Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności6 września 202113:23

Przysięga w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Przysięga w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Kolejnych blisko 150 żołnierzy ukończyło szkolenia podstawowe i wyrównawcze tym samym dołączając do grona śląskich terytorialsów. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nie brakuje raciborzan. Na zdjęciu po przysiędze szer. Andrzej Tomczyk, na co dzień wicedyrektor zakładu poprawczego w Raciborzu.

Coraz więcej mieszkańców naszego regionu dostrzega potencjał formacji oraz docenia bliskość i obecność żołnierzy WOT w swoim otoczeniu. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie blisko 1 600 żołnierzy.

Jak podkreślił podczas ostatniej przysięgi wojskowej dowódca 13 ŚBOT, płk Tomasz Białas, w trakcie szkolenia podstawowego postanowienie rekrutów a teraz już żołnierzy, by dołączyć do Wojsk Obrony Terytorialnej poddane było ciężkiej próbie…

- Bardzo się cieszę, że zdaliście ją celująco. To dopiero początek Waszej służby i przed Wami stoją kolejne wyzwania. Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi – być może jeszcze cięższe – spowodują, że to co dziś wydaje Wam się trudne za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da Wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę jak wiele jeszcze musicie się nauczyć. – zaznaczył płk. Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą brygadą, w której służą psy poszukiwawcze i w ramach której stworzono Grupę Poszukiwawczo – Ratowniczą w skład której prócz psów i ich przewodników wchodzą planiści i nawigatorzy.

Autor: WOT, [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 lipca 202513:47

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację

Gołębie na cenzurowanym. Mieszkańcy rynku oczekują działań, prezydent stawia na edukację - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
16
Racibórz:

Presja ze strony mieszkańców raciborskiego rynku w sprawie rosnącej populacji gołębi narasta. Z każdym miesiącem przybywa ptaków, a wraz z nimi – problemów związanych z zanieczyszczeniem przestrzeni publicznej. Prezydent Jacek Wojciechowicz zapowiada interwencję, jednak w pierwszej kolejności stawia na działania informacyjne.

red., fot. arch. Qbik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 04.07.2025
4 lipca 202508:58

Nasz Racibórz 04.07.2025

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.