Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 stycznia 202210:45

Ciemność, widać ciemność. Radny Wierzbicki pisze do starosty

Ciemność, widać ciemność. Radny Wierzbicki pisze do starosty - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Szereg raciborskich przejść dla pieszych zostało w ostatnim czasie doświetlonych, ale nie to w ciągu ul. Opawskiej, przy rondzie na placu Konstytucji 3 Maja. Temat zgłębiał radny powiatowy Artur Wierzbicki (PO), szef komisji budżetowej.

Do starosty raciborskiego skierował interpelację w sprawie "Oświetlenia światłami LED przejścia dla pieszych na ul. Opawskiej w Raciborzu (DP 3548 S), a dalej sygnalizacji świetlnej na tym niebezpiecznym przejściu dla pieszych w okolicy ul. Pomnikowej w Raciborzu i kościoła rzymskokatolickiego pw. NSPJ w Raciborzu".

- Zgłaszam potrzebę oświetlenia światłami LED przeJsc1a dla pieszych na ul. Opawskiej w Raciborzu (Droga Powiatowa 3548 S). Przejście znajduje się w okolicy budynku nr 94 na wymienionej wcześniej ulicy. Zamieszczone zdjęcia barwne ilustrują widoczność pieszego na tym odcinku drogi powiatowej po zmroku. Wydaje się, że to przydrożne komercyjne sklepy doświetlają to przejście, nie licząc sprawne światła mijania w każdym samochodzie, który tędy jedzie - czytamy w piśmie.

- Na ulicy Opawskiej w Raciborzu między rondem (zbieg ulic: Opawska, Warszawska, Łąkowa, Marii Skłodowskiej-Curie), a skrzyżowaniem z ul. Pomnikową nie ma oświetlenia ulicznego - analizuje radny. - Trudno mi jednoznacznie stwierdzić, czy oświetlenie z przydrożnych punktów komercyjnych pomaga w nocy dostrzec pieszego, czy przeszkadza oślepiając kierowcę. Jednak dobrze oświetlony w nocy komercyjny punkt Kebab Time (dawny Nazar Kebab) przy ul. Opawskiej 91 w Raciborzu praktycznie wydobywa z mroku przejście dla pieszych, które znajduje się na bardzo ruchliwym odcinku drogi powiatowej.

To przejście dla pieszych znajduje się na ruchliwym trakcie pieszym, z którego korzystają mieszkańcy osiedla na ul. Pomnikowej i innych licznych mniejszych ulic sąsiadujących. Przez wiele lat trwały starania, by zbudować tu przejście z sygnalizacją świetlną wzbudzaną przez pieszych. Trudno teraz jednoznacznie ocenić co zaważyło, że Starostwo Powiatowe w Raciborzu od 2014 roku nie zainwestowało na tym odcinku w bezpieczeństwo na drodze. Temat pozostaje otwarty.

W tym roku pojawiły się informacje, że przy współudziale firmy Eko-Okna S.A., i na jej wniosek, zostanie wyremontowana ul. Wiejska w Raciborzu, która też znajduje się w śladzie DP 3548 S. Nie jest tajemnicą, że zwiększenie przepustowości ul. Wiejskiej będzie miało wpływ na ilość przejeżdżających samochodów w rejonie przejścia na ul. Opawskiej 94 w Raciborzu. W związku z tym zabezpieczenie przejścia dla pieszych wydaje się konieczne. Optymalne jest wybudowanie oświetlonego przejścia dla pieszych, na którym ruch będzie regulowany sygnalizacją świetlną z dodatkową opcją, gdzie pieszy będzie wzbudzał zielone światło, by przejść na drugą stronę ulicy.

Nadmienię, że wnioski o remont ul. Wiejskiej w Raciborzu pojawiały się w interpelacjach radnych powiatowych i miejskich co najmniej od roku 2014. Cenię obecny zarząd za skuteczność.

