudowy - 1346 m2
• powierzchnia netto - 3466,8 m2
• kubatura netto - 13 986 m3
• wysokość budynku - 24 m
• ilość kondygnacji - 4

Prowadzony w latach 2017-2021 remont budynku niezbędny był dla zapewnienia właściwych warunków lokalowych m.in. Sądu Rejonowego w Raciborzu i Prokuratury Rejonowej w Raciborzu.

Zakres prac remontowych obejmował kompleksowy remont całego budynku wraz z zabezpieczeniem konstrukcji, remontem dachu, elewacji i wnętrz, instalacjami wewnętrznymi, infrastrukturą oraz zagospodarowaniem terenu, celem dostosowania do aktualnych potrzeb oraz prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania, zabezpieczenia i odtworzenia licznych detali architektonicznych i zdobień. Całość prac odbywała się pod ścisłym nadzorem i przy współpracy Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Na szczególną uwagę zasługuje ukończony remont konserwatorski na frontowej elewacji, wykonanej w konwencji neorenesansu niderlandzkiego. Elewacja ta jest bogato zdobiona z licznymi detalami architektonicznymi i ozdobnym, dekoracyjnym, boniowanym cokołem z granitu i piaskowca. Przy wejściu głównym do budynku znajduje się kamienny portal z fryzem, kolumnami i pinaklami oraz rzeźbionymi ornamentami okuciowymi. Ponad portalem, nad oknami pierwszego piętra, znajduje się kamienny tympanon z kartuszem i florystyczną dekoracją. Ryzalit środkowy i ryzality boczne zwieńczone zostały attykami z bogato zdobionymi ornamentami z piaskowca. Poddana czynnościom renowacyjnym czerwona cegła klinkierowa bardzo dobrze komponuje się z licznymi elementami wykonanymi z piaskowca, tj. gzymsami, fryzami, kamieniarką okienną, narożami, archiwoltami, sterczynami, zwornikami i kartuszami.

We wnętrzach budynku wykonano prace konserwacji technicznej w zakresie ozdobnych sufitów stiukowych w salach rozpraw i nad główną klatką schodową. Zakończone prace przy stropach sztukatorskich poszerzyły wiedzę na temat bogatego wystroju wnętrza gmachu z końca XIX wieku. W ramach badań uzupełniających odkryto ślady bogatej ornamentyki, zdobiącej rozbudowane formalnie stropy sal rozpraw. Renowacji zabytkowych wnętrz dokonano na podstawie odkrytych fragmentów kolorystyki i ornamentyki, zgodnej z pierwotnie wykonanymi na obiekcie w XIX wieku. Pozwoliło to na odtworzenie, na podstawie zatwierdzonego programu prac konserwatorskich, pierwotnego wystroju i kolorystyki wnętrz w zakresie sztukaterii, stiuków, polichromii, boazerii oraz okien witrażowych.

Na odsłonięcie i zabezpieczanie techniczne polichromii znajdujących się w dużej sali rozpraw oraz w głównym holu budynku przy ul. Wojska Polskiego 24 w Raciborzu, Sąd Okręgowy w Gliwicach uzyskał ze Śląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dotację w kwocie 110 000 zł.

Ponadto podczas realizacji prac związanych z zagospodarowaniem terenu, w związku z prowadzeniem nadzoru archeologicznego, zgodnie z warunkami określonymi w pozwoleniu konserwatorskim, w rejonie ogrodzenia nieruchomości od strony ul. Leczniczej, stwierdzono widoczne relikty miejskiego muru obronnego, którego okres budowy przypada na koniec XIII i początek XIV wieku.

Łączna wartość prac remontowych i konserwatorskich, z uwzględnieniem zakupów majątkowych w latach 2017-2021 wyniosła 21 871 238 zł brutto. Zdjęcia z renowacji w tekście: Sąd przy Wojska Polskiego gotowy na otwarcie. Odnowione wnętrza imponują [FOTO]

Historia gmachu Temidy, w tym gmachu przy Wojska Polskiego w filmie Adriana Szczypińskiego

Autor: Grzegorz Wawoczny, fot. w, J. Ptak, 2. zdjęcie w galerii Min. Sprawiedliwości, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności25 maja 202220:10

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy

Finał szarży golfem na nowej obwodnicy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Grupa 112 Racibórz, Czytelnik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Reklama
Sport25 maja 202220:49

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO]

Klasa okręgowa. Święta wojna dla Tworkowa [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Nie od dziś wiadomo, że kluby z Krzyżanowic i Tworkowa nie darzą się przesadną sympatią. Dodatkowo, w ostatnim czasie pewne tarcia jeszcze bardziej się nasiliły. Środowe derby gminy Krzyżanowice, które rozegrano na boisku przy Dworcowej miały okazję pokazać, kto tak naprawdę wiedzie prym w gminie.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
10
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
22
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia, łącznie 250 tys. zł.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastkowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastkowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie25 maja 202218:35

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy

Młoda architektura Raciborza - PWSZ pokazała prace studentów i wręczyła dyplomy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Spotkanie władz uczelni, kadry, studentów i absolwentów zorganizowano dziś w ogródku Browaru Rynek. Można tu obejrzeć prace poświęcone naszemu miastu.

red., fot. Jan Ptak
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Kultura i edukacja25 maja 202218:02

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto...

Wielkie świętowanie w Ekonomiku - powodów aż nadto... - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

24 maja - po długiej i smutnej pandemicznej przerwie - w Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Raciborzu odbyły się uroczyste obchody święta patronki szkoły Księżnej Eufemii Raciborskiej.

materiał nadesłany/ZSE
Reklama
Biznes25 maja 202215:14

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska

Tokai COBEX stawia na ochronę środowiska - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

- Instalacja ochrony środowiska na grafityzacji w Raciborzu opiera się na skutecznym trzystopniowym etapie oczyszczania gazów - zapewnia spółka.

materiał prasowy spółki
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.