Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 stycznia 202210:48

Zagrywka va banque. Komisja o lodowisku, samochodzie i strzyżeniu trawników

Zagrywka va banque. Komisja o lodowisku, samochodzie i strzyżeniu trawników - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

100 tys. zł z miasta dla powiatu na specjalistyczny pojazd, kontrowersje wokół trawników przy Opawskiej, decybele na Rynku i sypiąca się winiarnia – to tematy z czwartkowego posiedzenia komisji gospodarki Rady Miasta.

[Pomoc dla powiatu - zakup samochodu dla Warsztatów Terapii Zajęciowej (WTZ), przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych] Jednym z punktów posiedzenia była uchwała dotycząca zmian budżetu na rok 2022. Jej przedstawieniem zajęła się skarbnik miasta, Beata Koszowska-Gralak. Prezydent proponuje przekazać powiatowi 100 tys. zł na pojazd dla WTZ. Jako pierwszy do dyskusji włączył się radny Mirosław Lenk. – Prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej jest zadaniem własnym powiatu, ale prowadzimy to w gminie. Mówiła pani, że koszt samochodu to 300 tys. Co się na nie składa? – dociekał.

- Jest to samochód specjalistyczny, przygotowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. WTZ ma już taki samochód, ale on ma duży przebieg, możliwe, że nawet z piątką z przodu. Zostałby sfinansowany ze środków PFRON, ale konieczne jest wniesienie wkładu własnego, w tym przypadku wysokości 100 tys. złotych – odpowiedział Dariusz Polowy.

Mirosław Lenk zwrócił uwagę, że WTZ to jednostka przeznaczona dla wszystkich gmin powiatu raciborskiego. – Pan prezydent z pewnością wie, ile statystycznie jest uczestników z poszczególnych gmin. Trochę mnie to jednak zastanawia, że ten wkład własny fundujemy sami. Powiat jest zdolny do prowadzenia jednostki we własnych strukturach – odparł M. Lenk.

- W momencie, gdy WTZ funkcjonował w strukturach OPS, to i tak co roku dokładaliśmy do tego, nie było to jednak księgowane po stronie WTZ. Teraz kwota na jednego uczestnika warsztatów znacząco wzrosła, dzięki czemu z kasy miasta nie dokładamy. Prosiłbym jednak, by wykazać dobrą wolę i zgodzić się na wyasygnowanie kwoty. Jeśli tak się nie stanie, to będziemy musieli poszukać innego rozwiązania – stwierdził włodarz Raciborza.

- Gminy są trudnym partnerem do rozmów. Wiem o tym. Jesteśmy jedynym takim ośrodkiem w powiecie, ale nie chciałbym, by generowało to niepotrzebne koszty – powiedział na zakończenie wymiany zdań rajca z Ocic.

Ostatecznie uchwałę poddano pod głosowanie. Dwóch radnych było za, pięciu wstrzymało się od głosu, a czterech było nieobecnych.

[Dzierżawa nieruchomości przy Opawskiej 70-70a] Rajcy zajęli się również uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonej w Raciborzu przy ul. Opawskiej 70-70a.

– Uchwała wraca na forum rady już po raz kolejny. W międzyczasie doszło do spotkania i zawarcia porozumienia, w związku z czy uchwała wróciła – powiedziała naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami.
Głos zabrał radny Jarosław Łęski. – Proponuję wycofać uchwałę lub wstrzymać się od głosu. Uchwała przekazuje tereny pod zarząd dwóch wspólnot, a są tam jeszcze trzy inne – stwierdził radny. – Mam podobne wątpliwości, co w sytuacji koszenia trawy. Kto będzie kosił jedną połowę, a kto drugą? – dociekał radny Marian Czerner.

