Śląskie: terytorialsi podsumowali działania w okresie pandemii

Ponad 100 tys. wykonanych wymazów do testów na obecność koronawirusa, wsparcie blisko 30 punktów szczepień, pomoc w ponad 30 Domach Pomocy Społecznej i przeszło 100 szpitalach - to dotychczasowy bilans udziału 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej w walce z COVID-19 w woj. śląskim i opolskim.
W sobotę terytorialsi podsumowali ostatnie 16 miesięcy działań, wspierających lokalne społeczności w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Początkowo wsparcie było realizowane w ramach operacji „Odporna Wiosna”, później - w związku ze zmianą charakteru podejmowanej przez żołnierzy aktywności - prowadzonych pod hasłem "Trwała Odporność".
Rzeczniczka 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej Monika Ligejka oceniła w sobotę, że trudno wymienić wszystkie zadania, jakie żołnierze WOT realizowali w ostatnich kilkunastu miesiącach w ramach zmagań z pandemią koronawirusa.
"Nasi żołnierze byli po prostu tam, gdzie byli potrzebni. Nie wahali się ruszyć z pomocą do Domów Pomocy Społecznej, gdzie w związku z pojawieniem się ognisk koronawirusa sytuacja była bardzo trudna; pomagali seniorom, którzy chcieli się zaszczepić, a mieli problem z rejestracją lub dotarciem do punktów szczepień; wraz z bankami żywności rozwozili żywność do osób samotnych i starszych" - powiedziała rzeczniczka.
Ponadto terytorialsi działali w punktach szczepień i szpitalach - w tym największym w regionie szpitalu tymczasowym, stworzonym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Obecnie zadania 13. ŚBOT w ramach "Trwałej Odporności" skupiają się na wsparciu masowych punktów szczepień.
"Szczepienia to obecnie najskuteczniejszy sposób na walkę z COVID-19. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, daje możliwość powrotu do pełnej funkcjonalności państwa i osiągnięcia odporności populacyjnej. Stąd też nasze zaangażowanie w działanie masowych punktów szczepień" – wyjaśniła Monika Ligejka.
Równolegle żołnierze WOT kontynuują szkolenia - zarówno podstawowe, jak i te pozwalające utrzymać gotowość bojową. Cały czas trwa także nabór do 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. (PAP) Marek Błoński mab/ pat/








![Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] Racibórz przyspiesza z drogami. Aktualizacje dokumentacji, obwodnica i zmiany w centrum [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778590670gre06371-.jpg)
![SAFE ma odmienić Racibórz? Gabriela Lenartowicz o Rafako, kolei i drogowych inwestycjach [WIDEO] SAFE ma odmienić Racibórz? Gabriela Lenartowicz o Rafako, kolei i drogowych inwestycjach [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778499684gre06357-.jpg)
![Nocny spacer po zaułkach starego Raciborza dla koneserów [ZAPOWIEDŹ] Nocny spacer po zaułkach starego Raciborza dla koneserów [ZAPOWIEDŹ] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778520183gemini-generated-image-79p8hd79p8hd79p8-2-.jpg)
![Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] Most na Odrze i nowy przebieg DW421 coraz bliżej końca. Kluczowa inwestycja w powiecie raciborskim ma zakończyć się w styczniu 2027 roku [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_177856765112-20260505-dw421-km-1990-2740-2-.jpg)

![Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] Maj miesiącem Pierwszej Komunii Świętej w parafiach ziemi raciborskiej [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778488760dsc-5705-.jpg)




![Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] Raciborski Spacer w Kapeluszach połączył modę, historię i miejską opowieść [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778487839bez-nazwy-135-.jpg)









![Z Pietrowic Wielkich do Meksyku. Rodzina walczy o leczenie dzieci z autyzmem i padaczką [WIDEO] Z Pietrowic Wielkich do Meksyku. Rodzina walczy o leczenie dzieci z autyzmem i padaczką [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1769987151large-a962b85d-9770-4155-9f05-719256482626-.jpg)


![Musicalowy wieczór Błażeja Klimaszki w raciborskim domu książęcym [FOTO i WIDEO] Musicalowy wieczór Błażeja Klimaszki w raciborskim domu książęcym [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778484438ostatni-pocia-g-do-broadwayu-31-10-05-2026-r-.jpg)














![Forteca bez przełamania w starciu z Tworkowem [FOTO] Forteca bez przełamania w starciu z Tworkowem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778527171photo-40-z-54-.jpg)



![Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] Gol w 88. minucie uratował Nędzę. Syrynia wypuściła zwycięstwo z rąk [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl](photos/_thumbs/mini_1778486981photo-15-z-71-.jpg)




Komentarze (0)
Dodaj komentarz