Mając na uwadze obecny stan bezpieczeństwa na przedmiotowym przejściu dla pieszych i zapowiadany dodatkowy przepływ szybkich pojazdów; działając na rzecz mieszkańców Powiatu Raciborskiego, a szczególnie mieszkańców ul. Pomnikowej i ulic przylegających; proszę, aby na tym przejściu przynajmniej rozważyć niezwłoczne zamontowanie dodatkowego oświetlenia LED. Poprzez dodatkowe oświetlenie LED na przejściu rozumiem, że przy przejściu zamontowane zostaną dwa słupy oświetleniowe z oprawami dedykowanymi dla przejścia dla pieszych. Dodatkowo zainstalowane zostaną urządzenia bezpieczeństwa ruchu, w postaci punktowych elementów odblaskowych - tzw. kocie oczy. Wymienione zostaną ponadto słupki dla znaku informacyjnego przejście dla pieszych (D6) na słupki odblaskowe. Podejrzewam, że w przypadku rzetelnej analizy potrzeb bezpieczeństwa dla tego miejsca zostanie wzięta pod uwagę ilość zdarzeń drogowych i wypadków w obrębie tego przejścia dla pieszych z ostatnich 3 lat (System Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych) oraz dane (ostanie dostępne) dotyczące ilości pojazdów w ciągu doby na tym odcinku drogi i ilości pieszych, korzystających z przedmiotowe przejścia w ciągu doby - zakończył radny.

przejscie25012022

Odpowiedź starosty raciborskiego

1. W dokumentacji projektowej dla Przebudowy drogi powiatowej nr 3548S w Raciborzu od Placu Konstytucji 3 Maja do ul. Gwiaździstej, od ul. Wandy oraz do rejonu skrzyżowania z ul. Sejmową przewidziano m.in. doświetlenie wszystkich przejść dla pieszych oprawami oświetleniowymi typu LED (w tym w okolicy budynków ul. Opawska 93,95) na rondzie Placu Konstytucji 3 Maja w Raciborzu. Ponadto przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Pomnikowej z ul. Opawską ustawiono nową latarnię oświetlenia ulicznego z oprawą oświetleniową typu LED.

2. Zgodnie z Projektem docelowej organizacji ruchu znaki pionowe będą posiadać lica z folii odblaskowej typu 2.

3. Przed przejściami dla pieszych na rondzie, znaki D-6 zabudujemy na słupkach odblaskowych a przed pasami dla ruchu pieszych zabudujemy punktowe elementy odblaskowe tzw. kocie oczka.

4. Ze względu na lokalizację omawianego przejścia dla pieszych (obok budynku ul. Opawska 94). w bezpośredniej bliskości ronda Placu Konstytucji 3 Maja, nie ma zasadności zabudowy na tym przejściu dla pieszych sygnalizacji świetlnej wzbudzanej. Każde włączenie sygnału czerwonego dla pojazdów, będzie prowadziło do zatrzymań pojazdów, co spowoduje powstawanie kolejek wjazdu na rondo oraz kolejek na opuszczenie ronda, czyli zmniejszy się jego przepustowość. W obecnej formie funkcjonowania tego przejścia (czyli bez sygnalizacji świetlnej) na tym skrzyżowaniu dróg z ruchem okrężnym, obserwuje się, że korzystanie z przejścia dla pieszych powoduje zatrzymanie potoku pojazdów, tworzenie się kolejek pojazdów, utrudnienie, a nawet chwilowe uniemożliwienie wykonania innych relacji - w tym wjazdu na skrzyżowanie, szczególnie od ul. Opawskiej i ul. Warszawskiej. W przypadku wykonania i użytkowania sygnalizacji świetlnej wzbudzanej, ilość takich sytuacji uległaby zwiększeniu, zwłaszcza w tzw. "godzinach szczytów", a czas blokowanie skrzyżowania zostałby znacznie wydłużony.

- Jednocześnie informujemy, iż zadanie pn. "Przebudowa drogi powiatowej nr 3548S w Raciborzu od Placu Konstytucji 3 Maja do ul. Gwiaździstej, od ul. Wandy do rejonu skrzyżowania z ul. Sejmową i od skrzyżowania z ul. Węgierską do działki nr 106 oraz rozbudowa drogi powiatowej nr 3548S w Raciborzu od działki nr 59 do drogi wojewódzkiej nr 416", zostało ujęte na liście zadań powiatowych rekomendowanych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i przy współfinansowaniu Miasta Racibórz jest planowane do realizacji w okresie czerwiec 2022 r - listopad 2023 r. - poinformował Grzegorz Swoboda.