- Były prowadzone rozmowy, ale widać nie do wszystkich dotarła wiadomość o takowych, w związku z czym nie mogli się na nich pojawić. Być może trzeba będzie procedować to ponownie, łącznie ze spotkaniem. Jest więc całkiem możliwe, że wycofam tę uchwałę z posiedzenia Rady Miasta – powiedział D. Polowy.

Do dyskusji dołączył radny Mirosław Lenk. – Generalnie w naszym zarządzaniu pozostały dwie działki? Czemu więc nie zagrać va banque i przekazać całości w użyczenie wspólnotom? Przecież MZB nie będzie tam latać na ten kawałek z kosiarką – stwierdził. Dodał także, że mieszkańcy wszystkich budynków są członkami jakiejś wspólnoty.

To stwierdzenie radnego Lenka musiał sprostować włodarz Raciborza. – Panie radny, tam nie ma takiej sytuacji. Tam jest też budynek będący w całości w zarządzaniu MZB, gdzie nie ma żadnej wspólnoty – stwierdził prezydent.

- Na papierze to z pewnością wyjdzie, ale w rzeczywistości nie. Wspólnoty się nie dogadają i będą dyskoteki – stwierdził radny Marian Czerner. Mirosław Lenk dodał z kolei, że zasadne wydaje się dzierżawienie, ale wszystkim, nie wybranym.

- Zgadzam się z panami. W związku z tym jak już powiedziałem jestem w stanie wycofać uchwałę raz jeszcze i przeprowadzić kolejne spotkanie. Najważniejsze, by doprowadzić do porozumienia – stwierdził prezydent Raciborza.

[Park Kulturowy Serce Starego Raciborza] Ostatnią uchwałą przygotowaną na najbliższą sesję była ta poświęcona utworzenia parku kulturowego pod nazwą „Park Kulturowy Serce Starego Raciborza”. – Uchwała wraca po raz kolejny, wraz ze zmianami zaproponowanymi przez przedsiębiorców. Jeśli jednak macie państwo jakieś uwagi, to chętnie na nie odpowiem – powiedział prezydent.

- Myślę, że więcej tej uchwale poświęcimy na komisji budżetu. Prosiłbym więc pana, by zabezpieczył pan na poniedziałkowe posiedzenie obecność prawnika. Możliwe, że pojawią się wątpliwości co do pewnych kwestii prawnych. Nie wiem jeszcze jak będziemy obradować, ale jeszcze czekam z decyzją. Mamy już 30 tys. zakażeń, to już nie przelewki. Dam odpowiedź w poniedziałek rano, jaki będzie tryb obrad – powiedział radny Mirosław Lenk, przewodniczący komisji budżetu.

Uchwała została poddana pod głosowanie. Dwóch radnych było za, jeden przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu, a trzech nieobecnych.

[Sprawa lodowiska, winiarni i dawnej biblioteki] W części spraw bieżących i wolnych wniosków jako pierwszy głos zabrał Piotr Klima. – Chciałem prosić pana prezydenta o odpowiedzi na te nasze wszystkie pisma, wnioski dotyczące lodowiska. Odpowiedzi nie ma, a teraz mieszkańcy atakują radnych, że im to przeszkadza. Czy w jakiś sposób możemy tym ludziom pomóc? Ze strony urzędu padło zapewnienie, że liczba decybeli będzie wieczorami ograniczana, a zdaniem mieszkanek Rynku tak się nie stało. W związku z tym proszę o możliwość spotkania, w trybie pilnym. Można to zrobić w salce parafialnej, czy w miejscu byłej biblioteki. Dodatkowo, nie chciałbym, żeby ta nieruchomość poszła za przysłowiowy „psi grosz” – mówił.

Radny odniósł się także do niedawnej sytuacji na zapleczu ulicy Drzymały. – Tak nie może być, że robiliśmy akcję z mediami, ostrzegaliśmy, a nic się w tej kwestii nie zmieniło. Czy to nasze, czy nie, to nie powinno nas interesować. Dla nas najważniejsze powinno być zdrowie i życie ludzi! – mówił. Dodał także, że szczególnie groteskowo wyglądają drzewa rosnące z okien, z między cegieł. – Czemu nie można ich wyciąć, wyrąbać! – grzmiał.

