Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności3 września 202112:00

Podsumowanie wakacji 2021. Czy ten sezon urlopowy różnił się od innych?

Podsumowanie wakacji 2021. Czy ten sezon urlopowy różnił się od innych? - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Piękna, słoneczna aura, wypoczynek w wielu fantastycznych miejscach i miło spędzony czas - tak w skrócie można podsumować minione wakacje 2021. Większość osób spędziła ten czas w Polsce. Nocowanie.pl postaowiło sprawdzić, jak od czerwca do końca sierpnia kształtowały się preferencje turystyczne Polaków i jak pandemia koronawirusa wpłynęła na wybór miejsc, w których chętnie wypoczywaliśmy.

Nie da się ukryć, że okres wakacji, był swego rodzaju “stopniowym powrotem do normalności”, po przerwie spowodowanej pandemią. Tradycyjnie, jak co roku, chętnie wypoczywaliśmy nad morzem, w górach, czy nad jeziorami. Na uwagę zasługuje fakt, że prawdziwe tłumy można było spotkać w miejscach i regionach mniej popularnych. Pomimo 75% obłożenia w obiektach noclegowych, przeżywały one istne oblężenie. Spora część osób w tym czasie zdecydowała się również wykorzystać bon turystyczny, który obowiązuje do końca marca 2022 roku.

Postanowiliśmy nieco lepiej przyjrzeć się temu, które kierunki podróży, czy cieszyły się największym zainteresowaniem i jakie koszty ponieśli Polacy, w związku z wypoczynkiem w danej miejscowości. Wszystkie dane pochodzą z portalu Nocowanie.pl i obejmują okres od czerwca do sierpnia 2021 roku.

Podczas wakacji 2021, stronę portalu Nocowanie.pl odwiedziło blisko 10 milionów użytkowników, co miało swoje przełożenie na wygenerowanie ponad 190 milionów odsłon. Turyści wysłali ponad 7 milionów zapytań o nocleg. Wyniki te jasno pokazują, jak duże było zainteresowanie wypoczynkiem w Polsce. Porównując to do roku 2020, można zauważyć, że było zdecydowanie lepiej. Wówczas, w analogicznym okresie, z portalu skorzystało blisko 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali 132 miliony odsłon i wysłali prawie 3 miliony zapytań o nocleg.

Warto podkreślić, że tak duże zainteresowanie urlopem w Polsce wśród turystów, zostało już przez nas przewidziane w prognozach, dotyczących wypoczynku podczas wakacji 2021. Z przeprowadzonego sondażu, wynikało, że wakacje w Polsce spędzi 34,7% ankietowanych (38,2% badanych zdecydowało o pozostaniu w domu). Chęć krajowych podróży deklarowały głównie kobiety (39%) oraz osoby w wieku do 49 lat, a także rodziny z dziećmi (57%). Na urlop w Polsce stawiali też mieszkańcy średnich i większych miast (odpowiednio 42% i 38%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (50%).

W związku z niepewną sytuacją na świecie, Polacy postawili na bezpieczne noclegi w kraju – przede wszystkim takie, które informują o wprowadzonych u siebie zasadach bezpieczeństwa.

Morze, góry, czy jeziora - gdzie podczas wakacji najchętniej wypoczywali Polacy?

Odnosząc się do ubiegłego roku, warto podkreślić, że w rankingu najchętniej wybieranych miejsc na wakacyjny wypoczynek, nie zaszły znaczące zmiany. Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2021 najchętniej wybieranymi regionami były: Pomorze i Pomorze Zachodnie, które łącznie zebrały nieco ponad 60% wszystkich zapytań wysyłanych przez turystów, w zestawieniu wyróżnia się również Małopolska (13,5 %). Na czwartym miejscu, podobnie jak przed rokiem, uplasował się Dolny Śląsk (około 7%). Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszyły się województwa: lubuskie, opolskie i łódzkie. – mówi Kamila Miciuła-Szlachta PR Manager Nocowanie.pl.

Do najchętniej wybieranych kurortów podczas wakacji na Pomorzu należy zaliczyć: Władysławowo, Łebę, Krynicę Morską oraz Karwię. W przypadku Pomorza Zachodniego, czołówka najchętniej wybieranych miejscowości, w porównaniu z rokiem poprzednim, praktycznie się nie zmienia. Są to: Mielno, Sarbinowo, Kołobrzeg i Pobierowo.

Nawiązując do przedstawionych danych, można śmiało stwierdzić, że w tym roku przeważał wypoczynek nad morzem - w czołowej dziesiątce najchętniej wybieranych miejscowości, znajdziemy aż 6 kurortów nadmorskich. Najchętniej wybieranymi regionami górskimi były z kolei Tatry, przede wszystkim Zakopane, dalej Karkonosze i Karpacz oraz Bieszczady – tu głównie Polańczyk i Solina, w których większość osób wypoczywała również nad wodą - dodaje ekspert Nocowanie.pl.

