Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności24 sierpnia 202111:48

SIM. Nowy pomysł na mieszkania w Raciborzu

SIM. Nowy pomysł na mieszkania w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Racibórz:

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y to element Nowego Ładu.
Pierwszym punktem poniedziałkowego posiedzenia komisji budżetowej Rady Miasta była uchwała w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie przez Gminę Miasta Racibórz spółki pod nazwą SIM Śląsk Południe spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedstawieniem zagadnienia zajął się Mariusz Srokol.

– Założenie SIM nie wyklucza się i nie koliduje z TBS. Jak państwo wiecie, TBS działają prężnie, jak na przykład ten z Tarnowskich Gór. Po ewentualnym wejściu do spółki, będziecie mogli nadal budować jako TBS. Żeby taka spółka mogła istnieć i mogła być bezpieczna, by gminy nie musiały do nich dokładać, spółka musi mieć w zarządzaniu około 800 a najlepiej 1000 mieszkań. Program SIM nie obciąża gminy, ale wymaga jej zaangażowania. Całość jest kolejną pomocą państwa dla osób, które pracują, ale nie stać ich na zakup mieszkania czy na wzięcie kredytu. Program ten nie obciąża gminy. Nie ma czegoś takiego, jak przejmowanie zobowiązań części niezasiedlonych przez gminy. W przepisach zawarto także, że to gmina przekazuje spółce listę nazwisk pierwszych lokatorów. Jest szczególny nacisk, by taką listę Rada Miasta zatwierdziła w formie uchwały. Dodatkową rzeczą przemawiającą za założeniem spółki jest atrakcyjny montaż finansowy. Warto także zaznaczyć, że czynsze w tych mieszkaniach są naprawdę atrakcyjne i określone odgórnie przez ustawę i wynoszą 4% kwoty odtworzenia za metr kwadratowy ustalaną przez wojewodę co kwartał. Wykup mieszkania nie może jednak nastąpić wcześniej niż po piętnastu latach. Co do zarządzania mieszkaniami, jako że spółka będzie dość rozległa, będzie mogła zlecić zarządzanie na zewnątrz – opowiadał zaproszony gość.

Jako pierwsza głos zabrała radna Anna Szukalska. – Czy eksperci ocenili koszty zarządu i rady nadzorczej? Nie usłyszałam, jakie są korzyści z przystąpienia do spółki w porównaniu do budowania przez TBS – pytała radna. – Jeśli chodzi o koszty, to zależnie to będzie to od ilości członków zarządu. Umówiliśmy się, że zarząd będzie jednoosobowy, a każda z gmin będzie delegować przedstawiciela do rady nadzorczej. Jeśli w spółkę wejdzie sześć gmin, to na swe funkcjonowanie będzie miała 18 mln złotych. Nie ma groźby, że pieniędzy zabraknie, bo już po trzech czterech latach pojawią się wpływy z czynszów. Co do drugiego pytania, państwo muszą sami oszacować co jest lepsze. Działalność w ramach SIM w żaden sposób nie obciążają gminy. TBS nie może dostać funduszy na start, ale może starać się o pozostałe granty – odpowiedział Mariusz Srokol.

Do dyskusji włączył się zaproszony na posiedzenie Marek Labus. – Mamy prężnie działający TBS. Czy nie można tego TBS-u przekształcić w SIM? – dociekał. – Generalnie można, ale chodzi o to, by nie obciążać zbytnio gmin. W związku z tym staramy się nie wchodzić do TBS ze złą sytuacją. Jako lepszą metodę, a przede wszystkim czystszą, robimy SIM, by nie mieć do czynienia z zaszłościami. Być może w przyszłości nawiążemy jakąś współpracę z TBS-ami – odparł M. Srokol.

Marek Labus dociekał także, czy jest dostępny wzór umowy założenia SIM. – Wzór umowy oczywiście jest. Jeszcze tym tygodniu zostanie ona zredagowana, po czym otrzyma ją między innymi prezydent Raciborza i będzie mógł podzielić się nią z radnymi – odparł przedstawiciel KZN. Odpowiedź nie usatysfakcjonowała Marka Labusa. – Wie pan, w Raciborzu mamy złe doświadczenia z zakładaniem spółek, więc lepiej byłoby jakby radni debatowali nad zakładaniem spółki znając jej umowę – stwierdził.

Henryk Mainusz pytał z kolei, ile mieszkań rocznie chce budować miasto za pośrednictwem SIM, kierując oczekując odpowiedzi od Dariusza Polowego. – Trudno mówić o ilości budowanych mieszkań. Chęć wstąpienia wynika z łatwości pozyskania gruntów będących w posiadaniu KZN. Myślę jednak, że liczba dwieście jest całkiem realna – odparł włodarz Raciborza.

Głos zabrał przewodniczący komisji, Mirosław Lenk. – Czy są jakieś ograniczenia co do wysokości pomocy finansowej? – pytał. – Nie ma górnej granicy kwotowej – odparł M. Srokol.

