Reklama

Najnowsze wiadomości

Aktualności30 czerwca 202107:15

Antyperspirant czy dezodorant? Porównanie produktów

Antyperspirant czy dezodorant? Porównanie produktów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Reklama
Polska:

Mogłoby się wydawać, że antyperspirant i dezodorant to ten sam produkt, ale pod inną nazwą. Te dwa preparaty różnią się jednak od siebie kilkoma ważnymi szczegółami. Dowiedzmy się zatem, którego produktu powinniśmy używać, by pozbyć się nadpotliwości. 

Antyperspirant i dezodorant

Wszyscy lubimy ładnie pachnieć, ale nie wszyscy przykładamy wagę do preparatów, które nam to umożliwiają. Niektórzy od lat używają dezodorantów, inni sięgają po blokujące wydzielanie potu antyperspiranty. Jeszcze inni rezygnują z jednego i drugiego produktu, spryskując się wyłącznie kroplą ulubionych perfum przed wyjściem z domu.

Gorące lato zbliża się wielkimi krokami. Jeśli uprawiamy intensywny wysiłek fizyczny lub mamy skłonności do nadpotliwości, powinniśmy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki zaradcze. Na rynku znajdziemy wiele takich preparatów – od dezodorantów i antyperspirantów aż po blokery, które występują w różnej formie np. zwykłych sprayów, sztyftów, kulek czy chusteczek.

Ale czym właściwie różni się dezodorant od antyperspirantu?

Poznajmy różnice między tymi popularnymi kosmetykami:

  • Dezodorant – nie hamuje wydzielania potu, spowalnia jedynie rozmnażanie się bakterii na skórze, a tym samym zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Jest to produkt dla osób, które chcą czuć się świeżo przez długi czas i nie obawiać się specyficznego, nieprzyjemnego, ostrego zapachu. Dezodorant bazuje przede wszystkim na substancjach zapachowych, często w swoim składzie ma również składniki pielęgnacyjne np. nawilżające oraz alkohol etylowy (może podrażnić skórę, szczególnie po depilacji).
  • Antyperspirant – podstawą składu wysokiej jakości antyperspirantów (np. Etiaxil) są alkaliczne sole glinu. Chlorek glinu wchodzi w reakcje z wodą i białkami w kanalikach gruczołów potowych, dzięki czemu na skórze powstaje żelowa warstwa, która skutecznie blokuje pocenie się. Skóra jest przyjemnie sucha. Dobry i skuteczny antyperspirant to taki, który utrzymuje się na skórze długo i nie zmywa się po kąpieli. Stosujemy go na suchą i nieuszkodzoną skórę, produkt powinniśmy nakładać wieczorem, ponieważ gruczoły potowe są w nocy najmniej aktywne.

Podsumowanie

Pocenie się jest naturalnym i prawidłowym zjawiskiem, organizm dzięki temu utrzymuje stosowną temperaturę i odpowiednie pH skóry. Całkowite zablokowanie pocenia nie jest zdrowe. Sięgając jednak po wysokiej jakości kosmetyki, niwelujemy nieprzyjemny zapach, który może się pojawić w wyniku pocenia się. Dezodorant likwiduje skutki wydzielania się potu (maskuje nieprzyjemną woń), a antyperspirant działa u podstaw problemu, blokując pocenie się.

Autor: materiał partnerski,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszraciborz.pl w Google News.

Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności30 czerwca 202509:21

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego

Cyrk, ogień i serce Don Juana – nowa energia w murach Zamku Piastowskiego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

Magiczna noc na raciborskim zamku. W sobotę, 28 czerwca, Zamek Piastowski po raz pierwszy stał się przestrzenią niezwykłego festiwalu „Misteria Piastorum”, łączącego teatr uliczny, ogień i elektroniczne brzmienia. Wydarzenie przyciągnęło tłumy mieszkańców i pokazało, jak średniowieczne mury mogą tętnić współczesną sztuką. Zobaczcie fotorelację Jana Ptaka.

Jan Ptak
Reklama
Reklama

Partnerzy portalu

Materiały RTK
Regionalny Informator Ekologiczny
Dentica 24
ostrog.net
Spółdzielnia Mieszkaniowa
Szpital Rejonowy w Raciborzu
Ochrona Partner Security
Powiatowy Informator Seniora
PWSZ w Raciborzu
Zajazd Biskupi
Kampka
Fototapeta.shop sklep z tapetami i fototapetami na zamówienie
Aktualności2 lipca 202509:42

Gdy inni gaszą światło, Mieszko inwestuje w ludzi

Gdy inni gaszą światło, Mieszko inwestuje w ludzi - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
ogłoszenie rekrutacyjne płatne
Strony Partnerskie30 czerwca 202518:51

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu

Spirala czasu z irysów zakwitnie w Zaczarowanym Ogrodzie w Raciborzu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Racibórz:

W Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu powstaje niezwykła przestrzeń – „spirala czasu” z irysów. Projekt, który otrzymał wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, stanie się nowym ogrodniczym sercem Zaczarowanego Ogrodu, przyciągając miłośników natury i botanicznych opowieści.

waw
Reklama
Reklama
Reklama

Najnowsze wydania gazety

Nasz Racibórz 27.06.2025
27 czerwca 202519:05

Nasz Racibórz 27.06.2025

Nasz Racibórz 20.06.2025
19 czerwca 202522:36

Nasz Racibórz 20.06.2025

Nasz Racibórz 13.06.2025
13 czerwca 202509:38

Nasz Racibórz 13.06.2025

Nasz Racibórz 06.06.2025
5 czerwca 202521:47

Nasz Racibórz 06.06.2025

Zobacz wszystkie
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.