Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności15 sierpnia 202115:32

Pietraszyn sportem stoi. Miejscowy klub świętuje 95-lecie [FOTO i WIDEO]

Pietraszyn sportem stoi. Miejscowy klub świętuje 95-lecie [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Święto rozpisano na dwa dni. Wczoraj była integracyjna zabawa, dziś Msza św. w miejscowym kościele, uroczysty przemarsz z orkiestrą przez wieś, gratulacje i podziękowania gości, wręczenie statuetek zasłużonym działaczom oraz prezentacja drużyny, która dziś też rozpoczyna nowy sezon w B-klasie. Mamy dla was zdjęcia i wideo z tego wydarzenia.

Część oficjalna odbyła się w namiocie biesiadnym przy boisku. Historię sportu i klubu przedstawił miejscowy samorządowiec i działacz, Józef Strachota, wspominając tych działaczy, którzy od czasu minionych jubileuszy, niestety, już zmarli.

- Pietraszyn jako miejscowość przygraniczna na przestrzeni minionych, historycznych lat ściśle związana była z sąsiednimi Sudicami, dziś w Czechach. Stąd też początki istnienia naszego klubu sportowego odnotowane są w ich kronice. Otóż dowiadujemy się z niej, że bliżej nieokreślone organizacje społeczne, kulturalne, a i sportowe działały w Pietraszynie pod patronatem utworzonego w 1910 roku "Okresniho Opatrovnickeho Spolku Sudice" (co po przetłumaczeniu brzmi „Gminny Związek Opiekuńczy"). Jak wynika z opowiadań starszych mieszkańców, działalność sportowa koncentrowała się na grze w "Schlag-ball" czyli palanta, a gry i zawody odbywały się na łąkach po sianokosach. Z posiadanych dokumentów, ściślej z protokołu zebrania, wynika iż 3 października 1926 roku w gospodzie pana Slaniny (do dziś istniejącej i funkcjonującej) zebrało się 18 mieszkańców i wybrano zarząd sportu w składzie: przewodniczący - Rudolf Ludwig, wiceprzewodniczący - Johan Pytlik, sekretarz - Max Gotzmann, skarbnik - Oskar Slanina, trener - Kań Blokesch. Celem powołania powyższego zarządu było utworzenie klubu sportowego. Dokumentami Uwiarygodniają ten fakt dokumenty z pieczątką o treści – takie były początki, zreferowane dziś przez Józefa Strachotę.

Dziś klub ma sekcję piłkarską. Ten sezon zaczął w klasie B, do której awansował w 2020 r. po kilku minionych sezonach w klasie C. Początek rozgrywek okazał się udany. Pietraszyn pokonał 1:0 gości z LKS Naprzód 37 Krzyżkowice.

Gratulacje i życzenia setnych urodzin złożył burmistrz Andrzej Strzedulla. Krzanowice i Pietraszyn to jedna parafia i jedna gmina, burmistrz założył więc szalik kibica pietraszyńskiego teamu.

Gratulowali także przedstawiciele Podokręgu ze Stefanem Ekiertem na czele. Za gratulacji poszedł czek na 950 zł. Taka jest tradycja w Podokręgu – 10 zł w prezencie na okrągły jubileusz za każdy rok istnienia. Do życzeń dołączyli się: przedstawiciel zrzeszenia LZS, miejscowi strażacy ochotnicy, społeczność Pietraszyn reprezentowana przez sołtysa Józefa Maindoka.

Statuetki za zasługi dla klubu odebrali: Łukasz Ottawa, Daniel Strzeduła, Sebastian Krautwurst, Bernard Kretek, Rajnard Krautwurst, Roman Sonnek, Wojciech Pawłowski, Rafał Bolik, Bernard Strusch, Michał Regieńczuk, Rajmund Kaszny, Henryk Kuc, Grzegorz Świenty, Krystian Polednik, Dominik Ternka, Stefan Polman, Piotr Jureczka, Artur Kuc, Roman Strachota, Gerard Sternisko, Józef Maindok, Adrian Krautwurst, i Piotr Nachlik

Skład KS Pietraszyn na sezon 2021/2022: Łukasz Ottawa, Roman Sonnek, Mateusz Nowak, Mateusz Duda, Oskar Jasiak, Grzegorz Świenty, Kamil Mazur, Krystian Polednik, Marcel Widriński, Paweł Krzemien, Mateusz Kokot, Patryk Szyra, Grzegorz Wojda, Daniel Lubszczyk, Artur Tumula, Daniel Cichy, Mateusz Matuszewski, Krystian Stasiowski, Kamil Dziok, Kamil Budka i Dawid Kotula.

Obecny zarząd klubu: prezes Adrian Krautwurst, wiceprezesi Daniel Strzeduła i Bernard Kretek, sekretarz Rajmund Kaszny, skarbnik Dawid Kotula oraz członkowie: Rajnard Krautwurst, Łukasz Ottawa oraz Leonard Gaida.

Autor: (waw), redakcja@naszraciborz.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności9 grudnia 202319:52

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA]

Jarmark w Raciborzu [WIECZORNE UJĘCIA Z DRONA] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
31
Racibórz:

Kilka zdjęć pokazujących raciborski Rynek przygotował Robert Ambroziewicz. Jarmark potrwa do jutra, 10 grudnia. Co jeszcze w programie?

Robert Ambroziewicz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Kultura i edukacja9 grudnia 202309:35

Górnośląskie betlejki - nowa wystawa w raciborskim Muzeum

Górnośląskie betlejki - nowa wystawa w raciborskim Muzeum - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
fot. Marek Krakowski/Muzeum w Raciborzu
Aktualności11 grudnia 202310:04

Pożar sadzy w kominie w Makowie

Pożar sadzy w kominie w Makowie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP Pietrowice Wielkie
Aktualności11 grudnia 202310:24

Raport 998. Czad, spalona potrawa i sople. Weekend strażaków

Raport 998. Czad, spalona potrawa i sople. Weekend strażaków - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
red., fot. FB/OSP KSRG Krzyżanowice
Reklama

Partnerzy portalu

Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Nasz Racibórz - Nasza ekologia
Materiały RTK
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 08.12.2023
8 grudnia 202308:42

Nasz Racibórz 08.12.2023

Nasz Racibórz 01.12.2023
1 grudnia 202310:06

Nasz Racibórz 01.12.2023

Nasz Racibórz 24.11.2023
24 listopada 202308:11

Nasz Racibórz 24.11.2023

Nasz Racibórz 17.11.2023
17 listopada 202308:48

Nasz Racibórz 17.11.2023

Zobacz wszystkie
© 2023 Studio Margomedia Sp. z o.o.