Czytaj: Płat tynku runął na forda i volkswagena. Akcja straży przy ul. Drzymały [FOTO]

- Co do odpadającego tynku z budynku winiarni, podjęcie prac na cudzym majątku jest trudnym przedsięwzięciem. Proszę pamiętać, że swego czasu prosiłem o środki na zabezpieczenie starego szpitala, ale nie spotkało się to z aprobatą. Mural konsultowany nie był, bo dotyczy naszego stosunku do tych, którzy byli przed nami, a nie dokładnym odbiciem. Co do Rynku, mogę powiedzieć, że moja odpowiedź mieszkańcom jest znana. Agregat jest dużo cichszy niż rok temu, a i muzyka poza wybranymi momentami nie jest głośno puszczana – odniósł się do spraw Piotra Klimy, Dariusz Polowy.

- Czyli pana zdaniem na Rynku powinni mieszkać starzy i głusi? – powiedział przewodniczący Klima. – Postaram się skontaktować z mieszkańcami i ustalić termin – stwierdził prezydent. Radny Henryk Mainusz stwierdził z kolei, że „zawsze można ogłosić spotkanie przez księdza proboszcza” w czasie Mszy świętej.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności19 maja 202214:25

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum

Tak za życia wyglądała Dżed-Amonet-ius-anch - Egipcjanka z raciborskiego Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Racibórz:

W raciborskim Muzeum trwa jedna z ciekawszych konferencji poświęcona mumii egipskiej z raciborskiego Muzeum. Prezentowane są najnowsze badania, a także rekonstrukcja twarzy kobiety. Wydarzenie jest transmitowane live.

red., fot. Muzeum w Raciborzu
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202213:22

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO]

Festyn ekologiczny na raciborskim Rynku [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Tematem przewodnim festynu była ochrona flory i fauny. Całemu wydarzeniu towarzyszył event organizowany przez firmę z Łodzi "Świat Przygód" Grzegorz Boryca. Na scenie wystąpiły dzieci z raciborskich placówek oświatowych, a także wychowankowie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Aktualności19 maja 202209:27

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku

Zbliża się zmiana nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej na Śląsku - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
Region:

Już 23 maja nastąpi kolejny etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, tym razem dotyczący województwa śląskiego.

red.
Reklama
Aktualności20 maja 202209:45

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem

Służby METEO ostrzegają. Możliwe burze z gradem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie, fot. arch. portalu/Jan Ptak
Aktualności19 maja 202208:56

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu

GDDKiA. Przygotowujemy kolejne inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na DK45 w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
5
Racibórz:

- Podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK45 z drogą wojewódzką nr 416 w Raciborzu (przy mleczarni). Wykonawcą zadania jest firma DMK Inżynieria z Rybnika, a wartość umowy wynosi o wartości 366 250,95 zł - informuje katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

red.
Aktualności19 maja 202220:26

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete

Pokazano jak wyglądała Egipcjanka z raciborskiego Muzeum. Była piękna jak Nefretete - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

- Badania naukowe mumii egipskich na przykładzie Dżed-Amonet-Ius-Anch z zbiorów Muzeum w Raciborzu – konferencja pod tytułem odbyła się w dawnym kościele pw. św. Ducha. Poznaliśmy wreszcie oblicze Egipcjanki, której zmumifikowane zwłoki od II poł. XIX w. znajduje się w naszym mieście.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności20 maja 202216:13

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO]

Uroczyste ślubowanie patronackich klas Straży Granicznej w Raciborzu [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Uczniowie dwóch klas pierwszych o profilu Straży Granicznej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu wzięli dziś udział w uroczystym ślubowaniu. Wczoraj z kolei ZSOMS zorganizowało w sądzie konferencję pt. Bezpieczeństwo w teorii i praktyce, a w dziś jej murach otwarto Laboratorium Dziecka, a na finał zorganizowano piknik wojskowy.

