Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności19 listopada 202111:14

W Pogrzebieniu o Tragedii Górnośląskiej

W Pogrzebieniu o Tragedii Górnośląskiej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Kornowac:

"Młodzi nie wiedzą, starzy nie pamiętają" – to słowa mieszkańca Rydułtów, uczestnika projektu publikacji „Jo był ukradziony…”. Książka porusza kwestię Tragedii Górnośląskiej, która obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska.

Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemców. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania. To bardzo bolesny i długo ukrywany fragment powojennej historii Śląska, który odbił się traumą na kilku pokoleniach. Starania o przywrócenie pamięci o tych wydarzeniach, od kilku lat czyni Stowarzyszenie „Moje Miasto”, które wydało książkę, wyprodukowało spektakl i film.

W tym roku doczekaliśmy się wystawy historycznej, która właśnie podróżuje po naszym regionie. W ramach nowego projektu została przygotowana profesjonalna wystawa opartą na materiałach opublikowanych w książce „Jo był Ukradziony. Tragedia Górnośląska. Ziemia Rybnicka”, materiałach archiwalnych i zbiorach bibliotecznych. Wystawa została przygotowana przez zespół historyków zamieszkujących nasz region.

22 listopada 2021 o godz. 17.00 w Domu Kultury w Pogrzebieniu przy ul. Grabowej 4, będzie można zobaczyć wystawę, jak również wysłuchać wykładu historycznego dra Mateusz Sobeczko i mgr Patrycji Tomiczek, a także nabyć najnowszą publikację "Jo był Ukradziony".

aaa.[248]

Autor: Materiał nadesłany, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności12 lipca 202510:23

Związkowiec o sytuacji Eko-Okien: redukcje załogi mogą sięgnąć 50 proc.

Związkowiec o sytuacji Eko-Okien: redukcje załogi mogą sięgnąć 50 proc. - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
37
Powiat:

- Z nieoficjalnych informacji pochodzących od przedstawicieli kadry zarządzającej w Eko-Oknach na chwilę obecną redukcja może dotyczyć 40-50 proc. załogi - onet.pl cytuje Dawida Brożka, przewodniczącego MOZ NSZZ "S" Silesia w Stanowicach.

źródło: onet.pl, fot. mat. prasowe spółki
Reklama
Aktualności12 lipca 202510:10

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy

Szpital Rejonowy w Raciborzu - oferta pracy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie płatne
Aktualności11 lipca 202507:00

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy

Co? Gdzie? Kiedy? Nawigator weekendowy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W nadchodzący weekend po raz kolejny będzie się wiele działo. Sprawdź, co wydarzy się w Raciborzu i okolicy w najbliższych dniach i zdecyduj, gdzie się wybrać.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 11.07.2025
10 lipca 202521:57

Nasz Racibórz 11.07.2025

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.