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności23 maja 202209:29

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny

Na wałach pod Oborą ujawniono zwłoki mężczyzny - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Ciało odnaleziono w piątek, 20 maja, tuż po godz. 16.00 na wałach w rejonie ul. Drzewieckiego. Na miejsce wysłano policję i ratowników medycznych.

red.
Aktualności23 maja 202214:32

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r.

Plany inwestycyjne Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach na 2022 r. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
25
ZDW Katowice, fot. Eko-Okna Racibórz
Aktualności23 maja 202212:44

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych

Sklepy w Raciborzu świecą pustkami. Radni o raciborskich obszarach zdegradowanych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

W agendzie czwartkowego posiedzenia znalazła się także uchwała w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji na terenie Miasta Racibórz. Przedstawieniem sprawy zajął się dr Adam Polko z UE w Katowicach.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202212:59

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej

Interwencje radnych. Korki na Rybnickiej i wyrwa na Katowickiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Radny Piotr Klima na komisji budżetowej o przeciągające się prace na Rybnickiej, radna Szukalska o jakość prac na Katowickiej.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202209:13

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa

Raport 998. Czarny dym nad Eichendorffa - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W trakcie poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP ponownie nie mogli narzekać na brak pracy. Odnotowano bowiem siedem interwencji. Sprawdź szczegóły.

red., fot. Janusz Tlon, Adam Białuski
Aktualności24 maja 202218:07

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą

Groził śmiercią dwóm raciborzankom. Zatrzymano go w Kostrzynie nad Odrą - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dzięki wzorowej współpracy i szybkiemu przepływowi informacji między Komendą Powiatową Policji w Raciborzu a Komisariatem Policji w Kostrzynie nad Odrą zatrzymano poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna usłyszy również zarzut gróźb karalnych kierowanych do dwóch mieszkanek Raciborza oraz będzie się tłumaczył za nielegalne posiadanie amunicji i przedmiotu przypominającego broń palną.

KPP Racibórz
Reklama
Reklama
Aktualności24 maja 202218:56

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę

Biegły zmienił zdanie. Sąd uniewinnił maszynistę pociągu, który potrącił w Nędzy 84-letnią kobietę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Sprawa dotyczy śmiertelnego wypadku z 7 grudnia 2018 r., a jest głośna od lutego zeszłego roku, kiedy to w raciborskim sądzie zapadł wyrok skazujący maszynistę Kolei Śląskich.

red.
Aktualności23 maja 202211:06

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz

Samowolka na Rynku. Radni pytali szefa straży miejskiej o samochody łamiące zakaz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
6
Racibórz:

– Nie jest respektowany przez samochody dostawcze zakaz poruszania się po płycie rynku – alarmuje radny Marcin Fica.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202210:44

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO]

Jeden kamień, trzy majątki i trzech grafów. Pamiątka po starych czasach w nowej aranżacji [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
4
Powiat:

Niecałą godzinę zajęło wykonanie nowego zagospodarowania małego skrawka pola na granicy gminy Pietrowice Wielkie i Rudnik. Niegdyś stykały się tu trzy majątki ziemskie i spotykali – jak to mówiono - grafowie.

(waw)
Aktualności24 maja 202212:17

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi

Radna Szukalska o prezydencie Polowym: najpierw nabroi a potem się boi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

Nie maleję napięcie pomiędzy prezydentem Dariuszem Polowym a rządzącą większością w Radzie Miasta. Główny majowy temat sesji to spółki miejskie.

