Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności25 września 202108:40

Coraz więcej łąk miejskich w krajobrazie Raciborza

Coraz więcej łąk miejskich w krajobrazie Raciborza - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

- Łącznie w 2020 i 2021 r., poza łąką założoną przez Fundację Łąka przy ul. Reymonta, w Raciborzu powstało 1696 m2 łąk miejskich - informuje Urząd Miasta.

Zgodnie z trendami panującymi we współczesnych miastach, stopniowo zwiększane są powierzchnie na których rosną tzw. miejskie łąki. Tam gdzie nie koliduje to z ruchem kołowym czy też ruchem pieszych, a także nie zaburza kompozycji krajobrazowej tworzone są oazy bioróżnorodności. To właśnie w takim miejscu dziki zapylacz znajdzie pożywienie i schronienie. Poza walorami estetycznymi łąka ma pozytywny wpływ na jakość powietrza wokół.

Łąki powstałe w Raciborzu różnią się między sobą, bo różni się ich skład gatunkowy – niektóre nasiona pochodzą z mieszanek roślin jednorocznych o kolorowych kwiatach, inne to wieloletnie rośliny dziko rosnące. Łącznie w 2020 i 2021 r., poza łąką założoną przez Fundację Łąka przy ul. Reymonta, w Raciborzu powstało 1696 m2 łąk miejskich. Obecnie można jeszcze podziwiać spektakularną łąkę w całej swojej okazałości przy ul. Drzymały oraz na placu Konstytucji 3 Maja.

Wybór miejsca pod łąkę miejską nie może być przypadkowy – musi spełniać kryteria bezpieczeństwa oraz praktyczności, Miasto Racibórz natomiast zachęca mieszkańców, aby również w mniejszej skali zadbali o przestrzeń wokół. Na początku roku zorganizowana została akcja „Kwiatki Agatki” , w wyniku której kilka placówek miejskich założyło miniłąki. W przyszłym roku planowane jest powtórne przeprowadzenie akcji. Już teraz placówki edukacyjne i opiekuńczo-wychowawcze mogą nadsyłać zgłoszenia na wysianie u siebie łąki (na adres: [email protected])

 

Autor: (um), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: pizzę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności22 stycznia 202610:42

Burzliwa debata o reformie raciborskiej oświaty: nauczyciele, rodzice, władze i radni w ostrym starciu

Burzliwa debata o reformie raciborskiej oświaty: nauczyciele, rodzice, władze i radni w ostrym starciu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
15
Racibórz:

Podczas XIX posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Opieki Społecznej w Raciborzu radni zajęli się opiniowaniem projektów uchwał przygotowanych na najbliższą sesję Rady Miasta. W centrum obrad znalazły się m.in. plany likwidacji i przekształceń kilku przedszkoli oraz Szkoły Podstawowej nr 13.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.01.2026
22 stycznia 202619:18

Nasz Racibórz 23.01.2026

Nasz Racibórz 16.01.2026
15 stycznia 202616:52

Nasz Racibórz 16.01.2026

Nasz Racibórz 09.01.2026
8 stycznia 202619:26

Nasz Racibórz 09.01.2026

Nasz Racibórz 19.12.2025
18 grudnia 202521:43

Nasz Racibórz 19.12.2025

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.