Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności27 sierpnia 202112:16

Przed nami kolejna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki

Przed nami kolejna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Region:

Przed nami kolejna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Hasło „Technika. To Was zaskoczy” to motyw przewodni tegorocznej Industriady.

W konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wziął udział marszałek Jakub Chełstowski, a także Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego. Dwunasta edycja Industriady odbędzie się 11 września w 25 miejscowościach i 33 obiektach. W ramach święta odbędą się 283 wydarzenia.

„Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Jesteśmy dumni z naszych korzeni i pokazujemy, jak zmienia się Śląskie, które potrafiło przekuć swoją przemysłową przeszłość w turystyczną atrakcję dla całych rodzin. Zachęcam do udziału w święcie Szlaku Zabytków Techniki i odkrywania industrialnych perełek województwa, a przy okazji wspaniałej zabawy w trakcie setek interesujących wydarzeń odbywających się w całym regionie” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Tym razem będzie okazja poznać i wyjaśnić zagadki techniczne, a uczestnicy święta będą mogli zapoznać się z historią dziedzictwa poprzemysłowego – materialnego i niematerialnego i poznać technikę ,,od kuchni”. Tegoroczna odsłona Industriady będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

„W tym roku chcemy skupić się właśnie na zagadnieniach technicznych, mówić o tym, jak przemysł i technika oddziałują na nasze życie. Każdy z obiektów biorących udział w Industriadzie ma własną historię do opowiedzenia. Cieszę się, że to wydarzenie stało się na przestrzeni lat świętem regionu” – mówił Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

W trakcie konferencji marszałek Jakub Chełstowski wspomniał również o jednym z najważniejszych obiektów industrialnych w regionie, Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Trwają rozmowy dotyczące ewentualnego odzyskania obiektu i współzarządzania nim, wraz z władzami Bytomia.

„Obiekt dawnej Elektrociepłowni Szombierki od lat nie trafił w dobre ręce i z roku na rok niszczeje, dlatego postanowiliśmy połączyć siły z prezydentem Bytomia i spróbować zawalczyć o jego uratowanie, a w przyszłości wspólnie nim zarządzać. To jedna z industrialnych perełek regionu i wierzę, że w nowej perspektywie unijnej znajdą się środki, by przywrócić to miejsce mieszkańcom” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

„Mówimy o obiekcie, który znajdował się na Szlaku Zabytków Techniki i był jedną z jego największych atrakcji. Chcemy go ratować i przywrócić mu blask. Dziękuję za deklarację wsparcia tych działań ze strony marszałka Jakuba Chełstowskiego. Wspólnie mamy większe szanse zawalczyć o to, by mieszkańcy regionu mogli znów się nim cieszyć” – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Oficjalne rozpoczęcie Industriady zaplanowano w Czerwionce-Leszczynach, a zakończenie w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wzorem lat ubiegłych oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego są Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kupon na bezpłatny transport ZTM można znaleźć na stronie Industriady. W przypadku Kolei Śląskich obowiązuje rezerwacja i odbiór biletów w kasie lub u przewoźnika.

Każdy z obiektów uczestniczących w tegorocznej odsłonie Industriady przygotował dla odwiedzających wiele różnorodnych atrakcji.

„W związku z tegorocznym motywem przewodnim Industriady chcemy pokazać czemu służy technika w muzealnictwie. Udostępnimy odwiedzającym pracownię digitalizacji i konserwacji. Muzeum Śląskie przygotowało w tym dniu wiele atrakcji dla całych rodzin” – mówiła dyrektor Muzeum Śląskiego, Maria Czarnecka.

W trakcie Industriady zaplanowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku, ale także sporo atrakcji dla pasjonatów techniki i poszukiwaczy przygód. Wśród największych hitów święta znalazły się w tym roku m.in. interaktywny spektakl popularno-naukowy w Szybie Prezydent w Chorzowie, koncert Fish Basket w Browarze Obywatelskim w Tychach, Spektakl Hi-Tech Music w Czerwionce-Leszczynach, pokaz multimedialny „Panteon – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka” w Muzeum Śląskim, czy cięcie wraku samochodu w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odbędzie się spektakl „Maszyna w Trzech Aktach”, a w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich spektakl tańca Dyemotion.

Pełny program tegorocznego święta zabytków techniki można znaleźć na stronie: industriada.pl

Autor: slaskie.pl, fot. Tomasz Żak/UMWS, redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
23
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Sport4 października 202216:52

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach

Pacak i Klimek najlepsi w II Półmaratonie po wałach - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
materiał nadesłany
Aktualności4 października 202210:07

Z partnerską wizytą w Zugló

Z partnerską wizytą w Zugló - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red.
Reklama
Sport4 października 202209:18

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek

Raszczyce zdobyły czernicki Zameczek - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Materiał partnera
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.