Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 października 202108:42

Prezydent na Ostrogu. Przyszło dziewięć osób i trzech radnych

Prezydent na Ostrogu. Przyszło dziewięć osób i trzech radnych - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

We wtorek (5.10) prezydent Dariusz Polowy spotkał się z mieszkańcami dzielnicy Ostróg. To drugie spotkanie w ramach cyklu wizyt w raciborskich dzielnicach. W poniedziałek prezydent spotkał się z mieszkańcami Miedoni, wczoraj Ostroga, a dziś o godz. 17 w planach jest wizyta w DK Strzecha, aby porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy Stara Wieś/Proszowiec.

Do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Cecylii gdzie odbyło się wtorkowe spotkanie przybyła porównywalna liczba mieszkańców co do roku poprzedniego. Dziś było ich 9, obecni byli także radni Justyna Poznakowska, Marcin Fica i Michał Kuliga.

Prezydent na wstępie podziękował przybyłym mieszkańcom za poświęcenie cennego czasu i za chęć przybycia na spotkanie. Włodarz miasta na początku przypomniał tematy, które poruszano na poprzednim spotkaniu z 14 września 2020 roku. Większość tematów została zrealizowana, a część jest w trakcie realizacji.

Aktualnie realizuje się ważna inwestycja na Ostrogu, a więc budowa żłobka miejskiego. - Możemy być dumni, ponieważ obiekt jest bardzo sensownie wykonany. Skorzystaliśmy z dofinansowania w wysokości 3,5 mln zł, a więc nasz koszt za obiekt o przyzwoitej jakości i wartości gmina uzyska za niecały milion złotych. Prezydent wspomniał także o dopłacie w ramach projektu Maluch +.

Kolejną inwestycją jest winda przy Urzędzie Miasta, która będzie ułatwieniem dla wszystkich mieszkańców, którzy mają problem z poruszaniem się. Inwestujemy także w remonty drogowe, których jest dużo, ale mam nadzieję, że szybko one minął i będziemy mogli korzystać z dobrodziejstwa nowych dróg po których będziemy się poruszać.

Żywą dyskusję wzbudził temat korków na Ostrogu w godzinach porannych i popołudniowych w okolicach stacji paliw, gdy młodzież zmierza do szkoły, a pozostali mieszkańcy do pracy. Była także poruszana kwestia wyjazdu na ulicę Rudzką z pobocznych ulic. Padały różne propozycje od sygnalizacji świetlnej po przejście podziemne. Niestety na ten moment nie ma dobrego rozwiązania. Natomiast rozważana będzie kwestia kładki pieszo-rowerowej na rzece Odra. - Będziemy dążyć do tego, żeby taka kładka powstała - mówił włodarz miasta.

Kolejnym tematem była regulacja świateł na przejściu dla pieszych przy ul. Mickiewicza. Sprawa rozwiązała się w pewien sposób sama, ponieważ zepsuł się sterownik, którego nie opłaca się robić ze względu na przestarzałą instalację. Na ten moment nie ma planu naprawiania sygnalizacji, ponieważ wychodzi na to, że aktualnie brak świateł w tym miejscu nie jest utrudnieniem. Jeśli głosów pojawi się więcej iż należy wymienić sterownik to tak zrobimy. Prezydent wskazał, że w przyszłości będzie wymieniana sygnalizacja przy sądzie na bardziej inteligentną (taka jak obecnie jest przy Mycie).

Kolejnym poruszonym tematem było bezpieczeństwo pieszych na moście zamkowym poprzez zamontowanie barierek między chodnikiem, a jezdnią. Jak poinformował prezydent - ZDW nie wyraża na taki montaż zgody. - W temacie przejścia dla pieszych przy ulicy Siwonia, będziemy się starać uzyskać zgodę od ogródków działkowych i ZDW - dodał D. Polowy.

