Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności1 lutego 202218:45

Żłobek w Raciborzu. Rodzice mogą pozyskać pieniądze

Żłobek w Raciborzu. Rodzice mogą pozyskać pieniądze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie pieniężne, które od tego roku przysługuje rodzinom z małymi dziećmi. W praktyce oznacza np. możliwość pokrycia kosztów pobytu w żłobku dzieciom, a rodzicom powrót do pracy zawodowej.

PIENIĄDZE NA OPIEKĘ DLA DZIECI. KOMU PRZYSŁUGUJĄ I JAK JE POZYSKAĆ

Świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko, od ukończenia przez nie 12 miesiąca do ukończenia 35 miesiąca życia. Łącznie to 12 tys. zł, wypłacanych w ciągu 24 miesięcy po 500 zł, lub 12 miesięcy po 1000 zł. Z tych pieniędzy rodzice mogą pokryć część kosztów opieki w placówkach, takich jak żłobek, klub dziecięcy lub dzienny opiekun. Środki wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bezpośrednio na wskazane konto. Rodzic do opłacenia otrzymuje rachunek za pobyt dziecka w placówce pomniejszony o kwotę dofinansowania. Pieniądze będą wypłacane od 1 kwietnia 2022 r.

RKO a sytuacja rodzinna

Do świadczenia uprawnieni są rodzice dziecka (matka lub ojciec) oraz osoby, które przyjęły je na wychowanie i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie. O dofinansowanie mogą ubiegać się samotni rodzice lub pozostający w nieformalnym związku oraz po rozwodzie, posiadający dzieci z kolejnych małżeństw lub związków. Nie ma tu znaczenia stan cywilny prawnych opiekunów dziecka.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje drugiemu i kolejnemu dziecku bez względu na wiek pierwszego, które może być już nawet pełnoletnie. W przypadku bliźniąt liczy się kolejność wskazana przez matkę lub ojca. O świadczenie mogą ubiegać się również rodzice, których pierwsze dziecko zmarło.

Dofinansowanie przysługuje także cudzoziemcom, posiadającym zezwolenie na pobyt stały, uprawnionym do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zamieszkującym z dziećmi w Polsce.

Gdzie złożyć wniosek

Wnioski o świadczenie należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Uwaga, można to zrobić wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) lub platformy Empatia (Emp@tia MriPS).

Także ZUS będzie rozpatrywać złożone wnioski. W przypadku dofinansowania w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego dochód rodziny nie jest brany pod uwagę i przysługuje bez względu na jego wysokość.

Dobry start

Celem świadczenia jest pokrycie choć w części kosztów opieki nad dziećmi. Rodzice do wyboru mają publiczne żłobki lub też placówki prywatne, spełniające odpowiednie kryteria. W Raciborzu już wkrótce będą funkcjonować dwa miejskie żłobki: przy ul. Słonecznej 9 oraz nowo budowany przy ul. Bielskiej. W przypadku miejskich placówek dofinansowanie w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego znacząco wpłynie na wysokość miesięcznej opłaty za pobyt. - Aktualnie, czyli w styczniu 2022 r., podstawowa opłata miesięczna dla rodziców za pobyt dziecka w żłobku miejskim w Raciborzu to 330 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie w kwocie 7 zł dziennie. Już teraz czesne jest jednym z niższych w regionie, a dofinansowanie pokryje koszty opieki w żłobku praktycznie w całości – wylicza Krzysztof Żychski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Racibórz.

Środki przyznane w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą także sporym wsparciem finansowym dla rodziców, którzy korzystają z opieki prywatnych placówek i podmiotów.

Korzyści nie tylko dla dzieci

- Korzyści z uruchomienia świadczenia są znacznie większe. Mogą mieć pozytywny wpływ na podniesienie jakości życia rodziny, korzystającej z tej formy pomocy a także na całą lokalną społeczność. Dofinansowanie to realne wsparcie dla rodziców, którzy chcą wrócić do pracy. Daje to możliwość aktywizacji zawodowej całkiem sporego grona potencjalnych pracowników i zasilenia lokalnego rynku pracy. - wskazuje Prezydent Raciborza, Dariusz Polowy, dla którego budowa nowego raciborskiego żłobka jest jednym z priorytetów. Stanowi realizację punktu jego programu wyborczego, tzw. „10-tki Polowego”. Placówka powstaje dzięki dofinansowaniu w wysokości 3 mln 300 tys. zł, pozyskanemu z programu Maluch +, co stanowi najwyższą kwotę dotacji w woj. śląskim i czwartą, co do wielkości w skali kraju. Nad realizacją inwestycji czuwają Wydział Edukacji i Wydział Inwestycji i Urbanistyki Urzędu Miasta Racibórz.