- Gdy zaczynaliśmy budowę mieszkań na Łąkowej wybraliśmy ofertę z TBS, gdyż było o 5% większe dofinansowanie. Jak to teraz wygląda? – pytał przewodniczący obecnego on-line prezesa TBS Racibórz. – Generalnie zwiększyły się kwoty pomocy. Dodatkowo, budując w formule TBS-u możemy korzystać z tych samych instrumentów co SIM, ale, niestety, bez tych trzech milionów na start – odparł Leszek Wenda, prezes TBS Racibórz.
Do dyskusji powrócił Marek Labus. – Czy KZN może przekazać grunty do TBS, skoro ten jest de facto SIM-em? – pytał. – Prawnie jest to możliwe – odparł M. Srokol. – To ja nie widzę żadnej różnicy, prócz tych trzech milionów – stwierdził M. Labus. Dodał także, że nie jest przekonany, czy miasto nie stworzy sobie tym konkurencji dla TBS.

- Dla mnie to sprawa bulwersująca. Od kiedy mamy w mieście projekt umowy i dlaczego nie został przedstawiony radnym? Ja nie potrafię się zgodzić z tym, że radni nie mogli się z tym zapoznać, a mają podejmować decyzję. Postuluję, by przenieść te punkt na kolejną sesję – stwierdził radny Piotr Klima, po czym złożył wniosek formalny o nie procedowanie uchwały do momentu otrzymania wzoru umowy powołania spółki.

Całą dyskusję podsumował przewodniczący Mirosław Lenk. – Program Mieszkanie+ nie wypalił. Dodatkowo dziś pan prezes TBS, zamiast rozwiać wątpliwości, spowodował, że pojawiły się nowe. Nie widzę zasadniczo dużej różnicy między SIM a TBS, może prócz tych, dotyczących gruntów będących w zarządzie KZN, gdyż tych TBS-y nie są w stanie pozyskać – powiedział.

Pod głosowanie poddano wniosek zgłoszony przez radnego Piotra Klimę. Ośmiu radnych głosowało za wnioskiem, dwóch było przeciw.

Autor: (greh), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: kieliszek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności2 października 202209:15

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii

Tauron podpowiada jak o 30 proc. zmniejszyć zużycie energii - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. prasowe Tauron, fot. pixabay.com/ColiN00B
Reklama
Aktualności4 października 202208:41

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki

Henkel przedstawia nowego dyrektora raciborskiej fabryki - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
3
mat. prasowe spółki
Aktualności2 października 202213:13

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni

Zmarł ks. Ernst Krzyżok z Raciborza-Miedoni - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., źródło zdjęcia: der-farang.com
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202208:37

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie

Tereny w centrum, Markowicach, Ocicach i Miedoni zmieniły przeznaczenie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
2
red., fot. Robert Ambroziewicz
Reklama
Styl życia2 października 202217:11

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich

Dzieje raciborskiego dworca oraz powiatu według źródeł pruskich - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Pasjonatów historii ziemi raciborskiej z pewnością zaciekawią nowe teksty, przygotowane przez uznanych badaczy - Pawła Newerlę oraz Christopha Sottora.

red.
Reklama
Reklama
Sport2 października 202217:04

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W trakcie mijającego weekendu nie brakowało sportowych emocji. Postarali się o nie piłkarze, koszykarki oraz siatkarze występujący w RLPS. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh)
Reklama
Aktualności4 października 202217:52

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu

Panowie zgarnęli główną pulę. Wyniki głosowania VII edycji budżetu obywatelskiego w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
17
Racibórz:

- Cztery projekty ogólnomiejskie podzieliły się pulą 1,5 miliona złotych w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego - informuje ratusz.

(um)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności3 października 202212:04

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO]

XI Gala raciborskiej SKAZY na bis [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Dwudniowa gala taneczna zakończyła w weekend miniony sezon artystyczny działających przy Raciborskim Centrum Kultury zespołów. Teraz czas na nowe rozdanie.

fot. Jan Ptak
Aktualności3 października 202221:37

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył

W Kuźni Raciborskiej strzelają do kotów. Jeden nie przeżył - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. KAVOWO/pixabay.com
Aktualności3 października 202208:51

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego

ZUS wypłaci jednorazowe świadczenia w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze. Dotyczy to pow. raciborskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
1
Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
PGL DOM Sp. z o.o.
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Nieruchomości powiatu raciborskiego
Nasze Nieruchomości
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 23.09.2022
28 września 202218:48

Nasz Racibórz 23.09.2022

Nasz Racibórz 16.09.2022
16 września 202220:21

Nasz Racibórz 16.09.2022

Nasz Racibórz 09.09.2022
16 września 202220:20

Nasz Racibórz 09.09.2022

Nasz Racibórz 02.09.2022
7 września 202213:56

Nasz Racibórz 02.09.2022

Zobacz wszystkie
© 2022 Studio Margomedia Sp. z o.o.