Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności26 listopada 202109:05

Mieszkańcy piszą skargi, dyrektor CKZiU nr 1 zapowiada pogadanki i odsyła do służb

Mieszkańcy piszą skargi, dyrektor CKZiU nr 1 zapowiada pogadanki i odsyła do służb - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Mieszkańcy ulicy Ludwika skarżą się na sąsiedztwo Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 (Budowlanka/Gastronomik). Pety, puszki po piwnie, małpki - wyliczają to, co zostaje po młodzieży.

Źródłem problemu, jak piszą do nas w liście mieszkańcy ul. Ludwika, jest brama na zapleczu szkół. - Umiejscowienie tejże bramy i fakt, iż jest ona otwarta przez cały dzień jest właśnie powodem naszego problemu. Przez otwartą bramę w każdy dzień powszedni kilkudziesięciu uczniów szkoły budowlanej wychodzi na każdej przerwie i oblega skwery, murki, ławki i urządzenia placów zabaw dla dzieci. W tym czasie jedynymi słowami, które odbijają się od ścian bloków są najbardziej wymyślne wulgaryzmy, głośne śmiechy, krzyki i wyzwiska. Dodaję, że ulica Ludwika jest zamieszkała głównie przez starsze osoby nie przyzwyczajone do takiego słownictwa. Podczas tych „spotkań” wypalane są ogromne ilości papierosów, spożywane różne posiłki oraz napoje, których niedopałki i opakowania pozostają w miejscu „libacji”. Często pozostają także puszki po piwie lub puste butelki tzw. „małpki”. Pod bramę podjeżdżają różne samochody na obcych tablicach rejestracyjnych z ciemnymi szybami, które po chwili odjeżdżają. Jakakolwiek próba reakcji na zaistniałą sytuację mającą na celu uciszenie młodzieży lub wyegzekwowanie porządku po wypaleniu 15 papierosów w jednym miejscu kończy się wiązanką wulgaryzmów w kierunku starszych osób. Mieszkańcy wolą już sami posprzątać lub nie reagować w ogóle z uwagi na zagrożenie ze strony agresywnej młodzieży. Nie wszystkie te osoby wyglądają na osoby pełnoletnie. Podejrzewamy, że przychodzą tam też uczniowie innych szkół nie tylko ponadpodstawowych, a sytuacje, które dzieją się w tym rejonie mogą świadczyć o popełnianiu tam różnego rodzaju przestępstw, wykroczeń i demoralizacji nieletnich. Sytuacja, którą opisujemy odbiła się już bez jakiegokolwiek echa i reakcji od pana dyrektora szkoły budowlanej. Nic nie zostało w tym kierunku zrobione a wręcz sytuacja została zlekceważona. My chcemy tylko spokojnie dożyć starości. W związku z bezradnością nosimy się z zamiarem wyegzekwowania prezesa Spółdzielni Nowoczesnej ogrodzenia terenu naszego osiedla, montażu monitoringu i dodatkowego oświetlenia, co będzie jednak wiązało się z poniesieniem przez nas kosztów tej inwestycji w sposób pośredni - czytamy w korespondencji, do której dołączono zdjęcia.

Stanowisko w sprawie zajął Jacek Kąsek, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu. - Szanowni Państwo, z uwagą i wielką troską przeczytałem list mieszkańców ul. Ludwika skierowany do redakcji - zapewnia. - Z jego treści wynika, że jako dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu „Budowlanka – Gastronomik” też jestem jego adresatem. Śpieszę wyjaśnić, że szkoła pracuje w dwóch budynkach – przy ul. Wileńskiej 6 i 8. Z tych budynków korzysta prawie 900 uczniów. Wejścia do szkół są usytuowane od ul. Ogrodowej oraz Wileńskiej - dokładnie trzy. Ponadto od ul. Ogrodowej oraz ul. Ludwika są wjazdy na teren szkoły dla pracowników zmotoryzowanych. Z tych wjazdów korzystają także dostawcy, pracownicy punktu szczepień oraz, jako dodatkowych wejść dla pieszych, młodzież szkoły. Z przyczyn organizacyjnych nie jesteśmy w stanie zamykać wjazdów w czasie trwania zajęć szkolnych.

Z tych samych przyczyn pracownicy szkoły nie są w stanie, podczas przerw śródlekcyjnych, wychodzić za każdym z uczniów (dodam wychodzących pięcioma wyjściami ze szkoły) i kontrolować, co robią poza jej terenem. Odnosząc się do tekstu listu „Sytuacja (…) odbiła się już bez jakiegokolwiek echa i reakcji od Pana Dyrektora szkoły budowlanej. Nic nie zostało w tym kierunku zrobione a wręcz sytuacja została zlekceważona” oświadczam, że podczas rozmowy z anonimowym rozmówcą w dniu 28 września 2021 r. obiecałem przeprowadzenie lekcji wychowawczych. Stosowne polecenie zostało wysłane w tym samym dniu do wychowawców klas. Prosiłem także rozmówcę, by niezwłocznie wzywał służby miejskie w takich sytuacjach. Bardzo się martwię cytowanymi zarzutami autorów pisma, że to młodzież CKZiU nr 1 jest sprawcą ich utrudnień w codziennym życiu. Jeśli problem faktycznie istnieje, to powinno się ustalić sprawców. Od przestrzegania porządku publicznego powołane są odpowiednie służby. Należy je wzywać w sytuacji „zagrożenie ze strony agresywnej młodzieży”. Incydenty się zdarzają. Incydent nie może jednak piętnować wszystkich uczniów Centrum.