Przypomnijmy. Budowa miejskiego żłobka na Ostrogu, zlokalizowanego przy ul. Bielskiej, dobiega końca. Będzie to nowoczesna placówka, przyjazna dzieciom, także niepełnosprawnym. Znajdą się w niej 4 oddziały, każdy wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne, pod opieką wykwalifikowanej kadry. Łącznie w obydwu miejskich żłobkach opiekę znajdzie ok. 200 dzieci.

Zapisy nadal trwają. Zainteresowane osoby powinny pobrać kartę zgłoszenia dziecka ze strony www.zlobek.raciborz.pl w zakładce „BIP – druki do pobrania” lub bezpośrednio w żłobku przy Słonecznej 9, gdzie należy składać wypełnione karty. Informacje na temat zapisów można uzyskać także telefonicznie pod numerem 32 755 06 98.

Żłobek na Ostrogu to nowo budowany żłobek miejski przy ul. Bielskiej 4a w Raciborzu. Inwestycja realizowana jest przy wsparciu finansowym z programu Maluch +, w wysokości 3 mln 300 tys zł. Będzie to drugi żłobek miejski w Raciborzu. Siedziba dyrekcji i administracji mieści się w żłobku przy ul. Słonecznej 9 w Raciborzu.

Autor: mat. nadesłany, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności26 maja 202212:02

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji

Sobota na bulwarach. Godziny poszczególnych atrakcji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
8
Racibórz:

O 15.30 z rynku na lewobrzeżne bulwary przejdzie korowód bębniarzy. Po zmierzchu laserowe show nad Odrą.

red.
Reklama
Aktualności26 maja 202212:14

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano

Oferty na przebudowę dworca w Raciborzu droższe niż zakładano - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
24
Racibórz:

Chcąc rozstrzygnąć przetarg PKP będzie musiała zwiększyć budżet planowanej inwestycji, szacowanej na 24,74 mln zł brutto. Najtańsza oferta opiewa na ponad 30 mln zł. - Podjąłem działania, by zarząd PKP zwiększył budżet inwestycji - zapewnia wiceminister Michał Woś.

(waw)
Aktualności27 maja 202208:25

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu

Unibep SA otworzył biuro w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Unibep S.A. - jeden z największych generalnych wykonawców w kraju - świętowała wczoraj oficjalne otwarcie biura w Raciborzu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu prezesów firm, które już dziś współpracują z Unibep S.A. Była to dobra okazja do szerszego przedstawienia oferty spółki oraz do wymiany doświadczeń związanych z budownictwem energetyczno-przemysłowym. 


 

 

Unibep SA
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202210:44

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji

Śląscy pogranicznicy z Raciborza świętowali 31. rocznicę powstania formacji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 maja funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej im. nadkom. Józefa Bocheńskiego w Raciborzu uroczyście obchodzili 31. rocznicę powstania Straży Granicznej.

ŚOSG Racibórz
Reklama
Aktualności27 maja 202213:20

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO]

Cisi aniołowe drugiego człowieka. Dzień Strażaka na Zamku Piastowskim [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

O godzinie 10.00 w zamkowej kaplicy św. Tomasza Becketa została odprawiona została Msza Święta w intencji pracowników Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu, ich rodzin oraz emerytów. Po Mszy św., na zamkowym dziedzińcu odbył się uroczysty apel.

red., fot. (greh), Katarzyna Kubik, wideo: (greh)
Aktualności27 maja 202212:08

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków

Nowoczesna wyznaczyła nowe terminy walnego zgromadzenia członków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Formalne zniesienie epidemii otworzyło drogę do walnego zgromadzenia członków.

red.
Reklama
Reklama
Aktualności26 maja 202209:32

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO]

Raport 998. Nieostrożność mieszkańców kosztowała 15 tys. złotych [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie minionej służby strażacy odnotowali pięć interwencji. Dwie z nich związane były ze środowymi opadami deszczu. Doszło także do pożaru piwnicy w Markowicach, w wyniku którego straty oszacowano na 15 tys. złotych. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Samuel Markiewka
Reklama
Aktualności27 maja 202205:16

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. arch. portalu
Aktualności26 maja 202209:15

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody

Na zamku odbędą się raciborskie Dni Urody - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na wydarzenie, 27 maja, zaprasza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Raciborzu. Patronem medialnym jest naszraciborz.pl. W naszej galerii zdjęcia z edycji 2020.

materiał partnera
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202208:00

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł

Grupa przestępcza oszukała bank na 2,5 mln zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na trop przestępczej działalności w 2015 roku wpadli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Sprawa dotyczy naszego regionu. Trafiła na wokandę rybnickiego Sądu Okręgowego.

