Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności11 lipca 202118:19

Borucin pełen skarbów. We wsi otwarto izbę regionalną [FOTO i WIDEO]

Borucin pełen skarbów. We wsi otwarto izbę regionalną [FOTO i WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Krzanowice:

Piękny kredens kupiony za bezcen jako mienie pożydowskie, sofa należąca niegdyś do księcia Lichnowskiego, a także zbiór pamiątek po miejscowym sołtysie z 40-letnim stażem, byłym niemieckim żołnierzu, hołubionym przez władze PRL – borucińska izba regionalna to prawdziwa skarbnica pamiątek.

To już trzecie otwarcie izby. Pierwsze miało miejsce 25 lat temu. Od tamtego czasu to małe muzeum nie tylko wzbogaciło się o wyjątkowe eksponaty, ale także zajęło drugie pomieszczenie. Gromadzi dary bądź depozyty mieszkańców.

Inicjatorką utworzenia izby jest dr Kornelia Lach, uznana badaczka gwary laskiej i kultury ludowej śląsko-morawskiego pogranicza, autorka wielu opracowań, emerytowana dyrektor krzanowickiej szkoły, mieszkanka Borucina.

Wspominała dziś początki. – Zbieramy graty, co mają iść na straty – ponad dwie dekady temu takie było hasło podczas dożynek, umieszczone na samochodzie, którym po wsi jeździł Wacław Fojcik. Mieszkańcy, w tym organizacje społeczne – KGW i OSP – zaufały dr Lach. Dzięki temu Borucin może się dziś poszczycić naprawdę wartościowym i unikalnym zbiorem. To świadectwo lokalnej tożsamości – skarbnica dla przyszłych pokoleń.

Dzięki inicjatywie Anny Musioł i Mariana Wasiczka z krzanowickiego MOK-u pomieszczenia zostały odnowione. Dziś nastąpiło oficjalne, trzecie otwarcie izby. Wstęgę – w obecności wielu gości - przecięła dr Kornelia Lacha, burmistrz Andrzej Strzedulla, a także dyr. Wasiczek.

Antyki, nieraz zabytki ruchome, wpisane w dzieje kultury ludowej szpargały, stare elementy wyposażenia domostw, dokumenty, książki, dewocjonalia czy rodzinne pamiątki nabierają wartości jeśli towarzyszy im ciekawie zapodana opowieść. W rolę przewodniczki wcieliła się dziś dr Lach. Dzięki jej wiedzy i erudycji borucińskie skarby przemówiły do gości.

W przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele osób, w tym sponsorzy – Marek Ciemienga (sfinansował multimedialny monitor) oraz Monika i Szymon Żebrowscy z Raciborza. Pan Szymon to uznany raciborski złotnik, który oczyścił zgromadzone w izbie dewocjonalia. Pracami remontowymi dowodził Mariusz Kostka.

Otwarciu izby towarzyszył festyn. Tu zaangażowały się panie z miejscowego KGW (Maria Machura, Agata Szwerlak, Anna Obruśnik, Sabina Sichma, Bogusława Machura, Alicja Paprocka, Bożena Uliczka, Brygida Kaszny, Marcela Kuc oraz Irena Machura), a także miejscowy piekarz Artur Machura. Przygotowano 300 langoszy.

Wystąpiły też Krzanowickie Omy Bożeny Kreis.

Autor: (waw), [email protected]

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności14 czerwca 202619:53

Wręczono Stypendia im. Tadeusza Ekierta. Wsparcie otrzyma 30 uczniów raciborskich szkół

Wręczono Stypendia im. Tadeusza Ekierta. Wsparcie otrzyma 30 uczniów raciborskich szkół - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat.prasowy / fot. Magda Kura/Zespołu Szkół Ekonomicznych w Raciborzu, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, RIG.
Reklama
Sport14 czerwca 202622:39

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Weekend pełen sportowych emocji za nami. Jedni cieszyli się z wygranych, inni musieli przełknąć gorzką pigułkę porażki. Sprawdź, jak poradziła sobie drużyna, której kibicujesz.

(greh), fot. Oskar Tomeczek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Sport14 czerwca 202621:54

Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO]

Nędza skuteczna i bezlitosna. Pewny wynik w starciu z Płomieniem [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Nędza:

Cztery gole, czyste konto i pełna kontrola nad przebiegiem spotkania - tak w skrócie można podsumować sobotni (13.06) mecz LKS 1908 Nędza z Płomieniem Połomia. Choć sytuacja obu zespołów w tabeli klasy okręgowej była już przed tym starciem klarowna, zawodnicy obu stron stworzyli dynamiczne widowisko. Przed pierwszym gwizdkiem gospodarze byli już pewni utrzymania, zajmując 12. miejsce, z kolei przedostatnia Połomia straciła szanse na pozostanie w lidze. Mimo braku bezpośredniej presji wynikowej, żadna z drużyn nie zamierzała odpuszczać.

Oskar Tomeczek
Reklama
Sport15 czerwca 202611:33

Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO]

Międzynarodowa rywalizacja rocznika 2018, czyli V4Cup na Srebrnej [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Na Stadionie Unii Racibórz odbyła się kolejna odsłona międzynarodowego turnieju piłkarskiego V4Cup o Puchar Jacka Wojciechowicza - Prezydenta Miasta Raciborza. W rywalizacji wzięło udział 25 drużyn z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, co nadało wydarzeniu wyraźnie międzynarodowy charakter.

Oskar Tomeczek
Aktualności15 czerwca 202614:21

Sukcesy zawodników z Łamatora Racibórz

Sukcesy zawodników z Łamatora Racibórz - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
mat. nadesłany
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 12.06.2026
11 czerwca 202620:34

Nasz Racibórz 12.06.2026

Nasz Racibórz 05.06.2026
5 czerwca 202616:09

Nasz Racibórz 05.06.2026

Nasz Racibórz 29.05.2026
28 maja 202620:39

Nasz Racibórz 29.05.2026

Nasz Racibórz 22.05.2026
21 maja 202617:30

Nasz Racibórz 22.05.2026

Zobacz wszystkie
© 2026 Studio Margomedia Sp. z o.o.