Informuję jednocześnie, że zobowiązałem wychowawców klas, by ponownie przeprowadzili w klasach pogadanki z uczniami szkoły na temat zachowania się w przestrzeni publicznej ze szczególnym uwzględnieniem poszanowania praw naszych Sąsiadów. Informuję ponadto, że przesłałem pismo mieszkańców ul. Ludwika do wiadomości rodziców uczniów z komentarzem oraz prośbą o wsparcie w tej pilnej sprawie - informuje dyrektor.

Autor: opr. w, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności29 września 202212:35

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO]

Złote gody małżeńskie w gminie Rudnik [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Rudnik:

Pięć par z gminy Rudnik świętuje w tym roku 50-lecie pożycia małżeńskiego. Dziś w sali narad Urzędu Gminy małżonkowie-jubilaci odebrali medale przyznane im przez Prezydenta RP.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:23

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie

Zbadano szczątki Łokietka. Król po matce miał raciborskie korzenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
onet.pl, fot. Projekt badań nieinwazyjnych pochówku Władysława Łokietka
Reklama
Reklama
Aktualności29 września 202209:40

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?

Raport 998. Wyciek gazu przy Londzina. Co było przyczyną?  - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności29 września 202215:09

Bon turystyczny dłużej

Bon turystyczny dłużej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ZUS Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Aktualności30 września 202210:10

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM]

Koncerty, spektakle, wystawy, zawody - październik w Raciborzu [KALENDARIUM] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

40-lecie Universe, Andrzej Sikorowski z córką, Wiatraki, ostrawscy filharmonicy, spektakl Goło i wesoło - to tylko niektóre atrakcje w październikowym kalendarium.

Grzegorz Wawoczny
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:39

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych

Konkurs Wiedzy o Ruchu Drogowym - znamy najlepszych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Biblioteka Racibórz
Aktualności29 września 202209:29

RCK zaprasza na kurs tańca towarzyskiego

RCK zaprasza na kurs tańca towarzyskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
RCK, fot. pixabay.com/superzoukeiro
Reklama
Aktualności30 września 202213:41

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne!

Drezno, Wiedeń, Brno, Nikiszowiec a może Gdańsk? – zobacz najpiękniejsze Jarmarki Świąteczne! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Wiedeń to absolutna klasyka jarmarków bożonarodzeniowych. Nikiszowiec jest za to bliżej i chwali się ciekawymi atrakcjami kulturalnymi i kulinarnymi. Brno jest stolicą regionu morawskiego. Drezno czaruje pięknem architektury, smakiem Christstollen i… ma najlepsze grzańce! Gdańsk cieszy się najpiękniejszym z jarmarków w Polsce, a jego największym atutem jest położenie nad morzem. 

materiał partnerski
Aktualności1 października 202219:34

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO]

Raciborski Hubertus. Parada i gonitwa [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Drugi z trzech Hubertusów w powiecie raciborskim odbył się dziś w Raciborzu. Organizatorem była Huzarska Dolina Ludwika Gorczycy.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Aktualności30 września 202211:48

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze

Czwartkowe spotkania w Muzeum coraz popularniejsze - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Reklama
Aktualności1 października 202208:16

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi

Dzień Seniora: Promyk słońca w Domu św. Notburgi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Sport30 września 202206:51

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
(greh)
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport29 września 202205:46

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce

Udany start Ewy Szymik podczas zawodów Jiu Jitsu w Banja Luce - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Sparta Kuźnia Raciborska
Aktualności1 października 202215:46

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO]

Motorowe pożegnanie sezonu w Zabełkowie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Krzyżanowice:

Ford T rocznik 1913 z muzeum Forda w Będzinie był dziś ozdobą zlotu pojazdów zabytkowych w Zabełkowie. Wydarzenie zakończyło sezon na pograniczu.

red.
Reklama
Sport1 października 202214:43

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali

W Chałupkach zagrają dla Mikołaja Kubali - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
opr. (greh)
Aktualności1 października 202215:48

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO]

Memoriał szachowy im. Alfreda Chrobaka [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Powiatowe Centrum Sportu gości dziś blisko stu szachistów – uczestników III Międzynarodowego Memoriału Szachowego im. Alfreda Chrobaka – OPEN.

red.
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.