SOSG Racibórz, ZSOMS/Barbara Skoczewska
Aktualności20 maja 202220:55

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ]

Pożar kościoła w Pietraszynie. Cztery osoby ranne [FOTO i WIDEO z ĆWICZEŃ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzanowice:

Pożar butli propan-butan w kościele w Pietraszynie, a do tego cztery osoby ranne i konieczność rozwinięcia linii na długości około 800 metrów od rzeczki Biała Woda - taki był scenariusz dzisiejszych działań w ramach ćwiczeń gminnych OSP w gminie Krzanowice.

red.
Reklama
Aktualności20 maja 202209:22

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach

Raport 998. Nieostrożność przyczyną pożaru w Krzanowicach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzanowice
Aktualności19 maja 202209:14

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi

Obwodnica i okolice. Tak zagospodarowano teren wokół nowej drogi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
Racibórz:

Sezon rowerowych i pieszych wędrówek już w pełni. Na zdjęciach pokazujemy rejon otwartej w marcu wschodniej obwodnicy Raciborza, m.in. nowego mostu na starej Odrze pomiędzy Ostrogiem a Miedonią oraz wiaduktu kolejowego na końcu ul. Nad Koleją.

fot. Jan Ptak
Kultura i edukacja19 maja 202221:01

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ

Koncert jubileuszowy na 20-lecie raciborskiej PWSZ - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Zaproszenie rektora dr. Pawła Strózika przyjęła liczna grupa wykładowców oraz przyjaciół uczelni. W tym roku mija dwadzieścia lat od chwili, gdy Racibórz stał się miastem akademickim.

fot. Katarzyna Kubik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport20 maja 202206:07

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh), fot. arch. portalu
Reklama
Aktualności19 maja 202222:39

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza

Wielka Czantoria i fotograficzna ciekawostka spod Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Andrzej Czogała, który na naszym portalu prezentował już unikalne panoramy Raciborza, tym razem prezentuje zdjęcia wykonane obok wieży ciśnień w Strzybniku.

fot. Andrzej Czogała
Aktualności19 maja 202208:33

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Posłanka Lenartowicz poparła prezydencki projekt ustawy w sprawie Narodowego Dnia Powstań Śląskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
14
Racibórz:

- Uczcijmy Dzień Powstań Śląskich jako wspólne Święto wszystkich Ślązaków - przekonuje parlamentarzystka z PO, rodem z podraciborskich Krzanowic.

materiał nadesłany/Gabriela Lenartowicz
Reklama

Partnerzy portalu

Fundusz Górnośląski
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności19 maja 202208:30

Na zamku wióry lecą. Panowie rzeźbią księżniczki [FOTO]

Na zamku wióry lecą. Panowie rzeźbią księżniczki [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W środowe przedpołudnie 18 maja 2022 r. na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu ruszył II plener rzeźbiarski pt. „Opolsko-raciborskie księżniczki z rodu Piastów”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Raciborski - Grzegorz Swoboda. Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

Zamek Piastowski w Raciborzu
Reklama
Aktualności20 maja 202216:43

Małe i duże Koziołka Matołka podróże

Małe i duże Koziołka Matołka podróże - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Przedszkole nr 17 im. Koziołka Matołka w Raciborzu Markowicach zorganizowało konkurs międzyprzedszkolny pt. Podróże małe i duże Koziołka Matołka.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 13.05.2022
17 maja 202211:53

Nasz Racibórz 13.05.2022

Nasz Racibórz 06.05.2022
17 maja 202211:52

Nasz Racibórz 06.05.2022

Nasz Racibórz 22.04.2022
23 kwietnia 202210:50

Nasz Racibórz 22.04.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.