Następnie dyskusja wywiązała się w kwestii braku miejsc parkingowych na Ostrogu. Głównie chodziło o ulicę Królewską. Dyskusja w tym temacie była żywa i długa. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na to, że kiedyś był duży parking w obrębie ulicy Królewskiej, ale na jego miejscu wybudowano bloki TBS. - Zawsze wskazuje na to, że miejsca parkingowe są istotnym elementem każdego przedsięwzięcia w mieście - mówił prezydent, który zapewnił, że osobiście przyjrzy się sprawie.

Kontynuowano temat ulicy Królewskiej, która wymaga remontu, a także ulic Cecylii (obecnie w remoncie), Elżbiety, Orzeszkowej i Rzemieślniczej. W dalszej części ponownie wrócił temat żłobka miejskiego i kwestia dojazdu do niego. Poruszano kwestie zmian ruchu drogowego rozpatrując ewentualnie drogi jednokierunkowe, ale więcej szczegółów poznamy, gdy żłobek zostanie uruchomiony.

Wspomniano także o uciążliwości dotyczącej nabożeństw w kościele zielonoświątkowym. Była sugestia, żeby było ciszej. Pojawił się także temat Zbiornika Racibórz Dolny jako zbiornika mokrego. Prezydent odpowiedział, że jeszcze musimy poczekać 4 lata zgodnie z projektem. Podkreślono, że na poziomie rządowym jest dobra wola, aby utworzyć zbiornik mokry.

Poruszono także temat studzienek kanalizacyjnych na ulicy Goduli. Jeszcze w tym roku regulacja zostanie przeprowadzona w celu poprawy odwodnienia. Wspomniano także o uciążliwości i hałasie spowodowanym ruchem samochodów na ulicy Rudzkiej z prośbą o budowę ekranów akustycznych. - Trzeba mieć świadomość, że szybko się to nie wydarzy, aczkolwiek jest to na etapie wniosku do zarządcy drogi wojewódzkiej.

Mówiono także o sposobie koszenia wałów wzdłuż Odry. Tu prezydent mówił, że umowa z Wodami Polskimi się skończyła. Są otwarci na współpracę, ale wszystko długo trwa. Poruszony był także temat czyszczenia ulic Cygarowej i Rzemieślniczej - zgodnie z kategoriami ul. Rzemieślnicza oczyszczana jest jeden raz w miesiącu, natomiast Cygarowa według potrzeb jednak nie więcej niż raz w miesiącu.

Na koniec przystąpiono do wolnych wniosków mieszkańców. Pytano o remont ulicy Cecylii, zapadliska na ul. Elżbiety. Tu odpowiedzi padły iż ulice będą w najbliższym czasie wyremontowane. Rozmawiano także o oświetleniu przy ul. Cecylii i Lotniczej. Wspomniano także o potrzebie remontu ul. Agnieszki. Później temat zszedł na przywrócenie do użytku aquaparku H2Ostróg - prezydent mówił o tym, że pompa już przyszła, a w najbliższym tygodniu ma nastąpić odbiór. Jednocześnie prezydent przypomniał, że nie pozwoli oddać aquaparku do użytku, gdy ten nie będzie w 100% sprawny. Na koniec zapytano o rozstrzygnięcie konkursu nt. budżetu obywatelskiego, a dyskusję zakończono tematem budowy zadaszonego lodowiska. Prezydent wyraził nadzieję, że będzie można z obiektu korzystać zimą 2022 roku.

Prezydent podsumowując zapewnił, że dołoży wszelkich starań aby spełnić obietnice z zeszłego roku, oraz zapokoić potrzeby mieszkańców zgłaszane na tegorocznym spotkaniu. Kolejne spotkanie z mieszkańcami przewidziane jest na środę (6.10) w DK Strzecha (Stara Wieś/Proszowiec).

Autor: (um), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Kultura i edukacja27 września 202208:24

Spotkanie ze sztuką w Otwartym ogrodzie ZSO nr 1

Spotkanie ze sztuką w Otwartym ogrodzie ZSO nr 1 - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany/ZSO nr 1
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.