Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 października 202108:16

Odbyła się debata o leku na COViD-19

Odbyła się debata o leku na COViD-19 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Eksperci: nie szukamy jednego leku na COVID-19, tylko kilku leków na różne fazy choroby - podała PAP.

Najbardziej pożądanym lekiem na COVID-19 jest lek przeciwwirusowy w tabletce, ale szukamy różnych leków, które zadziałają w różnych fazach choroby – mówili eksperci podczas czwartkowej debaty poświęconej poszukiwaniu leku na COVID-19.

Eksperci przypomnieli, że leki na COVID-19 dzielą się na różne grupy, i choć lek przeciwwirusowy w tabletce jest najbardziej pożądany, bo zwalcza namnażanie wirusa w organizmie, to w dłuższej perspektywie ludzie potrzebują różnych leków.

„Istotne jest, by pamiętać, że leki dzielimy na różne grupy. Leki przeciwwirusowe mają zapobiec chorobie; druga grupa to leki modulujące odpowiedź układu immunologicznego oraz trzecia grupa – leki dla osób, u których doszło do zakażenia i uszkodzeń w organizmie – czyli leki na tzw. +long covid+” – powiedział prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Prof. Pyrć odniósł się również do informacji o firmie farmaceutycznej Merck, która na początku października wystąpiła do Amerykańskiej Agencji Leków (FDA) o zezwolenie na awaryjne użycie molnupiraviru w USA, zwiększając szansę tabletki na zostanie pierwszym doustnym lekiem przeciwwirusowym na Covid-19.

„Ja zawsze jestem ostrożny przy tego typu informacjach, bo nie mamy dostępu do pełnych wyników badań dla tego leku – ja takich nie widziałem. W naszym przypadku musi się wypowiedzieć Europejska Agencja Leków. Wszystko będzie zależało od tego jak dobrej jakości badania zostaną przedstawione i czy będą wystarczające” – zastrzegał prof. Pyrć.

Dodał, że podobnie jak w przypadku szczepionek, trzeba ocenić stosunek korzyści do ryzyka.„W przypadku tego leku – molnupiraviru – były podnoszone pewne zastrzeżenia. Prawdopodobnie korzyści wynikające z terapii będą znacznie większe niż ryzyko, ale bardzo bym uważał, bo ciągle jesteśmy przed kluczowym momentem oceny przez ekspertów zewnętrznych. Na razie mamy deklarację producenta, a to jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o tym, że lek już jest. Na pewno jest to jeden z wiodących typów na rynku” – podsumował prof. Pyrć.

Debatę "Poszukiwanie skutecznego leku na COVID-19" zorganizowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach cyklu „Ufajmy nauce” z okazji swojego jubileuszu trzydziestolecia. (PAP) Urszula Kaczorowska

Autor: PAP, fot. Skica911, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202617:18

Dworzec PKP w Raciborzu: Zatoczki nie będzie, ale prezydent wskazuje alternatywy

Dworzec PKP w Raciborzu: Zatoczki nie będzie, ale prezydent wskazuje alternatywy - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
21
Racibórz:

Mieszkańcy liczyli na ułatwienia przy głównym wejściu do nowo wyremontowanego dworca, jednak władze miasta studzą zapał. Choć radny Marcin Fica w swojej interpelacji podnosił problem trudności z wysadzeniem pasażerów, prezydent Jacek Wojciechowicz odpowiada: „istnieje wiele innych możliwości”.

red.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202623:25

XXIX sezon RLPS przeszedł do historii [FOTO]

XXIX sezon RLPS przeszedł do historii [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

25 kwietnia 2026 roku hala OSiR w Raciborzu stała się areną decydujących spotkań XXIX sezonu Raciborskiej Ligi Piłki Siatkowej. Zmagania najlepszych drużyn rozgrywek przyciągnęły liczne grono kibiców, którzy od pierwszych akcji mogli śledzić widowiskową i stojącą na wysokim poziomie rywalizację. Nie brakowało długich wymian, efektownych ataków oraz zaciętej walki o każdy punkt, co przełożyło się na sportowe widowisko godne finału sezonu.

opr. red., fot. Jan Ptak, Oskar Tomeczek
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport25 kwietnia 202623:35

Wyrównany mecz i walka do końca. Unia Racibórz dzieli punkty z Naprzodem Czyżowice [FOTO]

Wyrównany mecz i walka do końca. Unia Racibórz dzieli punkty z Naprzodem Czyżowice [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Emocje, walka w środku pola i wynik otwarty do ostatnich minut - tak można opisać spotkanie pomiędzy MKS Unią Racibórz a LKS Naprzodem Czyżowice. Mimo wielu prób z obu stron, ostatecznie żadna z drużyn nie zdołała przechylić szali zwycięstwa.

Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 24.04.2026
23 kwietnia 202619:31

Nasz Racibórz 24.04.2026

Nasz Racibórz 17.04.2026
16 kwietnia 202616:24

Nasz Racibórz 17.04.2026

Nasz Racibórz 10.04.2026
9 kwietnia 202622:37

Nasz Racibórz 10.04.2026

Nasz Racibórz 03.04.2026
2 kwietnia 202622:34

Nasz Racibórz 03.04.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.