(greh)
Reklama
Reklama
Aktualności23 maja 202209:27

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO]

Raport 998. Peugeot dachował w Turzu. Podróżowały nim cztery osoby [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Za strażakami z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP pracowity weekend. W okresie od piątku do niedzieli odnotowano bowiem dwanaście interwencji. Najpoważniej wyglądające zdarzenie miało miejsce w Turzu (gm. Kuźnia Raciborska) na ulicy Raciborskiej. Sprawdź szczegóły.

red., fot. FB/OSP Siedliska
Aktualności23 maja 202212:53

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji

Komendant ma nowego zastępcę. Zmiana kadrowa w raciborskiej policji - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Po odejściu z Raciborza dotychczasowego zastępcy Jarosława Gorzawskiego, jego fotel zajął Mirosław Mielańczyk, dotąd naczelnik prewencji.

KPP Racibórz
Reklama
Aktualności23 maja 202208:07

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami

Czy piłkarska Unia Racibórz ma płynność finansową? Radny Lenk dzieli się podejrzeniami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Miało być transparentnie, przejrzyście. Poprzednia formuła dotowania stowarzyszeń widać została uznane za niebezpieczną - mówił na komisji gospodarki były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Aktualności23 maja 202211:25

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB

Śmietnik niezgody i uciążliwy najemca. Radni kontra MZB - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Ciągnącą się od kwietnia dyskusja dotyczy planowanej inwestycji za 150 tys. zł. Radni nie chcą się na nią zgodzić. Na zdjęciu radny Marcin Fica i dyrektor MZB Andrzej Migus.

(greh)
Aktualności24 maja 202211:56

Zamek Piastowski zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki

Zamek Piastowski zaprasza na koncert z okazji Dnia Matki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Zamek Piastowski w Raciborzu, fot. arch. portalu
Reklama
Reklama
Aktualności25 maja 202210:01

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse

Zoo w Oborze do przebudowy, na drezyny małe szanse - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
9
Racibórz:

Na forum komisji oświaty przedstawiono potrzeby i działania w roku 2022 w raciborskim Arboretum. Przedstawienia dokonała Elżbieta Skrzymowska, dyrektor jednostki z Obory. Po prezentacji doszło do dyskusji.

(greh)
Reklama
Aktualności24 maja 202212:51

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego

Komisje Rady Miasta - Konieczny jak tarcza Polowego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
7
Racibórz:

Prezydent Dariusz Polowy i jego zastępca Dawid Wacławczyk nie pojawili się na majowych komisjach gospodarki i finansów. Na pytania radnych odpowiada wiceprezydent Dominik Konieczny, tym razem w kwestii proponowanych zmian budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Sport23 maja 202221:35

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego

Raciborzanie wśród najlepszych sportowców województwa śląskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na Stadionie Śląskim wręczono nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia sportowe w 2021 roku. Cztery nagrody trafiły do Raciborza.

UMWS, fot. Tomasz Żak
Aktualności25 maja 202212:10

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot

Remont Bema, Cecylii i Rodziewiczówny. Wykonawcy żądają większych kwot - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

Inflacja i wzrost cen materiałów budowlanych sprawiły, że wykonawcy przebudowy trzech dróg w Raciborzu żądają większych kwot wynagrodzenia.

red., fot. z ul. Bema Rafał Ćwirta
Reklama
Sport23 maja 202221:04

Piłkarze szkoły z Nędzy najlepsi w Krzanowicach

Piłkarze szkoły z Nędzy najlepsi w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Biznes25 maja 202209:45

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku

Rafako pochwaliło się sporym wzrostem zysku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Największa raciborska spółka zanotowała w pierwszym kwartale skonsolidowany zysk netto w wysokości 28,7 mln zł wobec straty 4,3 mln zł w pierwszym kwartale 2021 r.

red.
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności24 maja 202211:34

Stary Ostróg do rewitalizacji. Radni widzą taką potrzebę

Stary Ostróg do rewitalizacji. Radni widzą taką potrzebę - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na poprzedniej komisji zwróciliśmy uwagę, że dołączono do rewitalizacji tzw. Małą Płonię. Warto jednak zauważyć, że tak samo ważne są ulice „stara” Rudzka, Przejazdowa, praktycznie do Cecylii – przekonuje były prezydent a dziś radny Mirosław Lenk.

(greh)
Sport23 maja 202209:45

Piłkarki z Rudnika najlepsze na Śląsku

Piłkarki z Rudnika najlepsze na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.