KWP Katowice
Reklama
Aktualności26 maja 202209:39

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC]

Pływadło, bitwy, wyścigi i Dni Raciborza [KALENDARIUM CZERWIEC] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

W czerwcowym kalendarzu doroczne imprezy - Pływadło, Dni Raciborza oraz Festiwal Średniowieczny, ale nie tylko. Sprawdźcie co jeszcze się wydarzy

red.
Aktualności26 maja 202220:18

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach!

Przewodniczący Czerner do prezydenta: proszę o konkretach, a nie o imprezach i eventach! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Przewodniczący Rady Miasta Marian Czerner ma nadzieję, że od przyszłej sesji w swoim sprawozdaniu prezydent Dariusz Polowy będzie mówił o swoich pracach, a nie imprezach i eventach, na które był zaproszony.

(waw)
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202212:28

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN

Mumia pokazała twarz. Racibórz w TVN - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Za sprawą liczącej sobie 2800 lat mumii Egipcjanki z naszego Muzeum, Racibórz zagościł dziś w programie Dzień Dobry TVN.

fot. raciborz.pl
Kultura i edukacja26 maja 202218:54

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO]

Kasprowicz z serca - koncert w Raciborskim Centrum Kultury [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na deskach sceny Raciborskiego Centrum Kultury, przy pełnej sali, odbył się koncert "Kasprowicz z serca". Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu oraz Szkoły Podstawowej nr 4 w Raciborzu.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Aktualności26 maja 202212:45

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa

Druhowie z OSP Miedonia przesiądą się do mercedesa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

Pod koniec września do remizy OSP Racibórz Miedonia przyjedzie nowy średni wóz bojowy. Będzie to Mercedes Atego. Zastąpi ciężkiego jelcza, którego ochotnicy z tej dzielnicy przejęli od OSP Brzezie.

red., fot. bonex.pl
Reklama
Reklama
Aktualności27 maja 202218:37

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł

Rudnickie Jabłonki na Tropie. KGW dostanie 156 tys. zł - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

„Rudnickie Jabłonki” z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudniku nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem „spektakularny sukces” to mało powiedziane! Dlaczego? Otóż 156 tysięcy złotych wpłynie na konto Rudnickiego Koła Gospodyń Wiejskich na realizację przygotowanego przez panie projektu pt. „Nie marnuję – Wykorzystuję! Rudniczanki na Tropie”.

materiał nadesłany
Biznes26 maja 202222:38

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako

Program Bloki 200+. Szansa dla polskiej energetyki, konsumentów i Rafako - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
materiał nadesłany/biuro posła Adama Gawędy (PiS)
Reklama
Sport27 maja 202205:22

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Aktualności27 maja 202218:05

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu

Dzień Matki w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Z okazji Dnia Matki uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Raciborzu, przy współorganizacji Raciborskiego Centrum Kultury, zaprosili 26 kwietnia swoje mamy i opiekunów na występ artystyczny do Raciborskiego Centrum Kultury.

materiał nadesłany WTZ
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności26 maja 202217:38

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza?

Jak sprawdzić czy mąż Cię zdradza? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał partnerski
Aktualności26 maja 202208:43

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady

PTTK Racibórz zaprasza na wyprawę w Bieszczady - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany, fot. pixabay.com/jarekgrafik
Reklama
Aktualności27 maja 202218:49

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz

Kasprowicz z SERCA - wspomnijmy to jeszcze raz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Wczorajsze (26.05.) wydarzenie w obiektywie Jana Ptaka i reportażu Raciborskiej Telewizji Kablowej.

fot. Jan Ptak, wideo RTK
Sport26 maja 202223:00

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju!

Młodzi zapaśnicy z Raciborza najlepsi w kraju! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Młodzicy reprezentujący Miejski Klub Zapaśniczy i ZSOMS w Raciborzu okazali się bezkonkurencyjni w Mistrzostwach Polski w Zapasach u 15.

materiał nadesłany/MKZ Unia Racibórz
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.