Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności4 października 202112:31

Projekty edukacyjne ZUS dla uczniów. Czekają nagrody i indeksy na uczelnie

Projekty edukacyjne ZUS dla uczniów. Czekają nagrody i indeksy na uczelnie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych startuje z ósmą edycją „Lekcji z ZUS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Młodzież, która weźmie udział w projekcie, może spróbować swoich sił w Olimpiadzie „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na zwycięzców czekają indeksy na uniwersytety, dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnie wyższe oraz cenne nagrody rzeczowe. Specjalna oferta edukacyjna czeka też na uczniów szkół podstawowych.

Od 2014 r. w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział łącznie ponad 411 tys. uczniów, a w Olimpiadzie – ponad 167 tys. – Od lat województwo śląskie ma największą w reprezentację w kraju jeśli chodzi o liczbę szkół, jak i liczbę uczniów, którzy biorą udział w projekcie i olimpiadzie ZUS. Tylko w ubiegłym roku z województwa śląskiego w olimpiadzie wystartowało 5 tys. uczniów ze 143 szkół w Śląskim. – Bardzo się cieszymy, że nasza młodzież poznawać tę niełatwą, ale potrzebną wiedzę. Przeciętny Polak traktuje tematykę ubezpieczeń społecznych jako wiedzę elitarną, zarezerwowaną tylko dla specjalistów. Uczniowie biorący udział w projektach edukacyjnych ZUS łamią ten stereotyp. Młodzi ludzie przyswajają przydatne informacje, a po „Lekcjach z ZUS” zazwyczaj wiedzą więcej niż ich rodzice – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Indeks na uczelnie, zwolnienie z części egzaminu zawodowego

„Lekcje z ZUS” to projekt edukacyjny dla szkół ponadpodstawowych. Zajęcia składają się z czterech lekcji. Obejmuje temat zasiłków, emerytur i rent, ubezpieczeń i prowadzenia własnej firmy. - Ta wiedza nabyta podczas nauki pozwoli w przyszłości młodzieży świadomie podejmować decyzje podczas zatrudnienia i korzystać z przysługujących im świadczeń. Uczniowie, którzy wezmą udział w lekcjach, mogą też uczestniczyć w olimpiadzie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. W tym roku zgłoszenia szkół przejmowe są do 29 października 2021 r. – wyjaśnia rzeczniczka.

Na zwycięzców czekają cenne nagrody oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na uczelnie oraz indeksy na kilka uniwersytetów w kraju. Ponadto finaliści olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego na technika ekonomistę i technika rachunkowości.

W podstawówkach „Projekt ZUS”

Również dla młodszych uczniów ZUS przygotował ofertę edukacyjną pod nazwą „Projekt ZUS”. Tym razem składa się ona tylko z jednej, wprowadzającej, lekcji o ubezpieczeniach społecznych. Na jej podstawie chętni uczniowie przygotowują film, komiks czy plakat, które mają wyjaśnić, dlaczego ubezpieczenia społeczne są ważne. Najlepsze prace biorą udział w ogólnopolskim konkursie. W tej edycji można je przesłać organizatorom do 22 kwietnia 2022 r.

Gotowe materiały dla nauczycieli i uczniów

ZUS przygotował zestaw gotowych materiałów edukacyjnych, zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów, które mają pomóc w prowadzeniu lekcji i przyswajaniu wiedzy przez uczniów. Nauczyciele mają do dyspozycji pełen pakiet informacji, od prezentacji multimedialnych, poprzez scenariusze lekcji i filmów, aż po quizy i gry, które pomogą zrealizować zajęcia o ubezpieczeniach. Wszystkie są do pobrania na stronie internetowej www.zus.pl/edukacja. Nauczyciele mogą też skorzystać z nagrań wideo gotowych lekcji a także wsparcia pracowników Zakładu.

Pomogą koordynatorzy w oddziałach

- Serdecznie zapraszamy nauczycieli do udziału w tych projektach, a uczniów do zweryfikowania swojej wiedzy w konkursach ZUS. W sprawie organizacji zajęć ,,Lekcje z ZUS”, jak i „Projektu ZUS”, więcej informacji można uzyskać u koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji, którzy są w każdym z sześciu oddziałów ZUS w naszym województwie. To oni szczegółowo wyjaśnią zasady przystąpienia do projektów edukacyjnych. Dane do kontaktu można znaleźć pod adresem www.zus.pl/edukacja/kontakt - zachęca Beata Kopczyńska.

Autor: ZUS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202209:20

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii

Raport 998. Nissan micra uderzył w tył scanii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

Sześć zdarzeń odnotowali podczas poniedziałkowej służby strażacy z PSP Racibórz i okolicznych jednostek OSP. Działania prowadzono przy zdarzeniu drogowym, pożarze instalacji elektrycznej, pożarze śmietnika oraz przy usuwaniu gniazd owadów. Sprawdź szczegóły.

red., fot. grupa Racibórz 112
Reklama
Aktualności28 września 202208:59

Policja prowadzi dziś działania NURD

Policja prowadzi dziś działania NURD - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
KWP Katowice
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności27 września 202210:28

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu

Od aportu do budowy droga daleka. Radni pytali o mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
11
Racibórz:

Plany są co prawda ambitne, ale w tej kadencji nie ruszyła jeszcze budowa nowych bloków komunalnych. Temat stanął na poniedziałkowej komisji budżetu.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Aktualności28 września 202220:46

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem

Ukrainiec posłużył się przerobionym paszportem - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
ŚOSG Racibórz, fot. SG
Aktualności28 września 202211:49

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz

Winston Morales Chavarro odwiedzi Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. Alondra2014/wikipedia
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.