Zakopane nie jest jedynym popularnym miejscem na wypoczynek w Małopolsce - turyści chętnie wybierali również takie miejscowości, jak: Szczawnica, Krynica-Zdrój, czy Białka Tatrzańska. To, co rzuca się w oczy, to na pewno odległa pozycja Krakowa, który podobnie, jak przed rokiem, znalazł się na dalszej pozycji.

Na Dolnym Śląsku, najchętniej wybierane były Karpacz, Szklarska Poręba, czy Kudowa-Zdrój oraz Wrocław. Ze zbliżoną listą mieliśmy do czynienia w roku ubiegłym. Podobnie, jak w przypadku Śląska, w którym przede wszystkim królowały miejscowości, znajdujące się w Beskidzie Śląskim - tj. Wisła, Żywiec, Ustroń, Szczyrk, Brenna.

aaa.[48]

W których miejscowościach najchętniej wypoczywali Polacy?

Od czerwca do sierpnia 2021, podobnie jak przed rokiem, największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Zakopane. Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych miejscowości podczas wakacji 2021, znajduje się aż 14 miejscowości znad morza. Dominacja tej części Polski jest w tym roku uderzająca. TOP 3 najpopularniejszych miejscowości podczas wakacji 2021 to kolejno: Zakopane, Władysławowo i Łeba.

Wśród dwudziestu najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości uplasowały się również: Krynica Morska, Mielno, Kołobrzeg, Karpacz, Sarbinowo, Polańczyk, Solina, Pobierowo, Karwia, Jastarnia, Szczawnica, Ustka, Ustronie Morskie, Szklarska Poręba, Rewal, Międzyzdroje, Gdańsk.

Które kategorie noclegów cieszyły się największym zainteresowaniem turystów?

Polska turystyka stale się rozwija, większość regionów posiada doskonale rozwiniętą bazę noclegową, a co za tym idzie - znajdziemy tam różnorodne kategorie noclegów. Turyści najchętniej wypoczywali w kwaterach i pokojach (39,6%), domkach (25,7%), apartamentach (13%). Chętnie wybierane były również takie kategorie, jak pensjonaty (9,25%) i wille (3,35%).

aaa.[49]

Ile wydaliśmy na wakacje 2021?

Pomijając kwestie wyżywienia i korzystania z atrakcji w danej miejscowości, warto podkreślić, że średnia cena noclegu w najpopularniejszym regionie, czyli nad morzem, w porównaniu do 2020 roku nie uległa znaczącej zmianie - dalej jest to średnio ponad 50 zł. Najwięcej musieliśmy wydać w Międzyzdrojach, gdzie średnio za nocleg płaci się około 70 złotych. Natomiast wśród najtańszych lokalizacji znalazły się Sarbinowo (ok. 40 zł), Karwia i Władysławowo (ok. 50 złotych za nocleg).

Podobnie wygląda sytuacja w górach. Średnia cena noclegu w Zakopanem kształtuje się na poziomie około 60 zł. Najdroższe są noclegi w Szczyrku, gdzie trzeba zapłacić nieco ponad 60 złotych. Natomiast najkorzystniej jest wybrać Krościenko nad Dunajcem (40 złotych), Murzasiche (42 złote) lub okolice Jeziora Solińskiego. Średnia cena noclegu w Polańczyku i Solinie to niewiele ponad 45 złotych.

Polacy przedłużają wakacje!

Warto podkreślić, że sezon wakacyjny 2021 był niezwykły i gorący. Wszystko wskazuje jednak na to, że jeszcze się nie skończył. Sporym zainteresowaniem cieszą się bowiem terminy wrześniowe. Są to przede wszystkim miejscowości, znajdujące w górach - turyści wręcz "szturmują" popularne miejscowości.

Wiele osób specjalnie przełożyło swoje wakacje na czas zaraz po zakończeniu letniego sezonu, by uniknąć tłumów i mieć większy wybór przy rezerwacji noclegu. Jednak pod koniec sierpnia terminy na wrzesień także zaczynają znikać w szybkim tempie. Największe zainteresowanie rezerwacjami przypada właśnie na drugą połowę tego miesiąca. Podróżnicze zainteresowania Polaków we wrześniu są nieco bardziej zróżnicowane niż w pełni lata. Widzimy bardzo dużą popularność miejscowości położonych w górach, choć turyści mają w planach również jesienny wypoczynek nad morzem.

Karol Wiak

Autor: nocowanie.pl, fot. pixabay.com/cocoparisienne, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 października 202216:52

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.