Pętla taktyczna. Kandydaci na terytorialsów przystąpili do egzaminu

Blisko 120 rekrutów przystąpiło do żołnierskiego egzaminu. Każde szkolenie podstawowe kończy się „pętlą taktyczną” a ci, którzy pomyślnie ją ukończą staną się żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kandydaci na żołnierzy ostatni sprawdzian zdawali w Cieszynie (woj. Śląskie) i Brzegu (woj. Opolskie).
Właśnie dobiega końca „szesnastka”, czyli kolejne szkolenie podstawowe w 13 ŚBOT. Dziś od świtu sprawdzany jest poziom przyswojenia wiedzy zdobywanej przez żołnierzy
w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Przyszli terytorialsi mają przed sobą kilkunastogodzinny egzamin obejmujący między innymi zieloną taktykę, strzelanie, współpracę w zespole, kamuflaż oraz terenoznawstwo.
Tak zwana „szesnastka” to jednak dopiero początek wojskowego szkolenia, przed nimi trzy lata rozwoju. Pierwszy rok to szkolenie indywidualne, następny specjalistyczne a ostatni to szkolenie zgrywające. Choć to dopiero wstęp, już na tym poziomie, dochodzi do pierwszej weryfikacji. Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 4 września.
Ostatnie szkolenia mocno różnią się od poprzednich. Ma to związek z pandemią COVID-19. Zajęcia prowadzone są zgodnie z wytycznymi sanitarno-epidemicznymi. Wszyscy rekruci przed rozpoczęciem szkolenia przedstawiali paszport covidowy lub byli poddani testom na obecności koronawirusa. Chętni mogli jeszcze na bramie przyjąć pierwszą dawkę szczepionki.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.
W ostatnich miesiącach rośnie zainteresowanie służbą w 13 ŚBOT. Coraz więcej mieszkańców naszego regionu dostrzega potencjał formacji oraz docenia bliskość i obecność żołnierzy WOT w swoim otoczeniu. Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 30 tys. żołnierzy. W 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służy obecnie ponad półtora tysiąca




![Pałacyk w Łężczoku odzyskuje blask [FOTO] Pałacyk w Łężczoku odzyskuje blask [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768766460ae731f97-2bae-46ec-a3ed-82e3833cef9a-2-.jpg)
![Najmłodsza i najmniejsza studniówka. DLO bawi się w AquaBraxie [FOTO i WIDEO] Najmłodsza i najmniejsza studniówka. DLO bawi się w AquaBraxie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_176868805217686753924j0a9896-.jpg)


![Przerwy w dostawie prądu w powiecie raciborskim [KOMUNIKAT] Przerwy w dostawie prądu w powiecie raciborskim [KOMUNIKAT] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1737275325tauron-dystrybucja-2-.jpg)
![X Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej przyciągnął ponad 200 biegaczy [FOTO i WIDEO] X Eko Cross po Ziemi Pietrowickiej przyciągnął ponad 200 biegaczy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768648302dsc-0207-.jpg)

![Power of Winds na koncercie noworocznym w RCK. Muzyczne otwarcie roku w Raciborzu z życzeniami od włodarzy [FOTO i WIDEO] Power of Winds na koncercie noworocznym w RCK. Muzyczne otwarcie roku w Raciborzu z życzeniami od włodarzy [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1768690933dsc-7813-.jpg)











































Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany