Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 września 202109:30

Panie Piotrze, nikt pana nie słucha!

Panie Piotrze, nikt pana nie słucha! - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Traktowanie naszej komisji jak knajpy jest niepojęte. To, że czyjś temat został wyczerpany nie znaczy, że ma opuszczać salę - grzmiał na ostatniej komisji gospodarki jej przewodniczący, radny Piotr Klima.

Na ostatniej komisji gospodarki radni omawiali projekt uchwały w sprawie podjęcia pilnych działań zmierzających do ratowania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Gdy przewodniczący komisji Piotr Klima zaczął ją omawiać, pracownicy urzędu oraz wiceprezydent Dominik Konieczny opuścili salę. Nie było też prezydenta Dariusza Polowego.

– Panie Piotrze, ale nikt pana nie słucha – powiedział radny Eugeniusz Wyglenda z klubu Razem dla Raciborza. – Proszę odnotować w protokole, że władze miasta i urzędnicy opuścili salę. Widać ich to bardzo wzruszyło i pokazali w jak głębokim poważaniu mają tę sprawę, komisję i jej przewodniczącego. Mam nadzieję, że zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje, a sprawa odpowiednio nagłośniona. Zdarza się to nie po raz pierwszy. Jest to poniżej krytyki. Będę nalegał, by prezydent to wyjaśnił. Traktowanie naszej komisji jak knajpy jest niepojęte. To, że czyjś temat został wyczerpany nie znaczy, że ma opuszczać salę. Urzędnik to nie robotnik na taśmie, że interesuje go tylko dana rzecz. To poniżej wszelkich krytyki. Brakuje mi słów, one się co prawda cisną, ale ze względu na protokół wypowiem je kiedyś indziej – stwierdził Piotr Klima.

Głos zabrał radny Mirosław Lenk. – To już któryś apel z prośbą o wsparcie. Nie jesteśmy autorami tego apelu. To uchwała Miasta Rybnika, powstała wskutek zamieszania związanego z tamtejszym szpitalem i zamykaniem bądź zawieszaniem oddziałów – mówił były włodarz miasta.

- Troska o dobro szpitali, czy to w Rybniku czy w Raciborzu jest godne pochwały. Zastanawia mnie jednak, czy my jako radni mamy odpowiednią wiedzę na temat działań władz szpitala i województwa, prowadzących do destabilizacji sytuacji szpitala. Ja osobiście nie mam takiej wiedzy, prócz przekazów medialnych. W związku z tym wstrzymam się w tym temacie od głosu – powiedziała radna Magdalena Kusy.

– Rozumiem pani obawy. Mamy jednak czas do sesji by zasięgnąć informacji. Jeśli nie pomożemy Rybnikowi, to sami sobie wystawimy świadectwo – odparł przewodniczący.

Po omówieniu tego punktu na salę obrad wrócił wiceprezydent Konieczny. Prezydenta Polowego nie było już do końca komisji.

W części spraw bieżących i wolnych wniosków głos jako pierwszy zabrał radny Paweł Rycka. – Ja wiem, że panowie macie sporo obowiązków. Ale postarajcie się, by na komisjach branżowych był choć jeden z was obecny. Wtedy sesje będą krótsze, będzie mniej dyskusji, wzajemnych oskarżeń i, co chyba najważniejsze, radni będą mieli okazję dowiedzieć się o pewnych rzeczach wcześniej, a nie z konferencji prasowych – apelował radny z Płoni.

Na 9 członków komisji, projekt uchwały poparło 7, dwóch wstrzymało się od głosu.

Uchwała w sprawie podjęcia pilnych działań zmierzających do ratowania Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku - uzasadnienie

PRIMUM NON NOCERE
Rolą samorządu jest szeroko pojęta ochrona interesu publicznego jego mieszkańców. W tym szczególnym przypadku, interes publiczny podyktowany jest troską o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Miasta Racibórz oraz Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Kierując ten apel do Marszałka Województwa Śląskiego, wyrażamy głęboką nadzieję, że nasze zaniepokojenie sytuacją szpitala nie pozostanie bez właściwej reakcji ze strony właściciela oraz nadzorcy kluczowych decyzji w aspekcie zarządzania szpitalem.

Świat zmaga się z pandemią, a największym wyzwaniem dla nas wszystkich jest utrzymanie w sprawności systemu opieki zdrowotnej, który działa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu, poświęceniu i odwadze lekarzy, pielęgniarek, salowych, ratowników medycznych oraz innych pracowników służby zdrowia. Szczególnie dzisiaj potrzebny jest dostęp do publicznej, fachowej oraz wielospecjalistycznej pomocy medycznej. Z niepokojem patrzymy na decyzje podejmowane przez dyrektor szpitala w Rybniku, która została mianowana przez Marszałka Województwa Śląskiego. To Marszałek jako organ prowadzący bierze pełną odpowiedzialność
publiczną za zdrowie i życie mieszkańców subregionu. Działania polegające na wypowiedzeniu umów lekarzom oraz rezydentom, a także zawieszeniu działalności czterech ważnych oddziałów niepokoją, szczególnie wobec codziennych informacji o niewydolności polskiej służby zdrowia w walce z pandemią oraz leczeniu schorzeń.

Wspomniane działania nie tylko budzą nasze zaniepokojenie i zdziwienie, ale wręcz wywołują kategoryczny sprzeciw! Brak realnych działań ze strony organu prowadzącego sprawia, że sytuacja szpitala ulega ciągłemu pogorszeniu. Pani dyrektor wielokrotnie publicznie potwierdzała, że wszystkie decyzje dotyczące funkcjonowania szpitala zapadają za zgodą i pełną wiedzą władz województwa.

Zwracamy uwagę na fakt, że istotą działania szpitali jest sprawowanie opieki nad wymagającymi pomocy pacjentami przez lekarzy oraz personel medyczny. Dlatego też występujemy z apelem o zaprzestanie działań, które destabilizują działalność WSS nr 3 w Rybniku oraz domagamy się w imieniu mieszkańców i w kontekście ważnego interesu publicznego przedstawienia sposobu wyjścia z kryzysowej sytuacji w duchu dialogu
społecznego.

Wykonując mandaty radnych Rady Miasta Racibórz, otrzymane od naszych mieszkańców nie możemy pozostać obojętni wobec sytuacji, która niesie realne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców. Wykazując się troską o zdrowie i życie naszych mieszkańców, kierujemy ten apel do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, parlamentarzystów z terenu województwa śląskiego oraz samorządów tworzących Subregion Zachodni Województwa Śląskiego. 

Przewodniczący RadyMarian Czerner

Autor: (greh), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.